POCO X3 NFC ROM nasıl rom atılır?

TheAny

Megapat
Makaleler
13
Ana cihaz olarak Poco X3 NFC (MIUI'da kesinlikle kullanılmaz PE+, PE, AncientOS, ArrowOS gibi yazılımlar atılmalı).
@gelengecenbudunya Bu mesajınıza istinaden sorularım olacak, yanıtlarsanız sevinirim.

Bende Poco X3 NFC kullanıyorum. Poco X3 NFC'ye nasıl rom atarım? Hangisini tercih etmeliyim? Rom atarken nelere dikkat etmeliyim? Ek olarak performansta ve günlük kullanımda ne gibi etkileri var? Pile etkisi nedir? Risklerin az çok farkındayım yine de sorayım, yazılım atmanın ne gibi riskleri var? Brick durumunda ne yapmalıyım?

Vereceğiniz cevaba göre daha fazla sorum olabilir. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@gelengecenbudunya Bu mesajınıza istinaden sorularım olacak, yanıtlarsanız sevinirim.

Bende Poco X3 NFC kullanıyorum. Poco X3 NFC'ye nasıl rom atarım? Hangisini tercih etmeliyim? Rom atarken nelere dikkat etmeliyim? Ek olarak performansta ve günlük kullanımda ne gibi etkileri var? Pile etkisi nedir? Risklerin az çok farkındayım yine de sorayım, yazılım atmanın ne gibi riskleri var? Brick durumunda ne yapmalıyım?

Vereceğiniz cevaba göre daha fazla sorum olabilir. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar. Yeni başlayan arkadaşlar için ROM atma mevzusu fazlasıyla basit aslında. Sorularınızı teker teker yanıtlayayım.

Poco X3 NFC cihazına rom atmanız için Bootloader kilidinin açılmış olması gerekli. Ardından OrangeFox veya TWRP gibi ekstra aracılar ile cihaza yazılım atabilirsiniz.

Rom tercihi her zaman değişken olabilir. Kişiden kişiye olmakla beraber Ben Özelleştirmesi bol olmayan ArrowOS Android 12.1 kullanıyorum. İsteyen arkadaşlarım özellikli romlarda kurabilir. PixelExperience'de kurabilir. Rom seçerken genelde insanların yorumlarına bakıyorum çünkü bazı saf Android tabanlı ROM'larda System UI çökmesi gibi sorunlar olabiliyor. Zaten bu sorun varsa yazarlar. Telegram gruplarından romları öğrenebilirsiniz. Burada paylaşmak yasak mı bilmiyorum fakat sürprizbozan olarak paylaşacağım.

Rom atarken seçtiğiniz işlemlere ve seçtiğiniz roma dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz işlemler dediğim, OrangeFox veya TWRP içerisindeki Wipe menüsü veya flashlayacağınız diğer elementler. Rom Flashlarken yanında yanlış bir şey flashlarsanız cihazınız hard bricke düşebilir. Genelde düşmez TWRP veya OrangeFox hata verir. Ama düşerse çözümü değişir.

Performansta kesinlikle fazlasıyla etkileri var. Özellike Poco X3 NFC gibi MIUI için "kazma" olarak adlandırdığımız bir cihazsa kesinlikle saf Android ile kullanılmalıdır ki, seri işlem ve stabil bir günlük pil oranı elde edebilelim.

Dediğim gibi pile etkisi gerçekten farkedeceğiniz derecede fazlasıyla iyidir. ROM'un üstüne kuracağınız bir kernel bunu daha da iyileştirebilir veya performansa vererek pilden kesebilir.

Risk olarak bu işi bilinçli ve doğru bir şekilde yapıyorsan sorun yoktur. IMEI silinmesi yaşabilirsin ne de olsa X3 NFC yazılımsal bir şekilde kayıt oluyor. Fakat bununda çözümü var OrangeFox üzerinden Modem ve EFS yedeğini alıp PC'ye veya bir yere saklıyorsun olurda IMEI numaran silinirse yedeklerini yükleyip tekrar IMEI'yi getirebiliyorsun.

Brick durumunda X3 NFC için bir şey söyleyemem. 2 yıldır cihazın bende olmasına rağmen bootloop (cihazın durmadan açılıp kapanması) harici bir şeyle karşılaşmadım. Bootloop yerseniz Recovery yani OrangeFox veya TWRP üzerinden terkar rom atabilir veya Format data yaparak çözebilirsiniz yani normal çözümler bunlar. Hala çözülmüyorsa Fastboot üzerinden rom atabilirsiniz.

Ben işe ilk başladığım zamanlarda tek tık OrangeFox kullanıyordum. Bir exe dosyası sadece cihazı bilgisayara bağlaman yeterli CMD ve ADB ile uğraşmadan cihaza Recovery atabiliyorsun. Ardından içindende ROM atar gibi yeni OrangeFox dosyasını flashlayıp kullanabilirsin. Ek olarak VirusTotal linki ile bırakacağım.

Herşeyden önce dediğim gibi öncelikle Bootloader kilidini açmanız lazım gerisindeki bilgileri zamanla kazanırsınız. :)

Sürpriz Bozana bıraktığım Telegram kanalında ROM'lar Kernel'ler ve Magisk modülleri paylaşılıyor. İsterseniz Orangefox'u exe olarak güvenmiyorsanız buradaki dosyalardan .img olarak alıp ADB üzerindende fastboota girerek cihaza flashlayabilirsiniz.

Eğer img yerine exe daha uygun olur diyorsanız,

VirusTotal:

Yeni konular

Geri
Yukarı