Powershell ile CMD farkı nedir?

Xoloth

Kilopat
Makaleler
7
Windows 10 ile sık sık kullandığım Powershell ile CMD'nin ne farkı olduğunu öğrenmek istiyorum. Şu ana kadar bilgisayarımda CMD ile yapmam gereken her şeyi Powershell ile yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Aralarındaki fark nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
M
Windows PowerShell sistem yönetimi için tasarlanmış görev tabanlı bir uygulamadır. BT uzmanlarının veya normal kullanıcıların Windows veya üzerindeki uygulamaların yönetiminin otomatikleştirilmesine yardımcı olur. PowerShell gelişmiş bir kodlama diline sahiptir ve komutları cmdlets olarak adlandırılır.

PowerShell komutları ile işlemleri, hizmetleri, kayıt defterini ve olay günlüklerini yönetmek, Windows Management Instrumentationı kullanmak gibi genel yönetim görevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca Komut İsteminde yapamadığınız, yapmak için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyduğunuz işlemleri bununla kolaylıkla yapabilirsiniz.
Windows PowerShell sistem yönetimi için tasarlanmış görev tabanlı bir uygulamadır. BT uzmanlarının veya normal kullanıcıların Windows veya üzerindeki uygulamaların yönetiminin otomatikleştirilmesine yardımcı olur. PowerShell gelişmiş bir kodlama diline sahiptir ve komutları cmdlets olarak adlandırılır.

PowerShell komutları ile işlemleri, hizmetleri, kayıt defterini ve olay günlüklerini yönetmek, Windows Management Instrumentationı kullanmak gibi genel yönetim görevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca Komut İsteminde yapamadığınız, yapmak için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyduğunuz işlemleri bununla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çözüm
Yani CMD'nin gelişmiş hali diyebiliriz değil mi? Dolayısıyla CMD'de yapabildiğim her şeyi Powershell ile de yapabilirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı