PowerColor HD7870 OC Kararlı Hız Aşırtma

PsychoG

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar;

Başlıktada belirttiğim gibi elimdeki bu ekran kartına hız aşırtma yapmak istiyorum. Forumda arattım fakat alakalı konu bulamadım. Daha sonrasında işlemciye ve ram lerede el atmayı düşünüyorum. Fakat çok tecrübeli olduğum bir konu olmadığından yardımlarınızı, önerilerinizi bekliyorum. Nereden başlamak gerekli, CCC yeterli olur mu, kararlılık nasıl sınanır ve en önemlisi zarar vermemek tabi...

Overclockla 2-3 fps artışı yaşarsınız. Gereksiz bence. İllaki yapacağım diyorsanız 25MHz şeklinde arttırarak test edin. Bencmark veya işkence testleri olabilir. Bu testlerden mavi ekransız, hatasız çıkarsanız stabil olduğunu anlarsınız. Bu işleri yapan programlar var araştırabilirsiniz.

asus gpu tweak ile yapabilirsin.msi after burner yada trixxte uyumsuzluk gibi sorun yaşanabiliyor ayrıca bu iki program zaten catalyst üzerinden yapılan o.c. tan fazlasını sunmuyor.o.c. yaparken çok dikkat etmelisin.sadece ekran kartının ekran kartına yada işlemcisinin hz ini yükseltmekle değil voltajda vermen gerekecek.tehlikeli iş bugüne kadar hiç denemediysen tavsiye etmem.catalsyt üzerindeki performans sekmesinden yap derim.adamlar zaten kartın stabil max biraz altta olsa değerini biliyorlar oradan sonuna kadar getirsende iki değeri sıkıntı çıkmayacaktır

İlginiz için çok teşekkür ederim. Ben ekran kartına yönelik hız aşırtmayı daha önce CCC ile tecrübe etmiştim fakat Asım Demir'in de dediği
Overclockla 2-3 fps artışı yaşarsınız.
gibi bir fark göremeyince beceremediğimi düşünmüştüm. Hız aşırtma olarak CCC'den fazlası risk olacağından bende alternatif pek düşünmemiştim. Özetle ciddi anlamda soğutamadıktan sonra CCC ve alternatifleriyle yapılacak hız aşırtma fantazi mi diyorsunuz?

CCC ile kademe kademe artırarak mavi ekran verdirtmiştim geçmişte... O kademeleri unuttum ve bunun hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Bir ara yapmıştım fakat pek bir fark göremeyince ilk haline dönüp öyle bıraktım. Bu durumda ben doğru şekilde yapamadım herhalde. Kare hızından başka farkettiğim en önemli şeylerden biri fan otomatikte olmasına rağmen devri artmıyor, zira sıcaklıkta buna uygun seyrediyordu. War Thunder Ground Forces ve Crysis 3(küçük bir fark bekledim, yüzsüz sanmayın :D) oynarken denemiştim.

Sıcaklığı furmark testine tabi tutarsan gpu-z ile birlikte takip edebilirsin.Eğer fanlarda bi değişiklik olmuyorsa donanımsal yada yazılımsal sıkıntı var demektir.ccc ile kademe arttırarak mavi ekran alamazsın.ekran kartı her zaman en düşük güç tüketimi için kendini minimum frekanslara kısar.eğer oyundayken mavi ekran aldıysan işlemciye rame attığın o.c. kaynaklıdır genelde yada ekran kartın için kasa soğutman yetersizdir sen ne kadar gpu ısısı normallerde seyrediyor zannederken en öncelikli sıkıntı ekran kartının vramleri yükte aşırı ısınıyorda olabilir.vram için bakır öncelikli bulamıyorsan alüminyum soğutma blokları kullanmanı kasa soğutmanı iyi ayarlamalı sonra o.c. işine girişmeni tavsiye ederim

Fan meselesi biraz benim anlatım bozukluğuma kurban gitmiş. Şöyle; işlemci ve ekran kartı fanları her zamanki gibi devir artışı göstermişti. Hız aşırtma yapınca ben ısıda artar haliyle ekran kartı fanını biraz daha duyarım diye beklemiştim. Belkide ufak bir fark oldu ben farkedemedim zira bunların hepsi oyun içi tecrübe. Furmark testi falan yapmamıştım.

Mavi ekrana gelirsek; CCC ile aldım ama kademeli artırırken. Ha kademe uygun değildir o ayrı... Hız aşırtmayı yapıp "Uygula" dedikten sonra oyuna girme esnasında(masaüstü ilk çift tık) mavi ekran almıştım. Tavsiye ile kasayı ilk çalıştırmada ramlerle biraz oynamış olabilirim belki ama hatırlamıyorum.

Kasa soğutmamın yetersiz kaldığını sanmıyorum ama görmek için denemekte gerek sanırım. Lakin standart ayarlarlada olsa Crysis 3'te bile ne ısı nede fanların sesi rahatsız edici seviyelere ulaşmamıştı.

Donanımım imzamda mevcut, başta ekran kartı yönünde olmak üzere kademeli hız aşırtmanın kademeleri ve diğer detaylar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı