PlayStation 5 vs Xbox Series X

30 serisi ekran kartli bir bilgisayari var, Xbox'ta oynayabilecegi oyunlari zaten bilgisayarda oynayabilir neden Xbox alsin? Onun yerine PS5 alir, tum oyunlari oynar.

Tamam zaten bu konuda haklısınız ama şöyle de bir durum var. Mesela Xbox Game Pass'te EA oyunları da var. Ama PC için olanda yok. Bütçe olarak da bakmak lazım. Arkadaş üst taraflarda FIFA 21'den falan bahsetmiş.

Tamam zaten bu konuda haklısınız ama şöyle de bir durum var. Mesela Xbox Game Pass'te EA oyunları da var. Ama PC için olanda yok. Bütçe olarak da bakmak lazım. Arkadaş üst taraflarda FIFA 21'den falan bahsetmiş.
PC Game Pass’inde de var EA Play. Bazı oyunlar PC’de eksik ama yeni çıkacak oyunların hepsi hem PC hem Xbox’a GamePass ile gelecek diye biliyorum.

İyi bir bilgisayar varken Series X gerekliliği bence tartışılır. Özellikle PS4 oynamamışsa arkadaş (tüm mesajlara bakmadım) PC’nin yanına PS5 eklemek en iyi seçenek bence.

Şunu öncelikle belirteyim oyunlar yeni nesilde pahalı. Yani PS5'te 700TL olan oyun Xbox Series üzerinde de 700TL. Sanki oyunlar sadece PS5'te pahalı gibi bir algı var o yüzden diyorum.
30 serisi ekran kartınız varmış o halde Game Pass'i de bilgisayarda kullanabilirsiniz o yüzden Xbox tarafına yönelmenizi pek tavsiye etmem.
PS5 tarafında PS Plus abonelik sistemi var her ne kadar Game Pass'le yarışamaz olsa da her ay 3 oyun veriyor ve ayrıca PS Plus Koleksiyon adında 20 tane en popüler PS4 oyunlarından veriyor.
Konsol benim için PC'den farklı bir şey olsun derseniz PS5 size uygundur. Ayrıca eğer exclusive oyunları beğenmiyorsanız ve bir oyun almak istediğinizde 500-700TL bantları sizi rahatsız ediyorsa bence Xbox alın tabii ille de konsol alacaksanız. Game Pass'i bilgisayarda kullanıp bir de 9. nesil Xbox kontrolcüsü aldığınız zaman sanki hayali bir Xbox sahibi de olabilirsiniz benim görüşüm bu yönde ama gerçekler de bunlar :)
Ben PS5 kullanıyorum varsa sorunuz konularıma bakın derim. Bu arada almadan önce şunu söyleyeyim yurt dışından cihaz alacaksanız garanti olmuyor Sony'de. Şu ana kadar çıkmış PS5'lerin neredeyse %95'i sorunlu şaka gibi ama öyle coil whine olsun yazılım hataları dualsense arızaları vs çok sık karşılaşılan durumlar maalesef. Garanti olmayınca bunlarla uğraşırsınız ama tabii 4000'e bulursanız da yine de alın derim arada 3, 5K oynuyor sorun yaparsa satar yine alırsınız ama bunu düşünün derim.
Ben eksi yönlerinden bahsedeyim PS5'in.
1- Cihaz oyunlarda Xbox Series X kadar sessiz değil. Yakında oynarken fan sesi duyuluyor.
2- Depolama yetersiz.
3- Taşınabilir değil oyun konsolu demeye şahit lazım
4- PS4 oyunlarında geriye uyumlulukla çalıştığı için kendisi ekstra bir şey katmıyor ne SSD ne dualsense ne grafik ne FPS. PS4 Pro güncellemesi aldıysa oyun PS5'te de PS4 Pro gibi çalışıyor hatta 2015 veya daha eski bir oyunsa PS4 gibi 30FPS veriyor. Kısaca geriye uyumluluğa ekstra bir şey katmıyor.
5- Yazılım hataları çok fazla. Oyundan atmalar yaşadım ara sıra durduk yeri internet bağlantısı kopuyor şaka gibi ama bu hatalar da birçok insanın başına gelen bir şey hatta internet kopmaları herkeste var. Online oyunlarda can sıkabilir.

Bitirince satarsınmı demek istediniz.

Evet bitirince veya FIFA gibi oyunlarda diğer sürümü çıktığında satar üstüne biraz ekleyip yenisini alırsınız.

Yani PS5'te 700TL olan oyun Xbox series üzerinde de 700TL. Sanki oyunlar sadece PS5'te pahalı gibi bir algı var o yüzden diyorum.

Hocam aynı şeyleri yazıyordum mesajınızı gördüm.
Çok haklısınız insanlar öyle bir yazıyor ki sanki Game Pass alınca bütün oyunlar bedava gelecekmiş gibi veya Game Pass'e dahil olmayan oyunlar 200-300 lira olacakmış gibi.
Game Pass olayı çok güzel ülkemiz için oyunlar pahalı Game Pass bayağı rahatlatıyor ama şunu unutmamak gerek Game Pass sahibi olunca CoD veya hogwarts legacy veya LOTR gollum oyununa sahip olmayacaksınız. Gidip o oyunlara yine 600 700 lira vereceksiniz.

Evet bitirince veya FIFA gibi oyunlarda diğer sürümü çıktığında satar üstüne biraz ekleyip yenisini alırsınız.

Hocam aynı şeyleri yazıyordum mesajınızı gördüm.
Çok haklısınız insanlar öyle bir yazıyor ki sanki Game Pass alınca bütün oyunlar bedava gelecekmiş gibi veya Game Pass'e dahil olmayan oyunlar 200-300 lira olacakmış gibi.
Game Pass olayı çok güzel ülkemiz için oyunlar pahalı Game Pass bayağı rahatlatıyor ama şunu unutmamak gerek Game Pass sahibi olunca CoD veya hogwarts legacy veya LOTR gollum oyununa sahip olmayacaksınız. Gidip o oyunlara yine 600 700 lira vereceksiniz.

Ya hocam insanımız maalesef ya öyle sanıyor ya da öyle inanmak istediği için kafalarını dönüyorlar gerçeklere. Game Pass bulunmaz bir nimet bakın kötü demiyorum kesinlikle. PS tarafını da hala neden Plus dışında zengin bir abonelik sistemi geliştirmediler diye kınıyorum. Örneğin geçen gün ben Spider Man Miles Morales Ultimate sürüm aldım indirimde yakaladım 490'a aldım. Bunu Plus vermeyecek o aşikar oyun dijital Store'da bile 1 kuruş indirime girmedi. Yani sizin dediğiniz belki olmayabilir Game Pass Dirt 5'i bile verdi bence Cold War gibi oyunları da verir gibi geliyor gerçekten çok başarılı bir kütüphane ama işte bilgisayarda da kullanılabiliyor yani Xbox almak için bana kalırsa bir sebep değil zaten Xbox alan da Game Pass için alıyordur %99 çünkü bir oyuna Game Pass kullanmazsanız yine büyük paralar ödeyeceksiniz. Game Pass kullanıyorsanız Xbox daha yeni nesil 3. parti oyunları da verecektir boş yere Valhalla, Cold War gibi oyunları almayın derim. Sony cimri mesela vermez hayatta ama Xbox rekabet amaçlı mecburen verecek gibi geliyor.

Bütçe az ise Xbox Series S
Ortalama ise Xbox Series X
Yüksek ise PS5.
Fakat Xbox Series X 2 kol + 1 yıl Game Pass + oyun 8400TL iken sadece PS5 8300TL ek olarak Dual sense düşünülünce 800TL + bir adet PS5 exclusivesi 500TL 9600TL arada cidden fazla fark var ayrıca misal Witcher 3 Xbox Store'de 200TL diyelim rdr2 de 300TL olsun sana 8900TL daha karlı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı