PlayStation vs Bilgisayar

Yani bu tamamen kişiye kalan bir seçim. Mesela ben yatarak oyun oynamayı severim. Böyle uzanacağım bir yere televizyonda film izler gibi oyun oynayacağım. Benim rahatım mesela bu. Ama bilgisayar kullanmasını da seviyorum. Şu anda PS 5'im yok PS 5'e geçmek için bilgisayarı satmayı düşünüyorum.

Mete kusura bakma ama iyi boş yapmışsın. Eski maliye bakanı gibi dolar değil diyorsun da stoklar gelse bile PS5 dengi bir sistemi ne kadara toplayacağını düşünüyorsun? Bursa'daki zeytin ağacında 1660 ya da herhangi bir kart yetişmiyor, sonuçta yurtdışında geliyor. Üstelik fiyat konusunda Xbox'un yaptığı gibi bir yerel fiyatlandırma ile Digital versiyonu çok ucuz bir fiyata gelebilir. Günümüzdeki Series X fiyatına ise Digital olmayan PS5 inebilir. Bunu öğrenmek için ondan bundan kulaktan duyma fikirlere inanmaya gerek yok. Her türlü PS5 denginde bir sistemi aynı ömür ve fiyat skalasında toplayamaz. Bu kadar net.

Boş yapmışsın tarzında değil de düzgünce konuş. Dolar düşerse bilgisayar parçalarının da fiyatı düşecek zaten. Ben sana diyorum ki ekran kartını etkileyen iki şey var bir dolar bir de stok sıkıntısı. Diğer parçalar zaten bulunuyor çok da kötü olmayan fiyatlara. Doların düşmeyeceği çok belli. Ancak stoklar düzelirse ekran kartı fiyatları eski haline döner ve unutma ki bizim konuşmamız senin 8000TL'ye RTX sistem toplayamazsın demenden başladı. Ben sana hiçbir zaman PS5 daha iyi ya da bilgisayar daha iyi demedim. Görüşünü savunmak için bilgisayarda hile geliyor bile demişsin. Soruyu soran arkadaş rekabetçi oyun oynamak istiyorum dememiş. Hikayeli oyunlarda neyin hilesinden bahsedeceğiz ve bunu PS5'te oyunlar pahalı cümlesinin üstüne söylemişsin. Evet pahalı yani bu apaçık ortada. Bilgisayar alsam Xbox oyun servisinden çok güzel oyunlar oynayabilirim daha uygun fiyatlara. Asıl önemli olan ürünü alırken ki amaç. En başından beri amacın kendi inandığın şeyi körü körüne savunmak. Kendi düşüncelerini belirtmek için değil bizim düşüncelerimizin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışmak amacıyla konuşuyorsun. Saygı çerçevesinde konuşmayı öğrenirsen daha iyi olur. Burası insanların düzgünce tartıştığı bir forum savaş alanı değil. Son olarak da evet haklısın o fiyata PS5 kadar performans verecek ve uzun götürecek bir PC yok. Ama PC ve PS5'te yapabildiklerin de çok farklı. Bunu da unutmamak lazım.

Boş yapmışsın tarzında değil de düzgünce konuş. Dolar düşerse bilgisayar parçalarının da fiyatı düşecek zaten. Ben sana diyorum ki ekran kartını etkileyen iki şey var bir dolar bir de stok sıkıntısı. Diğer parçalar zaten bulunuyor çok da kötü olmayan fiyatlara. Doların düşmeyeceği çok belli. Ancak stoklar düzelirse ekran kartı fiyatları eski haline döner ve unutma ki bizim konuşmamız senin 8000TL'ye RTX sistem toplayamazsın demenden başladı. Ben sana hiçbir zaman PS5 daha iyi ya da bilgisayar daha iyi demedim. Görüşünü savunmak için bilgisayarda hile geliyor bile demişsin. Soruyu soran arkadaş rekabetçi oyun oynamak istiyorum dememiş. Hikayeli oyunlarda neyin hilesinden bahsedeceğiz ve bunu PS5'te oyunlar pahalı cümlesinin üstüne söylemişsin. Evet pahalı yani bu apaçık ortada. Bilgisayar alsam Xbox oyun servisinden çok güzel oyunlar oynayabilirim daha uygun fiyatlara. Asıl önemli olan ürünü alırken ki amaç. En başından beri amacın kendi inandığın şeyi körü körüne savunmak. Kendi düşüncelerini belirtmek için değil bizim düşüncelerimizin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışmak amacıyla konuşuyorsun. Saygı çerçevesinde konuşmayı öğrenirsen daha iyi olur. Burası insanların düzgünce tartıştığı bir forum savaş alanı değil. Son olarak da evet haklısın o fiyata PS5 kadar performans verecek ve uzun götürecek bir PC yok. Ama PC ve PS5'te yapabildiklerin de çok farklı. Bunu da unutmamak lazım.
Of vallahi şu mesajı okurken senin yerine ben utandım. Tamamen gereksiz yorumların ile sayfaları kirletmişsin. Sonunda dediğimi kabul etmiş olman hoş ama geri kalan yorum kirliliği bunu absorve ediyor. Her neyse sana bir şey öğretmeye uğraştım umarım gerekli notları almışsındır iyi forumlar.

Eğer LGS zamanına kadar stoklar düzelirse bilgisayar daha mantıklı bir seçim çünkü konsolda.
CS:GO, Valorant, LoL gibi oyunlar yok. Ayrıca oyunları çok pahalı. Uzun süre kullanacaksanız bir adet daha oyun koluna ihtiyacınız olabilir oda ayrı bir masraf. Bilgisayar daha mantıklı.

Piyasada şu an da ekran kartları ile ilgili sıkıntılar mevcut ve bunların eski haline döneceği yönünde bir görüş var. Ama ben ilk defa sizden duyuyorum 6000 TL'ye PS5. Burada sorunumuz dolar değil ki. Stok meselesi. Eğer olurda 6000TL'ye düşerse evet haklısınız ama arkadaşın alacağı zamanki durumlara göre bakmak lazım ve ben hiç 6000TL gibi bir fiyat duymadım. Eğer bir yerde gördüyseniz beni de aydınlatın lütfen.

Stok sorunu mevcut ama henüz 3 gün öncesinde Amazon, Vatan vs. hepsi sattı 6000 TL'ye dijital edition. Şubat stoğu da gelmişti neredeyse takip eden herkes aldı, martın devamı da gelecek takip edin belli başlı forumları. En olmadı Overgame'i arayıp adınızı yazdırın stok geldikçe sizi arıyorlar zaten.

Konu sahibine gelecek olursak; liseye geçen birinin masaüstü bilgisayar toplaması uygun olur ama birkaç yıl sonra üniversiteye geçtiğinde taşınabilir bir cihaza geçme ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutma. Bu nedenle evde okulunla ilgili şeyleri yapabileceğin bir cihaz varsa masaüstü bilgisayara yatırım yapmayıp konsol almanı öneririm. Tabii online PC oyunlarını oynayıp oynamaman durumu değiştirebilir.

Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim ben ilk video oyunumu PS2 de PES 2010 ve GTA San Andreas ile başladım ve PlayStation'a bayağı alıştım sonra küçük yaşta bilgisayara geçtim ve ona da bayağı alıştım Online oyun oynarım ama CS tarzı değil mesela GTA Online ama dediğim gibi exclusiveler olmasa PC alırım zaten ama kararsız kaldım meraklandığım exclusive oyunlar 1 sene sonra biter desek yeni oyun çok sık alamam hele ki bir oyun 620 TL iken o yüzden Online oyunlara saracağım ama dediğim gibi geçireceğim o 1 sene değer mi God of War, Uncharted, Last of Us bunlar sevdiğim oyunlar ama GTA da FiveM oynamanın da yeri başka.

Oyunları gereksiz pahalı konsolların bedava oyun ise yok denecek kadar az PC'de ise hem günlük işleriniz daha rahat hallolurken bir de oyunlara çok para vermeniz gerekmez.

Açıkçası ben bilgisayar taraftarıyım çünkü ne yapacağın konusunda daha özgürsün.
Kod yaz, PS kullan, Illustrator öğren, video indir, altyazı göm, torrent kullan ohooooo.
Ama diyeceksin ki isteklerimi karşılayan bir bilgisayar var ve oyunlara para verebilecek durumdayım bence PS5 alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı