PlayStation diskleri neden kopyalanamıyor?

509401

Hectopat
Merhaba kötü bir amacım yok sadece disklerin nasıl çalıştığını anlamak istiyorum. Şimdi disk fiziksel bir şey değil mi? Nasıl PlayStation oyunları kopyalanamıyor? Tekrar ediyorum korsan oyunla alakalı değil sadece disklerin nasıl çalıştığını anlamak için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba kötü bir amacım yok sadece disklerin nasıl çalıştığını anlamak istiyorum. Şimdi disk fiziksel bir şey değil mi? Nasıl PlayStation oyunları kopyalanamıyor? Tekrar ediyorum korsan oyunla alakalı değil sadece disklerin nasıl çalıştığını anlamak için.

CD'ler şifreli ve kırmak gerçekten büyük bir çaba ister. Kopyalanma kısmı ise PS'in yazılımı ile ilgili izin vermez tabii ki. Kopyala sat öyle olursa.

Hocam ben yıllar önce Call of Duty Back OPS oyununun kaçak kopya versiyonunu CD şeklinde satın almıştım, çok da ucuzdu , hemen bilgisayarıma kurdum ve yönetici olarak çalıştırdığım anda işletim sistemi bozuldu , ekran ölçeği değişti programlar çalışmayı durdurdu baya sıkıntı çektim kısa vadede. Kopyalamak enteresan bir şey.

Blu-ray diskler en iyi haliyle 100 GB yer tutuyor. Her şeyi içerisinde barındıramıyorlar ki bu sebeple güncellemeleri ve oyunun kendisini depolamaya yüklüyorsunuz. En önemli sebep ise I/O hızı ve erişim süreleri. Bu disklerin veriye erişme süresi ve veri okuma hızı çok kötü. HDD'ye kaydetmek direkt daha avantajlı.

Bu arada oyunları kopyalayabiliyorsunuz. PS3 ve PS4 üzerinde homebrewler aracılığıyla oyunu konsolunuza kopyalayabilirsiniz. ISO dosyasını başka bir diskle bilgisayarınıza aktarıp emulatörlerde veya başka bir korsan oyun çalıştırabilen konsolda kullanabilirsiniz.

Bu diskler girinti çıkıntılarla çalışmıyor mu? Bu aynısını lazerle kopyalayıp başka CD'ye yazmak neden imkansız? Teknik bilgi merak ediyorum.

CD'ler şifreli ve kırmak gerçekten büyük bir çaba ister. Kopyalanma kısmı ise PS'in yazılımı ile ilgili izin vermez tabii ki. Kopyala sat öyle olursa.

Şifreli olsa da şifreli şekilde kopyalarsın yine PS'ye takınca okur. Tabii kide PSN'in yazılımıyla yapmayacağız.

Bu diskler girinti çıkıntılarla çalışmıyor mu? Bu aynısını lazerle kopyalayıp başka CD'ye yazmak neden imkansız? Teknik bilgi merak ediyorum.

Şifreli olsa da şifreli şekilde kopyalarsın yine PS'ye takınca okur. Tabii kide PSN'in yazılımıyla yapmayacağız.
PS'den beri kopyalandı, kopyalanıyor ve kopyalanacak...

TLDR:
Bunu satış için yapanlardan dolayı dijitale geçip hiçbir şeye sahip olmamanızı istiyoruz ancak her şeyi para verip güvenlik amaçlı (çizilme, zarar görme vb.) kopyalayanların da ellerinden sahiplik hakkını alıyoruz sadece.

Senin araştırmak istediğin şey DVD'ler ilk çıktığından beri ortalıkta dolaşan bölgesel kodlar, Asya bölgesinde aldığında bir DVD/Bluray v.b'yi Avrupa bölgesinde satın aldığında bir sistemle çalıştırmaman için konulan dijital engeller. Aşılıyor mu? Tabiki. Netflix/Spotify gibi hiçbir şeye sahip olmadan sadece kiraladığın bir film veya müziği başka bir bölgeye gittiğinde göremiyorsun/izleyemiyorsun, VPN ile açık olan bölgede gösteriyorsun kendini.

Yeni konular

Geri
Yukarı