POCO X3 Pro şebeke band moduna zorlamak mümkün mü?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
POCO X3 Pro cihaza sahibim. Cihazım B20 yani 800 MHz modunda 50 Mbps ve üstünü alabildiği halde inatla B03 yani 1800 MHz bandına bağlanıp 0.05 - 0.90 Mbps gibi hızlarda sürünüyor. Aynı şekilde lte_ca alabildiği halde yine bazen inatla LTE modda kalıyor. Normalde şansıma lte_ca ve B20 modu denk geliyordu ve yine arada sırada inanılmaz yüksek hızlarda kullanabiliyordum. Artık son 1 haftadır bu modları bir türlü denk getiremiyorum. Ya lte_ca ve B03 modunda tıkanıyor ve düşük hız alıyor ya da LTE modunda B20 geçip yine düşük hız alıyor. Root olmadan buna nasıl müdahale edebilirim acaba? Bant modlarını elle değiştirip o bant modlarına bağlanmaya zorlamak istiyorum. Hidden settings ayarında ne kadar B20 modlarını vs. seçsem de hiçbir etkisi yok. İnatla en kötü performansı alabileceği bantlarda bağlanıyor. Ne yapmalıyım? Bl kilidi açıp root yapardım ama telefonumu sıfırlıyor bu işlem.

Screenshot_2023-11-17-01-37-24-926_com.qtrun.QuickTest.png

Hocam kararsız davranan modemin hata kaynağı anakart. Bazı kaynaklarda en sık olarak Redmi 5, Note 10 Pro ve son zamanlarda POCO X3'lerde görülmüş.

Birisi bu sorunu çipe jumper ekleyerek çözmüş 😁

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam kararsız davranan modemin hata kaynağı anakart. Bazı kaynaklarda en sık olarak Redmi 5, Note 10 Pro ve son zamanlarda POCO X3'lerde görülmüş.

Birisi bu sorunu çipe jumper ekleyerek çözmüş 😁

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şöyle hocam bant geçişlerinde bir sorunu yok. Genelde bantlar arası dolaşabiliyor ama telefon daha iyi çektiğini düşündüğü B03 modunda tıkalı kalıyor. Yani bir şekilde yazılımla B20 moduna zorlamayı başarabilirsem zaten sinyali rahat alacak. Daha birkaç gün önce falan bu hızları alıyordum. Normalde de kararsızdı hala kararsız. Bu kararsızlığını da LTE_CA ve B20 zorlayarak çözebilirim en iyi. Ama bunu nasıl Root olmadan başarırım bilmiyorum. Dediğim gibi LTE ve LTE_CA geçişlerini yapıyor ve uygun bant modları arasında dolaşabiliyor ama son birkaç gündür inatla B03'de tıkandı. Ne yapmalıyım buna?

Bu tip sıkıntının belirli bir sebebi var mı hocam? Mesela çok ısınmadan dolayı işte zamanla mı böyle davranıyor sizce?

Senin demek istediğini anladım. Ne yazık ki yaptığım araştırmalarda Custom ROM kullanmaya kadar gidenler olmuş ama kararsız modem olayını çözememişler. Bu tip sorunlar yongadaki bir hatadan dolayı şebeke modunda çok ısınan modellerde çok görülüyor ki ben bu yüzden telefon değiştim.

Sanıyorum senin telefon şebeke ağında ısınıyor ama WI-FI modunda ısınmıyordur.

Senin demek istediğini anladım. Ne yazık ki yaptığım araştırmalarda Custom ROM kullanmaya kadar gidenler olmuş ama kararsız modem olayını çözememişler. Bu tip sorunlar yongadaki bir hatadan dolayı şebeke modunda çok ısınan modellerde çok görülüyor ki ben bu yüzden telefon değiştim.

Sanıyorum senin telefon şebeke ağında ısınıyor ama WI-FI modunda ısınmıyordur.
Hayır hocam ısınma yapmıyor. Aksine gayet normal sıcaklıklarda. Telefonda oyun oynuyorum ve telefon haliyle ısınıyor WiFi ya da Mobil veri olsun. Bu sebep olabilir mi sizce bu sıkıntıya?

Oyunlarda ısınması normal ama video izlerken aşırı ısınma falan yoksa sorun değildir.
Kullandığınız sim kartı değiştirin. Telefonu fabrika ayarına alın. Eğer değişme olmaz ise anakart kaynaklı olabilir.

Zaten araştırdığım bütün yabancı kaynaklar bile ''sonradan gelişen ve anakarta bağlı olan bir kararsız modem sorunu'' olarak işaretlemişler.

Benim Alcatel Idol 4 telefonum aynı bu şekilde sonradan kararsız modem sıkıntısı verdi ve çözememiştik.

Oyunlarda ısınması normal ama video izlerken aşırı ısınma falan yoksa sorun değildir.
Kullandığınız sim kartı değiştirin. Telefonu fabrika ayarına alın. Eğer değişme olmaz ise anakart kaynaklı olabilir.

Zaten araştırdığım bütün yabancı kaynaklar bile ''sonradan gelişen ve anakarta bağlı olan bir kararsız modem sorunu'' olarak işaretlemişler.
Sorunun bu şekilde baş göstermesine üzüldüm. B1800'de tıkanmasını normalde sorun etmiyorum çünkü nispeten yüksek hız verebilir. Ama şu anki durumumu göz önüne alırsak eğer B20'de olması işime gelirdi. İlginç şekilde bu tıkanmadan beridir normalde 1 çubuk 2 çubuk zar zor alırdı şu an 3 çubukta sabit kaldı hatta en kötü 2 çubuk gördüm. Hani korkmuyor da değilim telefon tamamen cortlar diye.

Geri
Yukarı