Powerline mı, Access Point mi?

Seccad Karaköz

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Merhaba, ben üst komşu ile ortak internet kullanıyorum fakat modem üst komşuda olduğu için çok az kapsama alanı ve yavaş bir internete sahip oluyorum . Bende hızlandırmak için powerline adaptör kullanmak istiyorum , üst komşunun evinden bizim eve Powerline adaptör çalışır mı? Yoksa access point mi kullanmalıyım? Ya da daha başka bir teknoloji var mı üst komşunun internetinin hızlı ve daha çok yerde çekmesi için ?

Powerline adaptör için binanızda Monofaz sayaç mı yoksa Trifaz sayaç mı kullanıldığını bilmen gerekiyor. Eğer Monofaz sayaç kullanılıyorsa her daire için tek sayaç var demektir, bu durumda komşunun internetini adaptör ile ortak kullanamazsın. Eğer Trifaz sayaç kullanılıyorsa ve komşunun dairesi ile sizin daire aynı sayaç üzerindeyse kullanabilirsiniz. Bunun için yöneticiye ya da elektrikçiye danışmanda fayda var. Eğer bu yöntemi kullanabilecek iseniz, verici kısımdaki adaptörü, bilgisayar ya da başka bir elektronik cihazın bağlı olmadığı bir prize takmanı öneririm. Parazit yüzünden iletişimin kaybolması gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Eğer binada Monofaz sayaç kullanılıyorsa Access Point kullanabilirsin. Dikkat etmen gereken nokta, AP'nin modemi neredeyse direk görebileceği bir noktada konumlandırmalısın. Bunun için modeme yakın balkon ya da pencere pervazı gibi bir yere, hava koşullarına dayanıklı "Outdoor AP" denilen bir cihaz koyabilirsin. Bununla birlikte hem modem hem de AP için yüksek dBi anten kullanırsanız sinyal biraz daha güçlenir.

Not: Powerline adaptör konusunda sadece teorik bilgiye sahibim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı