Postman nedir, neden kullanılır?

Örnek olarak yukarıdaki linkten bakabilirsin. Böyle bir arayüzü var. Projende oluşturduğun endpointleri test etmeni sağlayan bir arayüz. Postman tarzı, direkt olarak istek atabiliyorsun. Dışarıdan bir API test edemezsin fakat projendeki endpointleri dökümante edip deneyebilirsin. Authorization ihtiyacın varsa da key bilgisi verebiliyorsun.

Projende oluşturduğun endpointleri test etmeni sağlayan bir arayüz.

Dışarıdan bir API test edemezsin fakat projendeki endpointleri dökümante edip deneyebilirsin.

Aslında swaggerın olayı dokümantasyon, yani kendi projemdeki endpointleri test edeyim diye eklenen bir şey değil, asıl olayı başka insanların senin apini kurcalamasını sağlamak olan bir şey. Endpointler nedir, aldığı parametreler, veri tipleri nedir, response neye benziyor vb. komple onları gösterir, eski usul dokümantasyon hazırlama ve apideki değişikliklere göre dokümantasyonu güncelleme sorumluluğundan da kurtarır. Dışarıdaki bir apiyi kullanman, kendi sistemine entegre etmen gerekiyorsa swaggerına girer kurcalamaya başlarsın yani, authentication olmadan sandbox olarak dışarıdan test edilmesini de sağlayabilir apinin sahibi.

Aslında swaggerın olayı dokümantasyon, yani kendi projemdeki endpointleri test edeyim diye eklenen bir şey değil, asıl olayı başka insanların senin apini kurcalamasını sağlamak olan bir şey. Endpointler nedir, aldığı parametreler, veri tipleri nedir, response neye benziyor vb. komple onları gösterir, eski usul dokümantasyon hazırlama ve apideki değişikliklere göre dokümantasyonu güncelleme sorumluluğundan da kurtarır. Dışarıdaki bir apiyi kullanman, kendi sistemine entegre etmen gerekiyorsa swaggerına girer kurcalamaya başlarsın yani, authentication olmadan sandbox olarak dışarıdan test edilmesini de sağlayabilir apinin sahibi.
Farklı bir şey yazmadım aslında, dediklerinize tamamen katılıyorum. Bir Tribe'ın GW Swagger'ını görüntüleyip istediğimiz gibi kullanabiliriz. Şahsen daha çok test için kullanıyorum. Çok fazla endpoint olduğu için çalıştığım projede, direkt olarak o şekilde düşünüyorum swagger dendiğinde.

Bir VS Code eklentisi olduğu için VS Code'un arayüzünden kullanılabilen, Postman'e benzer bir araç olan Thunder Client'ı da alternatif olarak önerebilirim. Gayet yeterli bir arayüzü var. Postman'e göre avantaj/dezavantajlarını bilmiyorum.
Aşağıda örnek bir ekran görüntüsü paylaştım:

1703036708343.png

HTTP veya başka bir protokol isteklerini atabilmeyi, bunu dokümanlaştırmayı, mocklamayı sağlayan bir tool.
Basit kullanıcılar istek atmak için kullanıyor. Ekip ve şirketlere baktığımızda, mock server ve test için tercih ediliyor. Test caselerini üretip buradan otomasyona bağlayabiliyorsun. Bunu da CI/CD ile birleştirip al sana API test otomasyonu. Ayrıca API servisini kullanacak kişiler, frontend ve mobil dev ekipleri, API servisleri varmış gibi mocklayabilir. Bu sayede kendi tarafındaki işleri, API servislerini beklemeden devam ediyorlar.
Çok fazla detaya girdim yine. Sen basit bir kullanıcısın. HTTP istekleri atıp alacaksın. Onun dışında pek bir olayı yok.

Swagger, API dokümantasyon için kullanılır. Yine farklı ekipler, birbirlerine dokümantasyon iletmek yerine, swagger üzerinden çok rahat ne alıp vereceğini, hangi hata durumunda ne geleceğini görebiliyor. Bu da farklı ekip birimlerin hızlı ürün geliştirmesini sağlıyor. Yani ortadaki dokümantasyonlaştırma işinden kurtarıyor. Yine basit kullanıcılar için, tarayıcı üzerinden test etmeyi kolaylaştırıyor. Başka bir ahım şahım bir özelliği yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı