Postman nedir, neden kullanılır?

533388

Hectopat
Makaleler
2
Öğrendiğim kadarıyla postman elimizdeki API'yi kodumuzda test edip gelen datayla işlemler yapmadan önce direkt olarak API'deki datayı görmek ve kodumuzu bu doğrultuda yazmak için kullanıyormuşuz, doğru mudur, başka nasıl özellikleri vardır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rest veya Soap servisleri test etmek için kullanılan bir program. Herhangi bir API bağlantısı için bunu kullanıp bağlantı bilgilerini, yapılan isteği ve dönen cevabı inceleyerek geliştirme aşamasını kolaylaştırır. Alternatif olarak SoapUI var. Ben genelde SoapUI kullanıyorum.

Peki mesela başka API türlerinde kullanabiliyor muyuz? Örnek graphql.

Kullaniliyor.

1703010012461.png

Bu kisimdan gerekli API turlerini secebiliyorsun.

Peki mesela başka API türlerinde kullanabiliyor muyuz? Örnek graphql.

@spriggan bir de ben mesela JavaScript'te fetch API ile yaptığım apiden data çekme işlemlerini burada kod yazmadan direk olarak bir get isteğiyle yapabiliyorum.

Detaylı kaynağa buradan bakabilirsin.

Evet tüm apilere bağlanıp test edebilirsin. Belki istisnası vardır, onun için dokümanlara bakmak gerek.

Post, put gibi payload gerektiren HTTP methodları için postman kullanmak kolaylık oluyor. İstediğin türden de data yollayabiliyorsun endpointe. Header ekleyebiliyorsun, authorization için key bilgisi gönderebiliyorsun. Request body ve Response'u formatlayabiliyorsun. Code snippet oluşturabiliyorsun istediğin formatta. Endointleri kaydedebiliyorsun ki projende çok fazla endpoint varsa ve hepsinin karışık Body'si var ise işine yarıyor. Response time ve httpstatus bilgisi görebiliyorsun. Response'u kaydedebiliyorsun. Bu tarz işlemlerde çokça kullanılıyor. Eskiden grpc için bloomrpc vardı, sanırım yeni getirmişler Postman'e farklı farklı methodları. Faydalı bir tool.

bir de ben mesela JavaScript'te fetch API ile yaptığım apiden data çekme işlemlerini burada kod yazmadan direk olarak bir get isteğiyle yapabiliyorum.

Aynen öyle, her bir endpointe kod yazıp test etmektense, postman ile istek atıp görebiliyorsun. Ek olarak, projene swagger eklersen de işine yarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı