Playstation vs PC Sorusuna Açıklama

Arkadaşlar bu konu artık elma ile armutu karşılaştırmadan farkı kalmadı. İki platformunda hedef kitlesi farklı. Ps4, grafiklerden çok konforlu ve rahat bir kullanım isteyen, fps derdim olmasın diyen, genelde oyunları kutulu almayı seven oyuncular için çıkarılmış bir platform. Yani ps4 kullanan kişiler grafiklerden çok rahat kullanıma önem veriyorlar. Ps4 kullananlar Bilgisayar koltuğunda 90 derece oturmaktansa yatağına veya koltuğa uzanıp istediği mesafeden rahatça ve konforlu bir şekilde oyun oynamayı tercih ederler.(Pc yi televizyona bağlamak konsol çözümü değildir. Ayrıca pc yi tv ye bağlandığınızda input lag denilen gecikme olayı olur. Bu durumda pc sadece monitörde ve yakından oynanır.) Pc ise grafik takıntısı olanların, daha yüksek fps lerde(60fps+) ve daha yüksek çözünürlükte oynamak isteyenler pc yi tercih eder. Pc ciler için grafik oynayış rahatlığından önce gelir. Ayrıca bilgisayar bileşenleri ile uğraşmaktan keyif alırlar. Burdan çıkarılacak sonuç ise grafik sizin için her şeyden öndeyse pc, sizin için kullanım rahatlığı diğer her şeyden öndeyse ps4 almalısınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bir noktada haklısın, ancak konsoldaki rahatlığı kendin de sağlayabilirsin. Nerede oturacağın sana kalmış, sende rahat bir koltuğun karşısına geçersin, monitörün veya televizyonun varsa bilgisayarı ona bağlar rahatça oynarsın. Klavye ve fare'de seni kesmiyor diyelim, bir gamepad bağlarsın. PS4 veya Xbox One hiç farketmez. Yani konsolda bulduğun rahatlığı bilgisayarda kolayca sağlayabilirsin. Ancak konsolda bilgisayardaki gibi 60 FPS ve çok iyi grafikleri sağlayamazsın.

Dostum bir noktada haklısın, ancak konsoldaki rahatlığı kendin de sağlayabilirsin. Nerede oturacağın sana kalmış, sende rahat bir koltuğun karşısına geçersin, monitörün veya televizyonun varsa bilgisayarı ona bağlar rahatça oynarsın. Klavye ve fare'de seni kesmiyor diyelim, bir gamepad bağlarsın. PS4 veya Xbox One hiç farketmez. Yani konsolda bulduğun rahatlığı bilgisayarda kolayca sağlayabilirsin. Ancak konsolda bilgisayardaki gibi 60 FPS ve çok iyi grafikleri sağlayamazsın.
Haklısınız ama ben sizin dediğinizi deneyen çok kişi tanıdım ve gerçektende deneyenlerde bende gördüm ki konsoldaki rahatlık bir başka. Ayrıca eğer uzaktan oynarsanız monitör size uzaktan küçük gelir ve sıkıntı yaşarsınız, tv ye bağlasan bu seferde input lag olayı olur. Yani gecikme olayı. Kabullenmek lazım pc de konsol rahatlığını yakalamak imkansız. Sadece oynayış değil. Konsolda tak çalıştır sistemi var. Yani çok basit ve rahat. Pc de ise bu durum karmaşıklaşa biliyor. Hele korsan oyun kullanıyorsanız.

Haklısınız ama ben sizin dediğinizi deneyen çok kişi tanıdım ve gerçektende deneyenlerde bende gördüm ki konsoldaki rahatlık bir başka. Ayrıca eğer uzaktan oynarsanız monitör size uzaktan küçük gelir ve sıkıntı yaşarsınız, tv ye bağlasan bu seferde input lag olayı olur. Yani gecikme olayı. Kabullenmek lazım pc de konsol rahatlığını yakalamak imkansız. Sadece oynayış değil. Konsolda tak çalıştır sistemi var. Yani çok basit ve rahat. Pc de ise bu durum karmaşıklaşa biliyor. Hele korsan oyun kullanıyorsanız.
Dediklerinizde kısmen haklı olduğunuzu söylemiştim. Ancak yine de ben halen konsollardaki rahatlık olayının bilgisayarda yakalanabileceği düşüncesindeyim. Zaten ben daha önce PS3'ü televizyona kurmuştum. Evin koltuklarından uzakta olduğu için ve grafikler kötü olduğundan çok kötü bir görüntü elde etmiştim. Üstelik televizyona kurulduğu için de işgal durumu oluyor ve evdeki diğer bireylerin televizyon izlemesi nedeniyle çok geniş bir vaktiniz olmuyor. Konsol için monitör en ideali halen daha ve monitörde konsoldaki aynı rahatlığı yaşayabiliyorsunuz. Diğer oyun yükleme kolaylığı olarak katılıyorum.

Dediklerinizde kısmen haklı olduğunuzu söylemiştim. Ancak yine de ben halen konsollardaki rahatlık olayının bilgisayarda yakalanabileceği düşüncesindeyim. Zaten ben daha önce PS3'ü televizyona kurmuştum. Evin koltuklarından uzakta olduğu için ve grafikler kötü olduğundan çok kötü bir görüntü elde etmiştim. Üstelik televizyona kurulduğu için de işgal durumu oluyor ve evdeki diğer bireylerin televizyon izlemesi nedeniyle çok geniş bir vaktiniz olmuyor. Konsol için monitör en ideali halen daha ve monitörde konsoldaki aynı rahatlığı yaşayabiliyorsunuz. Diğer oyun yükleme kolaylığı olarak katılıyorum.
Bizim evde 3 televizyon var hepsi de 40 inch veya daha fazla. Seç beğen al yani :D PS3 te çok uzaktan izlerseniz normal çünkü eski nesil ve çok uzaklaşırsanız TV'den pikselleşmeyi görürsünüz. Çok yakınlaşırsanız da görürsünüz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Witcher 3'ün sorunu low ayarının aslında tam olarak low olmaması. Daha yüksek. :) PS4 versiyonun ayarı da High Texture ve SSAO... Geri kalan pc'nin low'u...

Not: YouTube amcanın videoları kırptığını asla orjnal kalitesini göremediğinizi unutmayın. O karşılaştırma videoları pek sağlıklı, objektif değil. Bu da dahil... Amaç sadece fikir oluşturmak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Witcher 3'ün sorunu low ayarının aslında tam olarak low olmaması. Daha yüksek. :) PS4 versiyonun ayarı da High Texture ve SSAO... Geri kalan pc'nin low'u...

Not: YouTube amcanın videoları kırptığını asla orjnal kalitesini göremediğinizi unutmayın. O karşılaştırma videoları pek sağlıklı, objektif değil. Bu da dahil... Amaç sadece fikir oluşturmak.
Zaten videoda bayağı fark var hemen göze çarpan. Ne alaka PC'nin lowu? Siz mi körsünüz yoksa Low olması mı daha iyi?

Kör değilim! Demek istedim Pc'de 1080p low ayarı düşün... Bunun üstüne doku kalitesini high'a, ambient occlusion'da SSAO yaptınmı PS4 kalitesi alıyorsun. Video göze asıl çarpan doku kalitesi.

Video'nun başında zaten yüzündeki yaradan, gözden falan fark belli oluyor. 36. saniyede saçı biraz daha iyi. Yani PC'de sanki elektriklenmiş gibi iken PS4'te öyle değil. Aynı zamanda mermerin kalitesi ve gölge kalitesi yine daha iyi PS4'te. Video'nun tamamını karşılaştırsam bir ton şey yazarım ki buraya bile 10 tane yazacak varsa sadece 3 tanesini yazdım. Ben Ultra ayarlarda karşılaştırıyorum siz bana Low ayar atıyorsunuz. Önce ne alaka, ne diyor la bu? Diye düşünmedim değil. Ultra ayarlar kadar iyi değil ama bir High olduğu göze çarpıyor. Mesela attığım videonun başında yerdeki mermerlerde ki çizikler PC'de biraz daha iyi. Ama siz yerdeki mermerin çiziğine bakacaksanız alın yani. Neyse.

Hala anlamadınız. Bahsettiğiniz şeylerin çoğu doku kalitesi ile ilgili. Zaten o konularda daha iyi görünmesi normal. Low ayar üstüne High Textures ve SSAO. Geri kalan aşağı yukarı aynı. "La bu" gibi kelimeler de kullanmayın lütfen.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı