Powerbanki hızlı şarj etmek

LeonS.Kennedy

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba gençler.
Elimde 1A'lı 5000mAh'lı Powerbank mevcut. Bu powerbank ile Bluetooth kulaklığımı şarj edeceğim. Powerbank'i ise hızlı şarj destekli bir adaptör ile şarj edeceğim. Hızlı şarj adaptörünün verdiği akım Powerbank'e gidiyormuş diye duydum. Bluetooth kulaklığı ise hızlı şarj etmek zararlıdır.

Şimdi Powerbank, kendi verdiği akım ile mi şarj ediyor Bluetooth kulaklığı?

Yoksa Şarj cihazından aldığı akım ile mi şarj ediyor Bluetooth kulaklığı?

Bluetooh kulaklığın giriş akımı ne kadarsa şarj hızı ona göredir. Powerbankin maksimum çıkış akımı da bellidir. Onun üzerinde akım gitmez. Bunun önemi yok. Kulaklık kendi ihtiyacı olan akımı çeker ki hiçbir kulaklıkta giriş akımı 1A yoktur. 0,2A kadardır. Yani bu süreçte kulaklık için endişelenmeyin ama powerbankin bir taraftan şarj olup bir taraftan boşalması onu yıpratabilir. Acil bir durum olursa yapın ama alışkanlık haline getirmeyin.

Öyle işlere girişmeyin bataryanın sağlığını düşürürsünüz.
Hızlı şarj etme özelliği olan powerbank var ama sizinkinde o özellik yoksa aldığı akım verebileceği akımı değiştirmez sanıyorum.
Ben yaptım, cihazım bozuldu. Kullandığınız cihazın kapasitesi yüksek değil, bence bekleyin.
Bluetooh kulaklığın giriş akımı ne kadarsa şarj hızı ona göredir. Powerbankin maksimum çıkış akımı da bellidir. Onun üzerinde akım gitmez. Bunun önemi yok. Kulaklık kendi ihtiyacı olan akımı çeker ki hiçbir kulaklıkta giriş akımı 1A yoktur. 0,2A kadardır. Yani bu süreçte kulaklık için endişelenmeyin ama powerbankin bir taraftan şarj olup bir taraftan boşalması onu yıpratabilir. Acil bir durum olursa yapın ama alışkanlık haline getirmeyin.
Canlı örnek, bu işe hiç girişmeyin. 😁
Böyle bir şey yok. Daha doğrusu, ifadenin yanlış olma sebebi; akımın verilen bir şey değil, çekilen bir şey olması.

Ha, powerbanki şarj ederken aynı anda ondan güç almanızı önermem.
Şişeye su doldururken alttan kesmek gibi bir şey olur, mantığa aykırı bir hareket zaten. 😁
Gençler :)

Siz beni yanlış anladınız. Demek istediğim; Telefonumun şarj aleti hızlı şarj destekli(Markası GMC).Bu şarj aleti ile Powerbank'ı şarj ediyorum. Powerbank, hızlı şarj destekli değil.

Yani kısacası demek istediğim, Hızlı şarj aleti ile Powerbank'ın şarjını doldursam, Powerbank ile de bluetooth kulaklığımı şarj etsem bir zararını görür müyüm? Hızlı şarjın akımı powerbank'e geçtikten sonra o akım Bluetooth kulaklığa geçiyor mu bunu soruyorum?

Gençler. :)

Siz beni yanlış anladınız. Demek istediğim; telefonumun şarj aleti hızlı şarj destekli (Markası GMC). Bu şarj aleti ile powerbank'ı şarj ediyorum. Powerbank, hızlı şarj destekli değil.

Yani kısacası demek istediğim, hızlı şarj aleti ile powerbank'ın şarjını doldursam, powerbank ile de bluetooth kulaklığımı şarj etsem bir zararını görür müyüm? Hızlı şarjın akımı powerbank'e geçtikten sonra o akım Bluetooth kulaklığa geçiyor mu bunu soruyorum?
Kusura bakmayın, tam anlayamamışız. 🙂

Şöyle ki, akım denen şey birim zamandaki yük hareketidir. İsminden de anlaşılacağı üzere akım olması için, elektronların akıyor olması gerekir. Yani akım powerbanke geçer diye bir şey yok. 🙂

Şöyle düşünelim. Powerbank bir kova olsun. Bluetooth kulaklığın bataryası da bir bardak. Ben powerbanke, yani kovaya su doldurdum. Sonra bu kovadan, bluetooth kulaklığa, yani bardağa suyu doldurdunuz. (dökmediğimizi varsayın.) Burada akım, suyun akış hızı. Kovaya ne kadar hızlı doldurduğumla, ondan bardağa ne kadar hızlı doldurduğum aynı olmak zorunda değil.

Biraz karışık oldu, umarım anlatabilmişimdir. Kısacası, bir şey olmaz. 🙂

Geri
Yukarı