POCO F5 vs POCO F5 Pro

@WarForFears 8+ Gen 1, TSMC dökümü iken 8 Gen 1 Samsung dökümü.
8 Gen 1 daha verimsiz bir SoC:
images (8).png

images (18).png

Ayrıca 8 Gen 1, 8+ Gen 1'e göre daha çok tüketiyor ve ısınıyor.
8+ Gen 1 yükte çok daha kararlı çalışıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Screenshot_20230925_192053_Chrome.jpg

ISP'si de daha iyi.
Kısaca 8+ Gen 1 ile 8 Gen 1 arasında uçurum var.

Yani arkadaşlar ben F5 IDE F5 Pro'yu da fena şekilde araştırdım hem piksel yoğunluğu olsun ekran olsun batarya olsun her şey ortalama üstünde hatta işlemci geçen senenin amiral gemisi islemcisi yani bir de zaten 8 gen 1 de ısınma ve donma sorunları oluyormuş zaten F5 Pro da 8+ gen 1 var yani o sorunun ortadan kalktığı işlemci surumu vallahi bir de F5 veya F5 Pro kullananlara sorayim sizde (orta üstü diyelim) kullanimlarda donma veya ısınma oluyor mu çünku ben bu telefon tam bana göreymiş gibi geliyor.

Evet Plus versiyonunu duymuştum ne kadar fark var bilmiyorum ama S22 daha ucuz ve Samsung yazılım desteğiyle öne çıkıyor. Bir aralar GT2 Pro vardı bu fiyatlarda. S23 ise gen 2 ile hepsinden üstündür zaten. Isınma sorunu yoksa bu cihazların hepsi memnun eder. Xiaomi 12 çok ısınıyordu mesela 8 gen 1 ile. Cihaz ısındığı için testleri bile bitiremiyordu.

8 gen 1 işlemcisinde sıkıntı varmış zaten sonra 8+ gen 1 ve 2 ile düzeltmişler S22 de de 8 gen 1 olduğundan ısınması doğal.

@Violet S Evet fark var. Benzer fiyatta Plus varken tercih edilmez. İsimlendirmeden dolayı dikkatten kaçabiliyor birinde + var birinde yok :)

@ali11223 Ben de F5 var. Bir Samsung kalitesi sunamıyor. Batarya ve işlemcisi iyi diye aldım bu fiyatta. Yoksa Xiaomi ve POCO telefonlar çok iyi değil. Ben mesela F5 de Hz düşme sorunu yaşıyorum. Cihaz kendi kendine 120'den 60'a düşüyor ayarda 120 gözükmesine rağmen. Tekrar ayarlayınca düzeliyor. Yani yazılım Samsung'dan sonra daha kötüyüm ben diyor. S23 fiyatına yakın F5 Pro alınacaksa ben S23 tercih ederdim. IP68 olması bile çok güzel bir şey. POCO'yu yağmurda kullansan su geçirme ihtimali var IP53 sıçramaya karşı koruyor. Victus 2 ekran koruma koymuş adamlar S23'te. Kamerası zaten daha iyi. 8 Gen 2 daha iyi Yani Samsung bana alıp 5 yıl sorun çıkarmayacak kaliteli parçalardan oluşan amiral gemi hissiyatı uyandırırken POCO günü kurtarma cihazı gibi. Ben kronik sorunlu anakartı değişen POCO X3 Pro'dan risk alarak geçtim F5'e. Bu sefer bu sorunları düzeltmişlerdir dedim ama bu ekran sorunları bir korkutmadı değil. 2-3 sene sonra göreceğiz bakalım cihaz elimizde mi kalacak :) Öte yandan hızlı şarj ve 12/256 GB depolama önemliyse POCO daha ucuza bunları sunuyor.

@Violet S evet fark var. Benzer fiyatta Plus varken tercih edilmez. İsimlendirmeden dolayı dikkatten kaçabiliyor birinde + var birinde yok :)

@ali11223 ben de F5 var. Bir Samsung kalitesi sunamıyor. Batarya ve işlemcisi iyi diye aldım bu fiyatta. Yoksa Xiaomi ve POCO telefonlar çok iyi değil. Ben mesela F5 de Hz düşme sorunu yaşıyorum. Cihaz kendi kendine 120'den 60'a düşüyor ayarda 120 gözükmesine rağmen. Tekrar ayarlayınca düzeliyor. Yani yazılım Samsung'dan sonra daha kötüyüm ben diyor. S23 fiyatına yakın F5 Pro alınacaksa ben S23 tercih ederdim. IP68 olması bile çok güzel bir şey. POCO'yu yağmurda kullansan su geçirme ihtimali var IP53 sıçramaya karşı koruyor. Victus 2 ekran koruma koymuş adamlar S23'te. Kamerası zaten daha iyi. 8 gen 2 daha iyi yani Samsung bana alıp 5 yıl sorun çıkarmayacak kaliteli parçalardan oluşan amiral gemi hissiyatı uyandırırken POCO günü kurtarma cihazı gibi. Ben kronik sorunlu anakartı değişen POCO X3 Pro'dan risk alarak geçtim F5'e. Bu sefer bu sorunları düzeltmişlerdir dedim ama bu ekran sorunları bir korkutmadı değil. 2-3 sene sonra göreceğiz bakalım cihaz elimizde mi kalacak :) öte yandan hızlı şarj ve 12/256 GB depolama önemliyse POCO daha ucuza bunları sunuyor.

Yenileme hızı Xiaomi markalarında kronik zaten. Redmi Note 11 Pro kullanırken yenileme hizi kendi kendine düşüyordu 60Hz'ye ve parlaklık da ayni şekilde.

Yenileme hızı Xiaomi markalarında kronik zaten. Redmi Note 11 Pro kullanırken yenileme hizi kendi kendine düşüyordu 60Hz'ye ve parlaklık da ayni şekilde.

Bu sorunu çözmemeleri kadar saçma bir şey yok. Yani ne kadar zor olabilir? Bir şeyden kaynaklı güç tasarrufu pil vesaire 60'a düşüyor herhalde. Bunu bile düzeltemezlerse ben bir daha bulaşmam Xiaomi'ye. Neyse ki böyle saat başı olan bir şey değil. Öyle olsaydı cihazı 60'a çeker öyle kullanırdım artık:)

Geri
Yukarı