Polis Olmak için Şartlar

Emirhan_29107

Hectopat
Benzer bir konu açmıştım fakat sorumun cevabını alamadan siyasi nedenlerle konu kilitlendi. Ben 9.sınıfa gidiyorum polis olmak istiyorum direk 9. sınıfta polis okuluna falan girebilir miyim acaba, ne yapmam gerekiyor? Ne gibi bir yol izlemem gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğitim konusunda yeterli bilgiye sahip değilim. Geçiş yapabiliyor musun direk veyahut nasıl bir yol izlemen lazım tam olarak bilmiyorum okul hakkında maalesef.
Ben sana madem kararlıysan bir çok kişiye verdiğim tavsiyelerin aynısını vereceğim, izlemen gereken yol budur, onaylarsan hayatını buna göre ilerletirsin. Polis olmadan önce, polis memuru gibi yaşaman gerekli. Özel Harekat - Çevik Kuvvet alanlarında görev yapmak daha zordur, zaten ilk başta Polis olur ondan sonra atanırsın. Şu an da çok fazla açık var, mesela 10.000 PÖH alımı yapıldı biliyorsun 210.000 civarında başvuru yapıldı, bu 10.000 Polis Özel Harekat memuru olacak kişilerin eğitimi çok kısa sürdü. Mülakatların kolay olması, antremanların daha çok hafifletilmesi buna örnektir. En az 8 ay gerekli eğitim için 3 ayda eğitilip göreve gönderilenler oldu hepsi olmasa da.
Ne yapman gerekiyor? Çok fazla kitap okumak, özgüven ve cesaret yeterliliği, her alanda kendini geliştirmek, herhangi bir spor dalı ile uğraşmak seni ulaşmak istediğin hedefe çok çabuk daha götürecektir. Tahminimce bir kaç yıl sonra eğer halen daha kararın sabit olursa 'polis' olacaksın, o zamana kadar alımlar artar mı azalır mı bu da var. Ama kararlıysan benzer meslek gruplarında da görev alabilirsin.
Senin o zamana kadar kendini geliştirebildiğin kadar geliştirmen gerekiyor. Kitap çok mu okuyorsun? daha fazla okuman gerekli. Diksiyon, mülakat veya herhangi bir makam sahibi karşısında eğitime tabii tutulursan diksiyon burada devreye girer. Spor, şimdiden az-çok herhangi bir spor dalı ile uğraşman seni antremanlar da bir tık daha ileri taşır, askerde de böyledir Türk Silahlı Kuvvetleri personeli için diğerlerinden daha fazla ilgi görürsün. Başarılar dilerim.
İlla 'polis' olman şart değilse, benzer bir meslek grubunda da yer alabilirsin, boy-vücut iriliği-antreman yeterliliği-kişiyi ikna edebilecek konuşma yeteneğine sahipsen farklı arayışlara da girebilirsin. Ve her zaman araştır sor ve öğren, bu işi yapanlar ne kadar mutlu? ne kadar huzurlu? Sen bu mesleği yapacağın vakit sıradan bir hayatın olmayacak.

Yüksek okul geçiş sınavlarından belirlenen puanı almalısın. 24 yaşını geçmemiş olmalısın. Her hangi bir suça karışmamış olmalısın. T.C vatandaşı olmalısın. Buna benzer bir sürü şey. Soruna gelince. Lise bitmeden olmaz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı