Power düğmesine basınca fan döner gibi olup bilgisayar açılmıyor

Oyuncanavarii

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iki kasa vardı elimde soğutma performansını görmek için bilesenlerimi söküp iki kasada da denedim. En son karar verdiğim kasaya takınca güç düğmesine basiyorum Power'in fani donecekmis gibi olup duruyor ve ciz gibi bir ses geliyor. bir salise kadar bilgisayarda bir tepkime yok. Anakarta takılan USB'ler çalışıyor PC kapaliyken de. Sorun nedir? BIOS pilini çıkarıp 3-5SANIYE sonra taktim olmadi. RAM'i değiştirip denedim çalıştı 10saniye sonra yine kapandi. Anakart Gigabyte B450M S2H, işlemci Ryzen 3 1300X, ekran kartı RX470.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iki kasa vardı elimde soğutma performansını görmek için bilesenlerimi söküp iki kasada da denedim. En son karar verdiğim kasaya takınca güç düğmesine basiyorum Power'in fani donecekmis gibi olup duruyor ve ciz gibi bir ses geliyor. bir salise kadar bilgisayarda bir tepkime yok. Anakarta takılan USB'ler çalışıyor PC kapaliyken de. Sorun nedir? BIOS pilini çıkarıp 3-5SANIYE sonra taktim olmadi. RAM'i değiştirip denedim çalıştı 10saniye sonra yine kapandi. Anakart Gigabyte B450M S2H, işlemci Ryzen 3 1300X, ekran kartı RX470.
Ramlarinin slot giriş kısmını silgiyle temizlemeyi denedin mi ? bakır olan tarafı ? bende de öyle sorun olmuştu ramin bakır kısmını silgiyle temizledim sorun çözüldü.

Son düzenleme:
Bende de olmuştu PSU çöpe gitmişti. PSU'ya kısa devre yaptırsana bir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sıkıntılı parça PSU. İşlemci fanı dönmüş olsa ekran kartı yada bellekleri söküp tak diyeceğim. Diğer kasanın güç kaynağı ile çalıştırmayı dene.

Bilgisayarı prizden kapatıp tekrardan power tuşuna bastığınız an fan dönüyor ve ikinci defa power tuşuna bastığınızda eğer ikinci defa fan falan dönmüyorsa PSU sıkıntılı.

1 - Öncelikle kasa içinde anakart yükseltme vidaları takılımı(Montajı nasıl yaptığınızla ilgili bilgim olmadığı için soruyorum)
2 - Kablo bağlantılarını doğru yaptınız mı?
3 - Söylediklerimle ilgili problem yoksa, ekran kartını çıkarın, ardından Bios pilini çıkartıp 1-2 dk bekletin. Bu işlemleri yaptıktan sonra ekran kartını takmadan görüntü almaya çalışın.
4 - Bunlar çözüm olmazsa farklı bir psu ile denemeniz gerekebilir. Umarım herhangi bir parçanız kısa devreden ötürü zarar görmemiştir.
5 - Usblerin kapanmasını istiyorsanız, Bios ayarlarından, power kısmından, erp enable yapın sorununuz çözülecektir. Sorununuz çözülmezse bu sorunla alakalı oluşturduğum konuma bakabilirsiniz.

Arkadaşlar bu şekilde sorunun nerde olduğunu anlayamazsınız. PSU veya RAM arızası diye direkt tespit koymayın lütfen. Komik oluyorsunuz. Öncelikle uzay montaj yapın ve bileşenleri sırayla deneyin. İlk başta anakarta elektrik verin (İletken olmayan bir zeminde olmalı anakartınız!). İkinci olarak RAM(LER)i montajlayın. Eğer sorunsuz çalışıyorsa kasa içersinde kısa devre var demektir. Eğer yine çalışmıyorsa PSU yahut donanımlardan birinde kısa devre var demektir. Usta yüzü görmesi gerekebilir.

Kablo bağlantılarını kontrol edin. Daha önce CPU 8 pin anakart girişine, GPU 6 pin takarak yakan bir dostum olmuştu. Umarım bu gibi bir problemle karşı karşıya değilsinizdir. Eğer kasa dışında aynı sorunu yaşıyorsanız; ya PSU kendini kısa devreden ötürü korumaya alıyor, ya da anakartınız.

Arkadaşlar iki farklı bilgisayarim var yükseltme vidalari takılı. Psu ve ekran kartında sorun yokmuş denedim. Elimde 3farkli ram var ddr4. Hepsini denesemde calismiyor anakartin güney köprüsünden bir saliselik cizirti gelip psu fani duruyor işlemci fani hiç tepki vermiyor.kablo bağlantilarim doğru.Anakarti sıfır aldım daha bir hafta ya oldu ya olmadı...Moralim çok bozuldu gece gece lütfen yardımcı olun müsait olan varsa özelden de yazabilir numarami verebilirim. Uzay montaj denemedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı