PlayStation 5'in geleceği var mı?

PS tarafı da abonelik sistemine geçmeye çalışacaktır bundan emin olabilirsiniz. Game Pass sisteminden iyi mi, kötü mü yaparlar bunu göreceğiz. Malum PS oyunları hala üst seviye kalıyor.

Dolar arttıkça ne ya sanki Türkiye'ye özel sistem bu. En son 25 milyon aboneyi geçmişlerdi.

Türkiye'ye geleceği bellimi acaba bir de Sony bunu Türkiye'de kaç TL'den sunacak en ucuz 100 TL'den sunarsa zaten çoğu kesim almaz alamaz.

Düşünsene adam çalışan biri veya fazla oyun oynamıyor. 2-3 günde bir 2-3 saat oynuyor diyelim. Açık dünya oyunu oynasana hemen bitmez. 2-3 ay sonra kaldırıldığında oyunu yarıda kalacak. Adam sövmez mi? Ama dediğim gibi mağazasından alır orası ayrı. Ben olsam ben de Xbox alırdım zaten ama mağazasını kullanırdım. Series X bir tık daha iyi donanımsal açıdan. Herkesin her ay para verebilecek gücü yok veya vermek de istemez. Önermesi kolay Game Pass var diye. Ama o iş o kadar da basit değil. Çoğu konu da görüyorum mesela, hangi konsolu alayım diye soruyor adam. Neredeyse herkes Xbox çünkü Game Pass var diyor. Konuyu açan kişi tercihini hemen Xbox'dan yana kullanmıyor, geri dönüş bile vermiyor. Çünkü kararsız adam.

Zam getirir bu sadece bence. Türkiye'yi çok umursamıyorlardır.

Bence şu anlık zam falan gelmez Xbox satışlarında Türkiye'de bir artış var Game Pass sayesinde zaten abonelikten para kazanıyor 25 milyon aktif abonesi var.
Düşünsene adam çalışan biri veya fazla oyun oynamıyor. 2-3 günde bir 2-3 saat oynuyor diyelim. Açık dünya oyunu oynasana hemen bitmez. 2-3 ay sonra kaldırıldığında oyunu yarıda kalacak. Adam sövmez mi? Ama dediğim gibi mağazasından alır orası ayrı. Ben olsam ben de Xbox alırdım zaten ama mağazasını kullanırdım. Series X bir tık daha iyi donanımsal açıdan. Herkesin her ay para verebilecek gücü yok veya vermek de istemez. Önermesi kolay Game Pass var diye. Ama o iş o kadar da basit değil. Çoğu konu da görüyorum mesela, hangi konsolu alayım diye soruyor adam. Neredeyse herkes Xbox çünkü Game Pass var diyor. Konuyu açan kişi tercihini hemen Xbox'dan yana kullanmıyor, geri dönüş bile vermiyor. Çünkü kararsız adam.

Ayrı olarak alabilir Xbox ne yapsın bu konuda kalıcı olarakmı koysun PlayStation tarafında PS Plus'ın verdiği bazıları hariç çoğu kötü oyun ama kütüphanede kalıyor gibi olsun diyorsan öyle olamaz maalesef Xbox Store'da Ultimate aboneliğine özel güzel indirimler olabiliyor onu göz gezdirip alabilir.

ps5 in şuan 60 fps veremediği bir oyun yok.sadece ya 4k kalite modunda veremiyor yada ray tracing modunda.ray tracing modunda da veriyor 1-2 oyun hariç.şimdi pc her zaman tahtında diyemeyiz.neden oyunların tamamı konsollara göre optimize ediliyor.pc de donanım değişiklikleri sebebi ile aynı tadı kaliteyi keyfi almak biraz zor.vede yer yer anlık droplar olmazsa olmaz.yok arka planları kapat,yok telemetry kapat.ıvır zıvır saçma saçma önlemler.bugün son çıkan oyunları pc de 4K oynayabilmek için heralde 50-60 bin tl harcamak lazım.ve genede her oyun kusursuz oynanmıyor.vede gel gelelim pcde anti alasing sıkıntılarına.forza 5 i yüklediğim gibi sildim oyundan soğumamak için.arka uzak görüntüler rezalet.gerçekçilik yok.yani kısaca pc de oyun oynamak yerine göre iyi yerine göre kötü.ama konsollarda kötü diye bir kavram yok kesinlikle en iyi en sorunsuz platform.

ps5 in şuan 60 fps veremediği bir oyun yok.sadece ya 4k kalite modunda veremiyor yada ray tracing modunda.ray tracing modunda da veriyor 1-2 oyun hariç.şimdi pc her zaman tahtında diyemeyiz.neden oyunların tamamı konsollara göre optimize ediliyor.pc de donanım değişiklikleri sebebi ile aynı tadı kaliteyi keyfi almak biraz zor.vede yer yer anlık droplar olmazsa olmaz.yok arka planları kapat,yok telemetry kapat.ıvır zıvır saçma saçma önlemler.bugün son çıkan oyunları pc de 4K oynayabilmek için heralde 50-60 bin tl harcamak lazım.ve genede her oyun kusursuz oynanmıyor.vede gel gelelim pcde anti alasing sıkıntılarına.forza 5 i yüklediğim gibi sildim oyundan soğumamak için.arka uzak görüntüler rezalet.gerçekçilik yok.yani kısaca pc de oyun oynamak yerine göre iyi yerine göre kötü.ama konsollarda kötü diye bir kavram yok kesinlikle en iyi en sorunsuz platform.

Oyun oynamanın asıl yeri konsol. Dünya genelinde oyunculuk hızla artmaya başladığında, donanım üreten firmalar da ellerini avuçlayarak bu işe girdi. Normal de PC iş, internet içindi. Haklısın, bugün en iyi sistemler de bile sıkıntılar olabiliyor. Açılan konuları görüyoruz ama konsol da donanımsal açıdan bir sıkıntı olmuyor.

Yanlış anlamayın elbette cihaz 7 - 8 yıl kullanılabileceği düşünülerek geliştirildi ama şu anki son çıkan oyunlarda bile yüksek grafiklerde 60 FPS gösteremiyor. Bu dediğim oyunlarda bulunan kalite modu grafikler için geçerli. (ör. Elden Ring)

Tabii ki konsollarda oyun bir şekilde cihaz için optimize edilip oynanabilir hale getiriliyor ama bu da grafik, FPS ve çevre detaylarından feragat edilerek yapılıyor.

Konsol oyuncuları 30 FPS'e mahkum mu yoksa?

Şahsen PS5 gibi güncel bir konsolda güncel oyunları 60 FPS'de oynayamıyor olmam aklıma bu soruyu getirdi.

Tabii PC her zaman canavar ve tahtın sahibi ama bu ekonomide PS5 gibi güncel konsollar alıp 6 - 7 yıl rahat etmek bana daha mantıklı geliyor.

Xbox tarafında durum nedir bilmiyorum araştırmadığım için.

Önemli not: Bana Xbox al gamepass daha iyi vs. diyen olmuş ama konu o değil. Her gün 100 tane konuda zaten bu yazılıyor. Benim sorum cihazın geleceği.
Hocam fps açısından bilemem ama stabil oyun oynama ve grafiksel açıdan(özellikle özel oyunlarda) geleceği kesinlikle var. Ps4' ü örnek alırsak mesela konsol 2013'de çıktı. Horizon'un yeni oyununa bak grafikler şahane. Konsolda fps'e çok takılma bence. Elbette 60 fps 30'dan çok çok daha iyi. Ama konsollarda stabil bir 30 fps göze kötü gelmiyor bana göre.

Eğer kırılırsa alınabilir, gidip te bir indie oyuna 300 TL bayacaksam hayatta alacağım bir konsol değil. Türkiye'de artık Xbox Series S veya X alacaksın, eğer yurt dışında falan olsaydım bende PS5 alırdım. Zaten Xbox'a oynayıp PC'de oynayamayacağım bir tane oyun bile yok.

Eğer kırılırsa alınabilir, gidip te bir indie oyuna 300 TL bayacaksam hayatta alacağım bir konsol değil.
Kırıldı zaten, sadece bazı sıkıntılar var ve kullanıcılarla paylaşılamıyor. PS4'ün 9.03 sürümü kırılınca PS5 Jailbreak de yayınlanır büyük ihtimalle. Bu da birkaç ay sürer muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı