Playstation vs PC Sorusuna Açıklama

Bende GTA 5 şuan sorunsuz. Üstelik %100 Türkçe yama var. Her anını anlayarak güzelce oynuyorum. Batman: Arkham Knight'i çıkaran firmanın sorunudur o. Ama o oyunda 60 TL. Üstelik yakında gelecek güncellemeyle çok ucuz bir fiyata satın aldığımız Arkham Knight oyununu oynayacağız. Bunun üstüne bir de Türkçe yama çıkarsa, tüm oyunu arkamıza yaslanıp rahatça oynama imkanımız olacak. :)
Ben oyunu bitirdikten sonra oynayacağınız kesin. Bu yakında ki yama ne kadar yakında bilemiyorum. Tabi GTA 5 te ingilizceniz yetmiyorsa siz bilirsiniz ama bütün oyunlara Türkçe alt yazı gelse bile bence bir seslendiren kişinin havası yok. Bilmiyorum hatırlıyor musunz Trevor ilk gözüktüğünde motorculardan birini dövüyordu. Orada ilk konuştuğunda şoka uğramıştım çünkü adam bildiğin inanmış. İnanılmaz güzel bir seslendirme yapmıştı. O kadar güzel bir seslendirmeyi Türkçe olarak yapmadıkları sürece benim için Türkçe alt yazının pek önemi yok. Tabi İngilizcesi çok alt seviyede olanlar da var onlar için normal sanırım. Birde sanırım 1080P 60 FPS Ultra grafiklerde oynuyorsunuz değil mi? Yoksa arkadaşımın GT 750M ekran kartıda ayarları normale alınca 1080P 60 FPS oynatıyor.

Ben oyunu bitirdikten sonra oynayacağınız kesin. Bu yakında ki yama ne kadar yakında bilemiyorum. Tabi GTA 5 te ingilizceniz yetmiyorsa siz bilirsiniz ama bütün oyunlara Türkçe alt yazı gelse bile bence bir seslendiren kişinin havası yok. Bilmiyorum hatırlıyor musunz Trevor ilk gözüktüğünde motorculardan birini dövüyordu. Orada ilk konuştuğunda şoka uğramıştım çünkü adam bildiğin inanmış. İnanılmaz güzel bir seslendirme yapmıştı. O kadar güzel bir seslendirmeyi Türkçe olarak yapmadıkları sürece benim için Türkçe alt yazının pek önemi yok. Tabi İngilizcesi çok alt seviyede olanlar da var onlar için normal sanırım. Birde sanırım 1080P 60 FPS Ultra grafiklerde oynuyorsunuz değil mi? Yoksa arkadaşımın GT 750M ekran kartıda ayarları normale alınca 1080P 60 FPS oynatıyor.
Türkçe yama'da seslendirme Türkçe değil zaten. Altyazılar Türkçe. Seslendirmede bir fark olmuyor yani. Ben GTA V'i PS3'de oynarken sadece gezip dolaşıyordum boş boş. Fakat yama çıktıktan sonra GTX 970'de full ayarlarda Türkçe bir şekilde anlayarak oyunun keyfini çıkarıyorum.

Konsol ile Pc tartışması yapmak çok gereksiz çünkü herkesin kendi tarzı var. Ha ki grafik yönünden karşılaştırma yaparsanız elbette Pc daha iyi o su götürmez bi gerçek fakat konsol alan oyuncu grafik görme isteğinden almıyor verdiği o zevki huzuru almak için konsol alıyor değerli forumdaşlarım. Ben TW3 oynarken çalıdaki o kaplamaya bakmıyorum adamı nasıl biçeceğime bakıyorum ki bu kolla çok daha rahat ve zevkli oluyor. Ha grafik hiç olmasın mı diyoruz elbette demiyoruz fakat belli sınırı var ve ondan sonra senaryo ve oynanış dinamiklerine göre oyunu severim sevmem o benim düşüncem herkese iyi forumlar..

Türkçe yama'da seslendirme Türkçe değil zaten. Altyazılar Türkçe. Ben GTA V'i PS3'de oynarken sadece gezip dolaşıyordum boş boş. Fakat yama çıktıktan sonra GTX 970'de full ayarlarda Türkçe bir şekilde anlayarak oyunun keyfini çıkarıyorum.
PS3'te bile olsa görev yapacaksınız hani değişen bir şey yok. Konuştukları İngilizcede Child Of Light İngilizcesi değil ki. Oynayan var mı bilmiyorum ama İngilizcem kötü bir seviyede olmasa bile artık nasıl yazıldıysa bir yerden sonra okumaktan sıkılıp atlamıştım :D Kurdukları her cümlede Fucking Asshole deyip deyip duruyorlar :D Hele Trevor konuşmuyor ki :D Her neyse dediğim gibi GTX 970 aldıysanız ne mutlu size. GTX 970 karşısında savunabileceğim pek bir şey yok. Sadece GTX 970 değil bundan 20 sene sonra ki ekran kartı bile gelse oynamanızın imkansız olduğu muhteşem exclusive oyunlar var. Mesela Bloodborne. Souls oyunları zaten güzel ki Dark Souls'u oynamadım ama olsun birde bu oyunları yapan firma gidiyor ve PS4 için bir RPG oyunu daha çıkarıyor. Bence şimdiye kadar ki en iyi 2. RPG. Belki kişiye göre 1. olabilir çünkü benim için Dark Souls II var. Oyun çok zor ve oyunun zorluk seviyesi ne kadar artarsa bence o kadar zevkli ve sinir bozucu olur. Birde profil resmim olan Last Of Us var ama bu kadar güzel bir senaryo ilginizi çeker mi bilemem. Çekmiyorsa siz bilirsiniz gidip başka senaryosu güzel olan oyunlar oynayabilirsiniz. Tabi GTA 5 dışında bulabilirseniz. En azından benim için yok. Birde siz ağaçta ki kaplamaya bakarak oynuyorsanız bilemem elbet. Kaç kişi oyuna odaklanmak yerine kenardaki ağaca odaklanıyor bilemem. Son olarak diyebileceğim şey hep savunduğum oynama rahatlığı. DS4 ile yayıla yayıla üçlü koltukta oynamak varken sandalye ile dik bir şekilde oynamak pek güzel değil bence. Siz oyun 60 TL diyorsunuz ama sistem 3000 TL belki daha bile fazla. Konsol 1200 TL. Aradaki 1800 TL 200 oyun alsanız kapanmaz.

Konsoldaki özel oyunlar için bende bir şey diyemem. Benim de çok bütçem olsa PS4'ü tercih ederdim. Fakat PC'ye bir kere para verdikten sonra sürekli masraf yapmaya gerek olmuyor. Ancak PS4'de sıkılıyorsun. Çok geniş bir oyun arşivin olmuyor. Sürekli olarak oyun alman lazım. Ben PC'de Steam yaz indirimlerinden 10 tane oyun aldım. Gayet güzel oyunlar. Çoğu da 10 TL civarında ve bu oyunları PS4'de oynamanın bir imkanı yok. Çok daha az bütçeyle, çok fazla macera yaşayabiliyorum.

Birde oyunların kutulu versiyonları ile arasında fark yok diyebiliriz. 30-40 TL fark var. 100-150 TL bir oyuna verip 30 TL vermemek olmaz her halde. Bu herkes için geçerli değil ama belki benim gibi zorunluluktan belki istekten TTNET kullanan var. 10 oyun alsan her biri 10 GB olsa eder 100 GB. AKK 50 GB desek tüm oyunları indirmek herhalde en az 3 veya 4 gün sürer. O sırada PS4'e CD'yi yerleştirmek(Bluray olsun hadi) daha kolay bence. Ne setup ne başka bir şey gerekmiyor. Birde siz demişsiniz ki sıkılıyorsun oyun alman gerek. Ne alaka derim ben buna. Bloodborne ve Dark Souls II ve Dark Souls II:Scholar Of First Sin'i kaç defa bitirdim bilemiyorum. Oyunlar inanılmaz güzel. New Game Plus ile oyunları tekrardan bitirebilirsiniz. Hele Bloodborne gibi 3 sonu olan ve çok sayıda opsiyonel bossu olan bir oyunu 5 kere oynasanız bile inanın sıkılmıyorsunuz :)

Birde oyunların kutulu versiyonları ile arasında fark yok diyebiliriz. 30-40 TL fark var. 100-150 TL bir oyuna verip 30 TL vermemek olmaz her halde. Bu herkes için geçerli değil ama belki benim gibi zorunluluktan belki istekten TTNET kullanan var. 10 oyun alsan her biri 10 GB olsa eder 100 GB. AKK 50 GB desek tüm oyunları indirmek herhalde en az 3 veya 4 gün sürer. O sırada PS4'e CD'yi yerleştirmek(Bluray olsun hadi) daha kolay bence. Ne setup ne başka bir şey gerekmiyor.
Artık kutulu oyun devri bitti. Arşiv yapmak isteyenler alıyor sadece. Ama konsol tarafında da PS4 tarafında da olay aynı. Kutudan çıkarıp takıyorsun ve yüklenmesini bekliyorsun. Sonra da oynuyorsun zaten. PS4 ve PC arasında bu işlemde bir fark yok.

Her şeyi anladım ama bu cümlede ne demek istediğinizi anlamadım. Acaba PC de gibi oyunun içinden bir key çıktığını ve onu indirmemiz gerektiğini falan mı kast ettiniz?
PS4'e CD yerleştirmek daha kolay dediniz ya. Kutulu olarak oyun alıp oynamak iki platformda da aynı düzeyde kolay demek istedim. Ayrıca PC'de indirme işlemi yapılmıyor ki, sanırım o key ekstra içeriklerdir veya beraberinde gelebilen DLC'lerdir ki PS4'de de bu gibi durumlarda indirme yapıyorsunuz.

PS4'e CD yerleştirmek daha kolay dediniz ya. Kutulu olarak oyun alıp oynamak iki platformda da aynı düzeyde kolay demek istedim. Ayrıca PC'de indirme işlemi yapılmıyor ki, sanırım o key ekstra içeriklerdir veya beraberinde gelebilen DLC'lerdir ki PS4'de de bu gibi durumlarda indirme yapıyorsunuz.
Yok key çıkmıyor zaten PS4 te sadece öyle mi sandınız anlamında dedim. DLC ler için farklı da anladınız beni. Hep PC vs PS4 oyunları yaparken PC de dijital versiyonları PS4 te kutulu versiyonları alıyorlar o yüzden dedim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı