POCO X3 Pro şebeke band moduna zorlamak mümkün mü?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
POCO X3 Pro cihaza sahibim. Cihazım B20 yani 800 MHz modunda 50 Mbps ve üstünü alabildiği halde inatla B03 yani 1800 MHz bandına bağlanıp 0.05 - 0.90 Mbps gibi hızlarda sürünüyor. Aynı şekilde lte_ca alabildiği halde yine bazen inatla LTE modda kalıyor. Normalde şansıma lte_ca ve B20 modu denk geliyordu ve yine arada sırada inanılmaz yüksek hızlarda kullanabiliyordum. Artık son 1 haftadır bu modları bir türlü denk getiremiyorum. Ya lte_ca ve B03 modunda tıkanıyor ve düşük hız alıyor ya da LTE modunda B20 geçip yine düşük hız alıyor. Root olmadan buna nasıl müdahale edebilirim acaba? Bant modlarını elle değiştirip o bant modlarına bağlanmaya zorlamak istiyorum. Hidden settings ayarında ne kadar B20 modlarını vs. seçsem de hiçbir etkisi yok. İnatla en kötü performansı alabileceği bantlarda bağlanıyor. Ne yapmalıyım? Bl kilidi açıp root yapardım ama telefonumu sıfırlıyor bu işlem.

Screenshot_2023-11-17-01-37-24-926_com.qtrun.QuickTest.png

O konuda bilgim pek yok hocam. Hiç Xiaomi telefonda root ile uğraşmadım. Ben bir yönlendir me versem?

Root atmama gerek var mı sırf bu olay yüzünden ondan da emin değilim. Şu an LTE_CA ve B20 modunda bağlı. Çok rahat şekilde yüksek hızları alıyorum. Telefon delilik yapıp B03'e geçmediği sürece de bu şekilde hızı alacağım gibi. Şu anlık idare ediyorum. Ya telefonun modem sorunu olduğunu sanmıyorum çünkü modlar arası geçişleri rahat yapıyor. Yüksek çektiğini düşündüğü B03 modda kalmasına hak veriyorum çünkü gerçekten yurtta oda içinde genelde 3-4 çubuk arası. Ancak band çok kalabalık ve bu yüzden yavaş. B20 modu en boşta band modu anladığım ve gördüğüm kadarıyla ama telefon da ona bağlanmıyor bir türlü. Emin olamadım pek.

Telefon sanırım garanti kapsamında. Sıfır alındı ve 1 yılı yeni devirdi ise root tavsiye etmem.
1 yıl 6 ay oldu hocam. Garanti kapsamında hala. O yüzden bulaşmayı fazla istemiyorum ama şansını zorlarsa da root atmaktan da kaçınmam. Root attığımda da kullanan biriyim hocam. Hatta root'u geçtim daha yüksek performans ve stabilite için ROM değiştirebilirim rahatça. Ha sadece yine MIUI yazılımından memnunum birkaç hata harici.

TWRP ile ona da atılıyor zaten.
Çözümü buldum hocam. Network Signal Guru uygulaması tek bir banda kilitliyor ve bu da LTE_CA yerine düz LTE bağlanmasına ya da LTE_CA ama yavaş banda bağlanmasına sebep oluyor. Sonuç olarak daha az hız geliyor. Ben de bir süre sonra yeniden inceleme kararı verdim ve telefonun bağlandığı o yüksek hız aralığını yeniden buldum. Bulur bulmaz EARFCN ve PCI numaralarını ekran fotoğrafı aldım. EARFCN için 6200 ve PCI için ise 72. Bu değerler benim en yüksek hızı aldığım aralık. Bu değerleri diğer kontrol uygulaması olan Cellular Pro uygulamasına yapıştırdım. Deneme amaçlı 3 günlük VIP etkinleştirdim. Ardından bu değerlere kilitledim ve beklediğim gibi oldu. Şu an telefon B20 + LTE_CA bağlanıyor ve olabilecek en yüksek hızı alıyorum. Bu sırada telefona ROM + ROOT attım.

Yani işin özeti olay tamamen EARFCN ve PCI numarasıyla alakalı. En iyi değerleri bulunca zaten telefon kendini ona göre ayarlayacak ve en iyi hız gelecek telefona.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı