Windows 10 PowerShell Yerine CMD Kullanmak

Enes Doğan

Kilopat
Makaleler
11
Yer
Denizli
Daha fazla  
Arkadaşlar ADB üzerinden android telefonlar üzerinde sık sık işlem yapmam gerekiyor. Windows 10'a gelen son büyük güncellemeden itibaren varsayılan olarak "Cmd" değil, "PowerShell" kullanılıyor malum. ADB klasöründe Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıkladığımda, komut yöneticisini burada aç diyebiliyorduk. Ancak şu anda komut yöneticisi yerine PowerShell gelmiş durumda. Sorum şu ki: PowerShell yerine, klasöre sağ tıkladığım zaman Cmd açılmasını nasıl sağlayabilirim? Çünkü ADB komutları PowerShell ile çalışmıyor.

Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev Çubuğu > Sağ Tık > Görev Çubuğu Ayarları > Başlangıç düğmesine sağ tıkladığımda veya Windows tuşu+x'e bastığımda menüdeki Komut İstemi'ni Windows Powershell ile değiştir > Kapalı:

Eki Görüntüle 234302

Ben de dediğinizi harfiyen uyguladım ama herhangi bir değişiklik olmadı ?

Adsız.png
Adsız1.png
Adsız2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kodu not defterinden cmd.reg olarak kaydedip yönetici olarak çalıştırın ve sistemi yeniden başlatın:

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\cmdprompt]
@="@shell32.dll,-8506"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\cmdprompt\command]
@="cmd.exe /s /k pushd \"%V\""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\cmdprompt]
@="@shell32.dll,-8506"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\cmdprompt\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\cmdprompt]
@="@shell32.dll,-8506"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\cmdprompt\command]

Bu kodu not defterinden cmd.reg olarak kaydedip yönetici olarak çalıştırın ve sistemi yeniden başlatın:

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\cmdprompt]
@="@shell32.dll,-8506"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\cmdprompt\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\cmdprompt]
@="@shell32.dll,-8506"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\cmdprompt\command]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\cmdprompt]
@="@shell32.dll,-8506"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\cmdprompt\command]

Efendim merhabalar, bu komutu dediğiniz gibi kullandım ve çalışıyor. Nasıl silebilirim?

Arkadaşlar ADB üzerinden android telefonlar üzerinde sık sık işlem yapmam gerekiyor. Windows 10'a gelen son büyük güncellemeden itibaren varsayılan olarak "Cmd" değil, "PowerShell" kullanılıyor malum. ADB klasöründe Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıkladığımda, komut yöneticisini burada aç diyebiliyorduk. Ancak şu anda komut yöneticisi yerine PowerShell gelmiş durumda. Sorum şu ki: PowerShell yerine, klasöre sağ tıkladığım zaman Cmd açılmasını nasıl sağlayabilirim? Çünkü ADB komutları PowerShell ile çalışmıyor.

Eki Görüntüle 234293
Hocam ben direk CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp "cd ..." komutu ile o dizine kadar geliyorum.

Geri
Yukarı