Çözüldü Polinom sorusunun farklı çözümü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Hocamız, bir polinom sorusunun türeve alınarak 5 saniyede çözülebileceğini söylemişti.

Acaba saysıalı iyi olan hocalarım bu soruyu bana türeve alarak çözebilir mi? Türevi daha görmedik. Bir ön görüm olur benim için de. Ve işin ucunda en iyi cevap hakkı var. Yani karşılıksız olamayacak

Boynunuzu umarım kırmamışımdır Düz çekilmiyordu net.

Çözüm

Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Herhangi bir sorunuz olursa bakabilirim.
Türeve girmeye hiç gerek yok. Normal bölme işlemiyle soruyu hallet. Burada işin içine türev katarsan ilerde göreceğin konular daha çok kafanı karıştıracak. Hoca da kafanızı karıştıracak açıklama yapmış, bana göre de yanlış yapmış.

Bölme aşırı uzun oluyor. Sadece (x+2)² 'yi görebilirsen 5 saniyede yaparsın demişti.

@imnotagamer'e katılıyorum hocanız kafanızı karıştırmış muhtemelen. Normal bölerek de kolayca çözülebilir bu soru. Eğer merak ediyorsanız burada nasıl türev kullanılabileceğini yazabilirim.

Evet, biraz hocam kafamı karıştırdı. Ama şimdi türev dediği için ilgimi çekti biraz.

Bir de bölme biraz uzun. Zor değil ama. İşlem istiyor.

Matematiğe de biraz ilgim olduğu için görmeden konuyu kapatmak istemiyorum

Size zahmet olmazsa çözümü yapabilir misiniz? Diferansiyel denklemler hakkında videolar ve soru çözümleri izlemiştim biraz

@Blacksidemre Ne demek. Bu çözüme bileşke fonsiyonun türevi ve çarpımın türevini ogrendikten sonra tekrar bakmanızı tavsiye ederim. O zaman çok daha anlamlı olacak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…