Prime B450M-K II Ryzen 5 5600'ü hangi BIOS sürümü ile destekliyor?

UranusWASTAKEN

Centipat
Daha fazla  
Merhaba! Yakın zamanda, yani önümüzdeki ay, Ryzen 5 5600 almayı planlıyorum ancak bazı konularda BIOS'un güncellenmesi gerektiğini gördüm. Şu anki BIOS sürümüm "4202" sanırım. Bu bilgiyi CMD'ye "Wmic BIOS get smbiosbiosversion" yazarak öğrendim; ancak ne kadar doğru olduğunu tam olarak bilmiyorum. Kısacası, Ryzen 5 2600'ü çıkarıp Ryzen 5 5600'ü takarsam ve hiçbir şey yapmadan güç düğmesine basarsam, görüntü alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartta Flashback desteği var zaten yani desteklemeyen bir BIOS'ta 5600 takılıyken, veya işlemci takılı değilken de güncelleme yapabilirsin.
5600'ün 3211 ve sonrasında desteği gözüküyor, yani desteklemesi lazım.

Son düzenleme:
Anakartta flashback desteği var zaten yani desteklemeyen bir BIOS'ta 5600 takılıyken, veya işlemci takılı değilken de güncelleme yapabilirsin.
5600'ün 3211'den sonra desteği gözüküyor, yani desteklemesi lazım.

Peki ben daha önce hiç yeni sıfır bir işlemci alıp takmadım anakarta, Ryzen 5 2600'ü söküp yenisini Ryzen 5 5600'ü takınca direk Power'a basıp kullanmaya devam edebilir miyim yoksa BIOS'tan ayar vb yapmam gerekiyor mu?

Peki ben daha önce hiç yeni sıfır bir işlemci alıp takmadım anakarta, Ryzen 5 2600'ü söküp yenisini Ryzen 5 5600'ü takınca direk Power'a basıp kullanmaya devam edebilir miyim yoksa BIOS'tan ayar vb yapmam gerekiyor mu?
Pek bir şey yapmana gerek yok, fakat yine de BIOS'u sıfırlayıp DOCP ve PBO ayarlarını tekrar girmeni tavsiye ederim. Bir şey değişir mi, muhtemelen hayır ama böyle şeyleri sıfırdan kurmayı seviyorum. Çok uğraştırıcı da değil zaten.

Pek bir şey yapmana gerek yok, fakat yine de BIOS'u sıfırlayıp DOCP ve PBO ayarlarını tekrar girmeni tavsiye ederim. Bir şey değişir mi, muhtemelen hayır ama böyle şeyleri sıfırdan kurmayı seviyorum. Çok uğraştırıcı da değil zaten.

Açık konuşmak gerekirse her şeyi çok titiz ve araştırarak yapan bir insanım ve hiçbir bilgim olmadan bunu yapamam, video var mıdır hocam?

Açık konuşmak gerekirse her şeyi çok titiz ve araştırarak yapan bir insanım ve hiçbir bilgim olmadan bunu yapamam, video var mıdır hocam?
F5 tuşu BIOS'u sıfırlamaya yarıyor. F5 ile sıfırladıktan sonra yüksek ihtimalle Ez Mode'da açıyordur, açmazsa da F7 ile değiştirebilirsin. Bundan sonra bu videoda gördüklerini uygulayabilirsin fakat XMP yerine DOCP yazar, aynı şey.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bundan sonraki kısmı soğutucun varsa yap. Advanced Mode> AI Tweaker> Precision Boost Overdrive>Precision Boost Overdrive ayarını Enabled yapıp Max CPU Boost Clock Override kısmına da 200 değerini gir. Bu kısımları biraz ezberden söyledim, senin BIOS sürümünde farklı olabilir görsel atarsın bulunur.

F5 tuşu BIOS'u sıfırlamaya yarıyor. F5 ile sıfırladıktan sonra yüksek ihtimalle EZ Mode'da açıyordur, açmazsa da F7 ile değiştirebilirsin. Bundan sonra bu videoda gördüklerini uygulayabilirsin fakat XMP yerine DOCP yazar, aynı şey.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bundan sonraki kısmı soğutucun varsa yap. Advanced mode> AI tweaker> Precision Boost overdrive>precision Boost OverDrive ayarını enabled yapıp Max CPU Boost clock override kısmına da 200 değerini gir. Bu kısımları biraz ezberden söyledim, senin BIOS sürümünde farklı olabilir görsel atarsın bulunur.

Stok soğutucu kullanmaktayım AMD'in soğutucusu, Ryzen 5 2600 aldığımda onunla birlikte gelmişti, Ryzen 5 5600'da da onu kullanacağım, son dediğiniz ayarı yapayım mı stock fanda?

Stok soğutucu kullanmaktayım AMD'in soğutucusu, Ryzen 5 2600 aldığımda onunla birlikte gelmişti, Ryzen 5 5600'da da onu kullanacağım, son dediğiniz ayarı yapayım mı stock fanda?
Gerek yok, stok soğutucu ile PBO aktif etmek çok işe yaramıyor benim gözlemlerimce. Yine de denemek isterseniz problem oluşturmaz, o işlemci 7/24 olmayacak şekilde 90 95 derecelerde bile çalışabilir.

Geri
Yukarı