PowerColor HD7870 Myst FPS düşüşü

pcgurme1

Hectopat
Arkadaşlar PowerColor HD7870 Myst edition ekran kartım var aslında oyunlar gayet performanslı bir kart ama beni üzen birkaç nokta var ve ben kesin bir karar veremiyorum bu sorunun hangi nedenle olduğu hakkında.

Buradada geçmişte birkaç konu açtım ama 1 Ay felan oldu kullanalı şu var GTA gibi Assasins Creed gibi araba yarışlarında bol trafiği olan oyunlardı felan oyundaki çevre karakterlerinde büyük FPS düşüşleri yaşıyorum bolca örnek vericem sorunu iyice anlamanız açısından
Assasins Creed 3 (oyun orijinal değil) Oyunda Low'da dahi oynasam 100 FPS verse o kalabalık halkın içine girince 25 FPS'ye düşüyor. Şehirde dolaşan halk oyunun başlangıcındaki o tiyatro salonundaki kalabalık dehşet FPS düşüşleri yaşadım. Şimdi oyunda okadar çok çevre karakteri halk varki eğer bir kartı bukadar etkiliyecekse çok çok iyi optimize edilmiş olmalı. Benimle aynı problemi yaşıyan var mı diye bakındım yoktu.
GTA 4 (orijinal var ) 40 - 60 arası ne güzel oynuyorum derken bol trafik yada beni kovalayan polisin çokluğu yada çevrede gezen insanlar çok olunca 22 FPS'ye kadar düşüyor grafik ayarları azaltsam bile ciddi düşüşleri yaşıyorum.
NFS Shift : Şimdi burda durum ilginç Shift 1 'de yarıştığım arabalar çok olunca ve onları ekran görünce muazzam fps düşüyor. Shift 2 'de yine aynı şekilde arabalar çok olunca ve ekran onları görünce düşüyor ama Shift 1 deki kadar düşüş olmuyor yani 33 den aşağı indiğini görmedim Shift 2 'de ama Shift 1 'de çok kötü tökezliyor 17- 25'e kadar düşüyor kalabalık yarışlarda.
Crysis 3 oynarken botları gördüğünde ekran FPS yarı yarıya düşüyor hatta önümde 3'ten fazla bot varsa tökezliyordu.
Kısacası oynadığım tüm oyunlarda botlar şehir halkı trafik yani etraftaki diğer sanal karakterler çok fps düşüşü yaratıyor. Bilmiyorum bu botları yönetmek CPU'nun görevi mi ekran kartı sorunu mu yoksa HDD mi yada bu herkeste olan bir şey mi sanmıyorum ama.

PowerColor marka oluncada birde şehrimde vatan olmayınca gerçekten garantiye vermeden önce birkez daha düşünmek istiyorum.
2. İlginç sorunum :
Oyunlarda ara videolarda kasıyor çok kasıyor hemde örnek :
Far Cry 3 En başta vaaz cep telefonundan birşeyler izletiyor o bölümde 5 fps veriyor o sahneyi en baştan oyunu nezaman açsam kasıyor.
CoD Black Ops 2 'de Jet'in park ettiği sahne ve ara videolara girdiği sahne bazen çok düşük 11 fps gibi değerlerde dona dona geçiyordu.

3. İlginç sorunum :
GTA san andreas araba yarışlarında lastik kayması duman püskürtmesi fps oyunları yine sisler gibi sis duman his efektlerinde FPS düşmesi bu sorun olmaya bilirde çok fazla düşüş var diyemem ama kayda değer bi düşüş olduğunu hep görüyorum çevredeki insanlar kadar olmasada düşürüyor fps'yi.

Bu konuda tamamen naçarım hiçmi hiç uğraşmak istemiyorum garantiyle kargoyla ıvır zıvır vs...
Bilmiyorum ama sanırım artık kaçınılmaz bir durum oldu aslında oyunlarda çok iyi ama bu gibi durumlarda can sıkıyor. Bu ekran kartı sorunu mu onuda bilmiyorum :(

HDD'de sorun olabilir. Okuma yazma hızında anlık düşüşler vs. olabilir. HDtune ile health bölümünün ekran görüntüsünü, okuma-yazma hızının ekran görüntüsü ve badsector testinin ekran görüntüsünü atarsan sevinirim.

HDD'de sorun olabilir. Okuma yazma hızında anlık düşüşler vs. olabilir. HDtune ile health bölümünün ekran görüntüsünü, okuma-yazma hızının ekran görüntüsü ve badsector testinin ekran görüntüsünü atarsan sevinirim.
11111111111111111111111qg.png

Eror Scan şuanda yapıyor bitince resmini atacağım.
Yeni HDD yakın zamanda alacağım tavsiyeniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi yapacağım en sağlıklısı bu şekilde olur bencede.
Eror Scan testi bitince resminide atıcam birşey sormak istiyorum bu arada iyi bir bilgisayarda kötü bir HDD'yle PC'nin performansı hissedilemez mi olur ?
PC'yi yeni topladım 1 ay oldu. HDD para yetmediği için eski PC'nin HDD'sini kullanıyorum. PC nekadar yeni olsada ben hiçbir performans artışı görmedim tabiki oyunlar hariç.
Eski PC 2GB ram 1033 mhz ve intel dual Core 3.2 ghz e5700 işlemci vardı şimdi ise 8 GB 1600 MHz Gskill sniper ram fx 6100 3.3 ghz işlemcim var ama performansta değişen hiç mi hiç birşey yok hızı hiç hissetmedim.
Demem o ki HDD iyi olmazsa Ram ile İşlemci'nin performansı hiç fayda vermez mi ?

Eror Scan şuanda yapıyor bitince resmini atacağım.
Yeni HDD yakın zamanda alacağım tavsiyeniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi yapacağım en sağlıklısı bu şekilde olur bencede.
Eror Scan testi bitince resminide atıcam birşey sormak istiyorum bu arada iyi bir bilgisayarda kötü bir HDD'yle PC'nin performansı hissedilemez mi olur ?
PC'yi yeni topladım 1 ay oldu. HDD para yetmediği için eski PC'nin HDD'sini kullanıyorum. PC nekadar yeni olsada ben hiçbir performans artışı görmeden tabiki oyunlar hariç.
Eski PC 2GB ram 1033 mhz ve intel dual Core 3.2 ghz e5700 işlemci vardı şimdi ise 8 GB 1600 MHz Gskill sniper ram fx 6100 3.3 ghz işlemcim var ama performansta değişen hiç mi hiç birşey yok hızı hiç hissetmedim.
Demem o ki HDD iyi olmazsa Ram ile İşlemci'nin performansı hiç fayda vermez mi ?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki HDD iyi olmasa bile RAM, CPU, GPU'nun performansları fayda verir fakat render veya üst seviye PC oyuncuları için iyi olmaz.

Günümüz teknolojisinde kasalarda fiziksel olarak çalışan 2 şey kaldı. Biri HDD, diğeri ise kasa fanları. Doğanın kuralları ile oluşturulan HDD'lerde okuma yazma kafasının disklere teması ile veri kaybı ve HDD ömrünün azalmasına sebep olur. Günümüz PC'lerinde darboğaz oluşturan donanımlardan biri de HDD'lerdir. SSD teknolojisi umarım ki en kısa zamanda olabildiğince yaygınlaşır ve HDD tamamiyle ortadan kalkar. Saniyede 100-150 MB okuma hızı olan ve SSD'lere göre çok yüksek tepkime hızı olan HDD'ler darboğaza sorun olur. Tavsiyem kısa zamanda en az 120 GB bir SSD ve yeni bir HDD almanızdan yana.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı