Powercolor HD 6790 overclock

catintayme

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar.
Bu konuyu açmamın sebebi yeni bir ekran kartı alacağım. (1-2 seneye)
Yeni ekran kartı alana kadar Powercolor hd 6790 ekran kartını kullanacağım ve performansı pekte iyi değil.
Bu ekran kartına overclock yapmak için hangi programlar ve hangi ayarları yapmam gerekli ? Bu konuda yardım ederseniz çok makbule geçer .

Voltaj vermeyeceksen AMD'nin OverDrive yazılımı işini fazlasıyla görür.
Eğer sürücüler yüklüyse Masaüstüne sağ tıkla ve AMD Catalyst Control Center sekmesine tıkla.
Açılan pencereden Performance > OverDrive yolunu takip et.
İlk defa açtıysan Kabul Et butonuna tıkla, aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Böyle bir görsel yollarsan bellek ve çekirdek frekans değerlerini belirlemede yardımcı olurum. @catintayme

overdrive.jpg

Ekran Görüntüsü (4).png

Burdan sonra ne yapmam gerek ?

2 ayarı ne kadar yükseltmeliyim?

Screen_02.png

Arkadaşlar bunu yabancı bir siteden buldum sizce bu ayarlar çok yüksek değilmi? Ekran kartına bir zarar verirmiyim?

Ve artık biri cevap yazabilirmi?

Öncelikle konuya yardımcı olan kişiyi etiketlemekten çekinme ki konudan kopmayalım. @catintayme
900MHZ çekirdek frekansı - 1150 bellek ferakans değeri ile başla. Stabil kalırsa, sorun çıkmazsa 10'ar 10'ar yükseltmeler deneriz.

30 dk kadar test ettim ve sıcaklık en son 86 c yi buldu sizce sıkıntı olur mu ? 30 dk kadar bişey olmadıysa bence daha olmaz gibi geliyor.

Senin 6790 boşta bile 47-50 derecede çalışıyor, o noktada bir anormallik olduğu ortada zaten.
Yük altında 86 derece sorun yaratmaz ancak iyi değerler değil, fan devrini yükselterek 80'e düşmesini sağlayabilirsin en azından.
Ayrıca kasa içi hava sirkülasyonunu da biraz güçlendir.

Yaptığımız frekans artışı ısınmaya sebebiyet verecek seviyede değil, tahminen stok ayarlarda da bu civarlara ulaşıyordur.
Faturemark ile elbette test edebilirsin, ayrıca güncel oyunları Ultra ayarlarda 1 saat oynayarak da test edebilirsin.

Ayrıca masaüstünden Torrent ve korsan oyunları kaldırırsan daha sağlıklı olur :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı