Potansiyometre yanık kokusu veriyor ve duman çıkıyor

Alikiraz16

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Raspberry Pi da bir proje yapıyorum ve LCD 1602a ekran kullanıyorum. Ekranın kontrast ayarı için potansiyometre kullanıyorum. Çalışıyor bir sorun yok fakat ekran kontrastı tam düzelince potansiyometre yanık kokusu veriyor ve duman çıkıyor. Bunun nedeni nedir? Nasıl çözerim?

Potansiyometrenizin aşırı ısınması ve hatta duman çıkarması muhtemelen yüksek akım veya gerilim nedeniyle olabilir. Bu durum, potansiyometrenin kalitesiz olmasından kaynaklanabilir. Bağlantıları ve voltajı kontrol etmek, genellikle bu tür sorunların kaynağını bulmada yardımcı olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir size. 🤞

Potansiyometrenizin aşırı ısınması ve hatta duman çıkarması muhtemelen yüksek akım veya gerilim nedeniyle olabilir. Bu durum, potansiyometrenin kalitesiz olmasından kaynaklanabilir. Bağlantıları ve voltajı kontrol etmek, genellikle bu tür sorunların kaynağını bulmada yardımcı olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir size. 🤞
volt ve bağlantılarda hiçbir sorun yok 2 tane aynı ürün potansiyometreyle denedim sonuç aynı. Dediğiniz gibi kalitesiz olabilir bilmiyorum.

Kohm değeri uygun olmayan bir potansiyometre projede kullanılmıştır, potansiyometrenin kohm değeri uygun olamadığı için aşırı ısınıp duman çıkması bu nedenle olmuştur. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı