Polis olmaya çalışmalı mıyım?

• Konuyu başlatan sial
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 4B
Polis olmak hedef konulabilecek bir şey değil, puanları düşük. Az sayıda alım oluyor ama başvuran kişi sayısı aşırı yüksek oluyor. Hedef koyulacak bir şey değil, çünkü polis olabilmek için çalışmanız gereken bir şey yok. 3-5 şınav çekebilen, koşabilen ve sözlü mülakatta heyecan yapmayacak herhangi birisi polis olabiliyor zaten. Bu yıl PMYO alımları olmadı bile, seneye olup olmayacağı belli değil. Konuşmacının bahsettiği şeye hak veriyorum, dedem bankacıydı, babam polis, ben de polis olmak istiyorum, memur yani. Dedemin şirketi olsa ne ben polis olmak isterdim, ne de babam polis olurdu :)

Benim de hedefim polis olmaktı öyle filmlerden vs etkilenmedim puanı düşük olduğu için ve polislik dışında bana uygun bir meslek göremedim ya da ben bilmiyorum öyle saatlerce bir yerde oturup beklemek bana göre değil tavsiyeniz var mı?

Merhabalar. Senelerdir polisliğin peşinde olan birisi olarak bugün polisliğe hazırlık seminerleri izlerken bir konuşmacının şu cümleleri dikkatimi çekti, "Babası iş adamı olup da polis olan zaten yoktur." Benim babam mimar, ben de mimarlığın devamını getirebilirim ama mimarlık hiç bana uygun bir meslek değil. Sizce bu durumda polis olmam absürt mü olur?
Absürt olmaz aslında gayet mantıklı. Ama en ufak birşeyde hemen eleyebilirler. Kilon tam yerinde olmalı 1 kilo eksik de olmamalı, 1 kilo fazla da olmamalı. Sabır testi yapıyorlar. Deli muamelesi görüyorsun. Psikoloğa yönlendiriyorlar psikolog deli olduğunu söylüyor. Onu deli olmadığına sakin bir şekilde ikna etmelisin. Stres yapmamalısın. Sinirlenmemelisin. Yumruğunu sıkmaya başlarsan ya da sinirden sesin değişirse direk elenirsin. Koşu, şınav gibi beden gücünü zorlayan aktiviteler ve bu aktiviteler için belirli bir süre var. Daha zamanın olmasına rağmen komiser seni sıkıştıracak, süren bitiyor, asla başarılı olamayacaksın gibi şeyler söyleyecek sen başarılı olmak için herşeyini ortaya koymak zorundasın. Üst komşum polis bu cevapları ondan aldım.

Absürt olmaz aslında gayet mantıklı. Ama en ufak birşeyde hemen eleyebilirler. Kilon tam yerinde olmalı 1 kilo eksik de olmamalı, 1 kilo fazla da olmamalı. Sabır testi yapıyorlar. Deli muamelesi görüyorsun. Psikoloğa yönlendiriyorlar psikolog deli olduğunu söylüyor. Onu deli olmadığına sakin bir şekilde ikna etmelisin. Stres yapmamalısın. Sinirlenmemelisin. Yumruğunu sıkmaya başlarsan ya da sinirden sesin değişirse direk elenirsin. Koşu, şınav gibi beden gücünü zorlayan aktiviteler ve bu aktiviteler için belirli bir süre var. Daha zamanın olmasına rağmen komiser seni sıkıştıracak, süren bitiyor, asla başarılı olamayacaksın gibi şeyler söyleyecek sen başarılı olmak için herşeyini ortaya koymak zorundasın. Üst komşum polis bu cevapları ondan aldım.
hayatım psikolojik baskı altında geçiyor anlattığın durumlara kendimi şuandan aşırı hazır hissediyorum ama çok teşekkürler :)

Geri
Yukarı