Popüler inançlar ve ne oldukları

xtragyne1st

Decipat
Katılım
11 Mayıs 2020
Mesajlar
1.371
Makaleler
20
Çözümler
1
Mümkünlerin içinde bir seçenek de tanrı varsa çözümü de insana bahşetmez miydi?

Dolaylı yoldan çözümü bahşettiğini düşünüyorum. Örneğin, paraya ihtiyacın oldu diyelim. Para aniden, beklemediğin bir yerden çıkıveriyor. Tanrı'nın olduğuna inanıyorum ancak dinler bana çok mantıklı gelmiyor.
 

Andar Han

Decapat
Katılım
17 Aralık 2019
Mesajlar
2.307
Makaleler
1
Çözümler
12
Tanrı'nın olduğuna inanıyorum ancak dinler bana çok mantıklı gelmiyor.

Nereden, nasıl baktığınıza göre değişir ve bu değişkenlik aslında sınav denilenin kendisidir. Biz yorumladığımızla; yaşarız, yargılarız, değer veririz. Bu yorum, eğer Tanrı'nınki ile kesişiyorsa o vakit biz O'nun yasasının içindeyizdir. "Din" dediğiniz de aslında O'nun bizim olmamızı, uymamızı istediği haldir. Aslolan ve gerçek her daim Tanrı'dır, bizim anlamamız gereken de O'nun planıdır.
 

xtragyne1st

Decipat
Katılım
11 Mayıs 2020
Mesajlar
1.371
Makaleler
20
Çözümler
1
Nereden, nasıl baktığınıza göre değişir ve bu değişkenlik aslında sınav denilenin kendisidir. Biz yorumladığımızla; yaşarız, yargılarız, değer veririz. Bu yorum, eğer Tanrı'nın ki ile kesişiyorsa o vakit biz O'nun yasasının içindeyizdir. "din" dediğiniz de aslında O'nun bizim olmamızı, uymamızı istediği haldir. Aslolan ve gerçek her daim Tanrı'dır, bizim anlamamız gereken de O'nun planıdır.

Evet, şu an bir sınavın içerisindeyiz. Sonumuz hayır olsun. Umarım Tanrı'nın istediği gibi yaşayabiliriz.
 

Huayra

Centipat
Katılım
18 Haziran 2019
Mesajlar
476
Çözümler
2
Yer
Kütahya
Ateizm bir inanç değildir aslında. İnançları reddeden bir tür bakış açısıdır.
Ateizm dinlere inanmayan bir inançtır. İnanç dediğimiz şey ibadetten ibaret değildir. Kafanızdaki düşünce, yapı bunların hepsi inançtır. Birisi hayvan öldürmenin katillik olduğunu düşünür ve veganlığın doğru bir inanç (Düşünce.) olduğuna inanır.
 

deus1fps

Picopat
Katılım
8 Ocak 2021
Mesajlar
134
Makaleler
1
Selamlar, bazı inançları ve ne olduklarını kısa kısa açıklayacağım.

1- Agnostisizm
Agnostisizm kendi içerisinde zayıf ve güçlü olarak ikiye ayrılır. Zayıf agnostikler Tanrının varlığının veya yokluğunun ileride bilinebileceğini savunur ama şu ana kadar bir kanıt olmadığını söyler. Zayıf agnostikler Tanrının varlığına da yokluğuna da şu anda eşit bakmaktadırlar. Güçlü agnostikler ise Tanrının hiçbir zaman kanıtlanamayacağını ve kanıtlanmadığını savunur. Çok kafa karıştırmadan anlatmak gerekirse bu yeterli olacaktır.

2- Panteizm
Panteizm her şeyin Tanrı olduğunu savunur. Örneğin sen, ben, diğerleri hepimiz Tanrının bir parçasıyız. Panteizme göre Tanrı ile evren aynıdır, evren Tanrıdır.

3- Deizm
Dinleri tamamen reddeden bir inançtır Deizm. Deizme göre bir Tanrı vardır ve bu Tanrıyı doğaya, evrene bakarak görebiliriz. Ama bu Tanrı kutsal kitaplarda geçen bir Tanrı değildir, bilinmeyen bir Tanrıdır. Deizm Tanrının evreni ve doğa yasalarını yarattığını, daha sonra kendi başına bıraktığını, yani karışmadığını savunur.

4- Teizm
Teizm bir Tanrı olduğunu ve bu Tanrının evrene karıştığını savunur. Örnek vermek gerekirse Müslümanlar da bir Teistlerdir. Politeizm ve Monoteizm gibi alt başlıkları da vardır. Politeizm birden fazla Tanrı'yı, Monoteizm tek Tanrı'yı savunur.

5- Ateizm
Ateizm Tanrıyı reddeden bir inançtır. Ateizm de kendi arasında birkaç alt başlığa ayrılır ama ben 2 tanesine değineceğim. İlki Pozitif Ateizm (Güçlü Ateizm), ikincisi Negatif Ateizm (Zayıf Ateizm). Pozitif ateizm Tanrı'nın kesinlikle olmadığını savunur, ihtimal bile vermez. Negatif Ateizm ise şu anlık reddeder ama kanıtlanırsa kabul edeceğini söyler.

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler 😊 Bir daha yapacağım ve orada biraz daha bilinmeyen inançlara değineceğim.
Bilgilendirici bir çalışma olmuş.
 
Yukarı