RAM hız aşırtma

benim sistemde ryzen5 3600 işlemcim pekte bi zorluğu yok bence bios ekranından çok rahat bi şekilde yapılıyor galiba.çünki sistemi ilk topladığımda ram lerin 2666 çalıştığını fark ettim bios ekranında hemen 3000 yaptım gayette kolay oldu.Ama voltaj işine hiç girmedim tek tıkla 3000 oldu

Benim sistemde Ryzen5 3600 işlemcim pek de bir zorluğu yok bence BIOS ekranından çok rahat bir şekilde yapılıyor galiba. Çünkü sistemi ilk topladığımda RAM'lerin 2666 çalıştığını fark ettim BIOS ekranında hemen 3000 yaptım gayette kolay oldu. Ama voltaj işine hiç girmedim tek tıkla 3000 oldu

X-MP'den bahsediyorsanız o Ramlerinizin internette yazan değerlere getiriyor onu biliyorum ama benim anakart bir hayli eski ve işlemciyle birlikte overclock yaptığımda en fazla 712'ye çekebildim daha yukarısında bilgisayar açılmadı BIOS sıfırlamam gerekti X-MP bende yok voltaj verebilirim biraz ama korkuyorum açıkçası yeterli bilgim olmadığından

Herkese selam ASUS TUF B550 anakartım var 2x8 GB 3000 MHz RAM'lerim var. Anakartım OC yapmadan 3200 MHz destekliyor. Şimdi soruma gelecek olursak 3200 MHz iki tane daha RAM alsam eski RAM'leri hız aşırtıp 3200 yapsam sorunsuz çalışır mı acaba? Ya da böyle bir şey daha önceden deneyen var mı?

1 adet 2400Mhz RAM, 1 adet 2666 Mhz RAM'i hız aşırtarak 2 adet 3200Mhz RAM ile beraber 4x8 GB 3200Mhz RAM şeklinde olarak sorunsuz kullandım daha önce. Evet mümkün ve yapabilirsin. RAM'ler aynı CL değerlerine sahip olsun yeterli, hepsini 3600'e bile uçurursun sonra istersen.

RAM OC kesinlikle çok işe yarayan, oyunlarda işlemciyi rahatlatan bir şey. Sadece Ryzen değil Intel sistemlerde bile büyük faydası var. Ben 3600 MHz kullanıyorum, eski işlemcim yer yer darboğaz yaptığı için 3800 MHz kullanıyordum mesela.

Geri
Yukarı