Pozitif telkinin önemi

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Her şey kafada bitiyor. Bir insan zihinsel olarak ne kadar iyi veya kötü düşünüyor ise fiziksel olarak da ona göre hareketlerini gerçekleştiriyor. Stresin, üzüntünün, kederin gerek ruh sağlığı gerekse fizyolojik sağlık açısından olumsuz yönlerini bilmeyen yoktur. Bunun için, öncelikle pozitif telkin deyince insanın aklına polyannacılık, kendini kandırmak, aptallık gelebilir ancak şahsen kendi kendini iyi yönde telkin ederek stresi, üzüntüyü uzaklaştırmanın her açıdan iyi bir şey olduğu kanaatindeyim. Diğer türlü olumsuz duygu ve düşüncelerin içinde kaybolup kendimizi kaybedebiliriz. Her zaman olmasa da çoğu zaman, sık sık pozitif telkinlerle kendimizi mutlu etmeye çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Şahsen çok değişken ruh halleri içersindeyim. Bugün böyle konuşup ertesi gün bu söylediklerimi kendim bile saçma bulmaya başlayabilirim. Benim de kendimde değiştirmek istediğim yön bu. Akşamdan sabaha değişen ruh halinden açıkçası hiç haz etmiyorum. Dengesizlik hoşuma gitmiyor. Daha sık bir şekilde iyi hissetmek için sevdiğim yemekler, şarkılar, oyunlar gibi unsurları kullanmaya çalışıyorum. Bugün işe yarasa yarın yaramayabiliyor mesela. Daha farklı yöntemler bilen arkadaşlar varsa kendi pozitif telkinlerini yazabilirlerse okumaktan zevk duyarım.

Bir psikologdan duymuştum. Bir olayın gerçekleşme ihtimali %1 bile olmasa beyninde o olay tam istediğin gibi, gerçekleşecek gibi düşüneceksin. Her şeyin beyinde bittiği ve beyne oyun oynamanın olumsuz olaylarda bile insana pozitif bir getirisi olacağından bahsetmişti. Tabii ki kadın bunu mesleki terminolojilerle, güzel cümlelerle anlattı. Ben şu an aklımda kalanları söylemiş oldum. :D

Geri
Yukarı