POCO F5 ROM atmak için root gerekli mi?

Root'un performansa ek getirisi olmaz. Zaten Xiaomi. EU ROM'ları çok stabil ve performans sorunlarını götüreceğini düşünüyorum. Baktık yine sorunlar oluşuyor, Custom kernel atarak çözmeyi deneriz.

Hocam gerçekten çok sağ olun. Verileri yedekleyeyim sonra tekrar cevap yazarım.

Root'un performansa ek getirisi olmaz. Zaten Xiaomi. EU ROM'ları çok stabil ve performans sorunlarını götüreceğini düşünüyorum. Baktık yine sorunlar oluşuyor, Custom kernel atarak çözmeyi deneriz.

Root izni vererek üreticinin belirlediği sıcaklık limitlerini arttırabiliriz. Cihazın ısındığı çoğu senaryoda cihazın standart halinden daha iyi performans alınabiliyor.

Hocam rootla performansı düzeltebilir miyim? Çünkü cihazda güzel bir işlemci olmasına rağmen cihaz takılıp ısınıyor.

Franco Kernel Manager gibi root izni gerektiren uygulamaları kullanarak sıcaklık profillerini ayarlayabilirsiniz. Oyunlarda takılmayı büyük oranda azaltır.
Isınmasına bir şey yapamayız ama sıcaklığa bağlı performans düşmesi Root izni sayesinde azaltılabilir. Yine sıcaklığa bağlı şarj hızı düşmesi sorunu da çözülebilir. Bir bölgenin stock ROM'undan başka bir bölgenin stock ROM'una geçiş yaparak performans sorunlarını düzeltemezsiniz.
Bootloader kilidiniz açıksa eğer root atabilirsiniz.
Root atmanın en yaygın 2 metodu var. Birincisi cihazınızın kurtarma bölümünü TWRP kurtarma bölümüyle değiştirip root dosyası yüklenebilir. Diğer bir yolu da kullandığınız ROM'un boot.img dosyasını düzenleyip ADB yoluyla yükleyerek cihazın standart kurtarma bölümünü değiştirmeden yüklenebilir. TWRP ile yüklerseniz başka ROM'lara geçiş işlemleriniz çok kolaylaşır ama güncellemeleri kendiniz indirip yüklemek zorunda kalırsınız ve her seferinde verileriniz silinir. Diğer yolla ise güncellemeleri otomatik yapabilirsiniz ama hızlı ROM değiştirme avantajından faydalanamazsınız. Tercih ettiğiniz yola göre root atma metodunu anlatabilirim.

Son düzenleme:
@364809 hocam siz ve @sSombrero farklı şeyler söylüyorsunuz bi tık kafam karıştı.
Root mu denemeliyim rom mu
Bir bölgenin stock ROM'undan başka bir bölgenin stock ROM'una geçiş yaparak performans sorunlarını düzeltemezsiniz.
Zamanında PUBG bağımlılığım yüzünden onlarca stock rom değiştirmiş biri olarak söylüyorum. Hiçbir faydası yok. Root deneyin.

bir bölgenin stock ROM'undan başka bir bölgenin stock ROM'una geçiş yaparak performans sorunlarını düzeltemezsiniz.
Zamanında PUBG bağımlılığım yüzünden onlarca stock ROM değiştirmiş biri olarak söylüyorum. Hiçbir faydası yok. Root deneyin.

Bölgesel ROM değişimi yapmıyoruz. Xiaomi. EU MIUI'nin optimize edilmiş Custom bir versiyonudur.

Termal limiti kaldırırsın bataryayı hızlı tüketmeye başlar. Isınmadan kaynaklı kernel panic yeme ihtimalin olur. Root'un performansa katkısı olmaz.

Ek olarak termal limiti kaldırmanda performansa etki etmez. OC yapmadığın sürece zaten CPU'nun verdiği maksimum frekans ve bellek profillerini sistem gerektiğinde kullanıyor.

Bölgesel ROM değişimi yapmıyoruz. Xiaomi. EU MIUI'nin optimize edilmiş Custom bir versiyonudur.

Termal limiti kaldırırsın bataryayı hızlı tüketmeye başlar. Isınmadan kaynaklı kernel panic yeme ihtimalin olur. Root'un performansa katkısı olmaz.

Ek olarak termal limiti kaldırmanda performansa etki etmez. OC yapmadığın sürece zaten CPU'nun verdiği maksimum frekans ve bellek profillerini sistem gerektiğinde kullanıyor.

Hocam sizce PUBG gibi bir oyunda POCO F5'in Snapdragon7+ gen 2 işlemcisiyle takılması normal mi? Yoksa gerçekten garip bir durum mu?

Isınmadan kaynaklı kernel panic yeme ihtimalin olur.

Sandığınız kadar yüksek sıcaklıklara cihaz çıkmayacaktır. Birde yaptığımız işlem sıcaklık limitini kaldırmıyor sadece yükseltiyor. POCO F5 Pro'nun ısı dağıtım sistemi çok başarılı. Ayrıca bu yöntemi birçok cihazda kullandım. Hiçbirinde bir sorun olmadı. F5 Pro'da 5000mm2 Vapor chamber ve 6933mm2 grafit ısı dağıtıcı var.

Root'un performansa katkısı olmaz.
Gayette oluyor. Root ile sıcaklık limitini yükseltince oyunda takılmalar azalıyor. İşlemcinin maks performansını arttırmıyor evet ama ısınınca performans düşmesi azalıyor.

Sandığınız kadar yüksek sıcaklıklara cihaz çıkmayacaktır. Birde yaptığımız işlem sıcaklık limitini kaldırmıyor sadece yükseltiyor. POCO F5 Pro'nun ısı dağıtım sistemi çok başarılı. Ayrıca bu yöntemi birçok cihazda kullandım. Hiçbirinde bir sorun olmadı. F5 Pro'da 5000mm2 Vapor chamber ve 6933mm2 grafit ısı dağıtıcı var.

Gayette oluyor. Root ile sıcaklık limitini yükseltince oyunda takılmalar azalıyor. İşlemcinin maks performansını arttırmıyor evet ama ısınınca performans düşmesi azalıyor.
F5 kullanıyorum yanlız hocam f5 pro değil

Gayet de oluyor. Root ile sıcaklık limitini yükseltince oyunda takılmalar azalıyor. İşlemcinin maksimum performansını arttırmıyor evet ama ısınınca performans düşmesi azalıyor.

Sıcaklık yüzünden thortle yemediği sürece dediğin geçersiz. Dediğin gibi ısı dağıtımı iyi ise zaten throtle yapmaz işlemci. Root attığın zaman 1024ALUS 580MHz olan GPU ve işlemci aynı kalıyor. Throtleda yemiyor zaten e ne anlamı kaldı o zaman root ile termal limiti arttırmanın?

Hocam sizce PUBG gibi bir oyunda POCO F5'in Snapdragon7+ gen 2 işlemcisiyle takılması normal mi? Yoksa gerçekten garip bir durum mu?

Değil hocam. MIUI optimizasyonunu biliyorum ama. RN5 MIUI'de drop yerken Custom roma geçince sıkıntısız oynatıyordu o oyunu. Siz verilerinizi yedeklediniz mi bu arada?

Geri
Yukarı