Power düğmesine basınca sistem açılmıyor

torcak1

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle bu sorunu çözdüm sadece ileride tekrar yaşamamak için sebebini merak ediyorum. Gece bilgisayarımı kapattıktan sonra PSU'dan gelen ses rahatsız ettiği için düğmesini kapatmıştım ve sabah kalktığımda bilgisayarı açamadım. PSU düğmesini açtığımda ekran kartının Power ışıkları ve klavyenin RGB'si yanıyordu fakat düğmeye bastığımda hiç tepki vermiyordu. Tüm kabloları çekip düğmeye basılı tutmayı ve başka prizde çalıştırmayı denedim ama yardımcı olmadı. En son kasayı açıp RAM slotlarının 1-3'ten 2-4'e aldım ve CMOS pilini çıkartıp 5 dakika sonra tekrar taktım ve tekrar denediğimde düzelmişti. Merak ettiğim 2 şey var;
  1. Bilgisayarı kapatmama rağmen PSU'dan ses gelmesi normal mi? (Hafif sinyal sesi gibi bir ses)
  2. İşlemcimin O.C'li olması bu soruna sebep olmuş olabilir mi? Çünkü CMOS pilini çıkartıp taktıktan sonra açıldı yani O.C gitti.
Sistemim:
  • i7 9700K İşlemci
  • ASUS ROG STRIX RTX2080 O8G
  • 16 GB (8x2) Corsair Vengeance Pro RGB 3200MHz RAM
  • Corsair H150I PRO Sıvı soğutma
  • 250 GB Samsung Evo 860 + 500GB Samsung Evo 970 SSD
  • Gigabyte Aorus Z390 PRO Anakart
  • Corsair SPEC-06 Kasa
  • Corsair TX750M PSU

Ben buna benzer problemi (ses problemi yoktu) eski kasamda yaşamıştım. Problem ram uyumsuzluğuydu ama yeni nesil bir sistem aynı ramle uyumsuzluk yaşayabilir mi bilemedim.

Öncelikle bu sorunu çözdüm sadece ileride tekrar yaşamamak için sebebini merak ediyorum. Gece bilgisayarımı kapattıktan sonra PSU'dan gelen ses rahatsız ettiği için düğmesini kapatmıştım ve sabah kalktığımda bilgisayarı açamadım. PSU düğmesini açtığımda ekran kartının Power ışıkları ve klavyenin RGB'si yanıyordu fakat düğmeye bastığımda hiç tepki vermiyordu. Tüm kabloları çekip düğmeye basılı tutmayı ve başka prizde çalıştırmayı denedim ama yardımcı olmadı. En son kasayı açıp RAM slotlarının 1-3'ten 2-4'e aldım ve CMOS pilini çıkartıp 5 dakika sonra tekrar taktım ve tekrar denediğimde düzelmişti. Merak ettiğim 2 şey var;
  1. Bilgisayarı kapatmama rağmen PSU'dan ses gelmesi normal mi? (Hafif sinyal sesi gibi bir ses)
  2. İşlemcimin O.C'li olması bu soruna sebep olmuş olabilir mi? Çünkü CMOS pilini çıkartıp taktıktan sonra açıldı yani O.C gitti.
Sistemim:
  • i7 9700K İşlemci
  • ASUS ROG STRIX RTX2080 O8G
  • 16 GB (8x2) Corsair Vengeance Pro RGB 3200MHz RAM
  • Corsair H150I PRO Sıvı soğutma
  • 250 GB Samsung Evo 860 + 500GB Samsung Evo 970 SSD
  • Gigabyte Aorus Z390 PRO Anakart
  • Corsair SPEC-06 Kasa
  • Corsair TX750M PSU
Olabilir işlemci o.c sini fazla kaçırdıysan benim arkadaşta 8700k var adam 5ghz ye çıkaramıyor 4.8 yada 4.7 de kullanıyor sonra sistem açılmıyor biosun pilini 1 dakikalığına çıkarıp takarsan sıfırlanır sistem açılabilir psu ondan zorlanmış olabilir.

İşlemcim 1.32'de 4.9GHz ile sorunsuz çalışıyordu. Bu sorundan sonra BIOS'ta XMP'yi açıp geri kalan bütün ayarları varsayılanda bıraktım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı