Prime H310M-K r2.0 için işlemci önerisi

The Old Ways

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde kullandığım anakart ASUS Prime H310M-K r2.0. Ekran kartım Radeon RX 580 4 GB. Herhangi bir bütçe sıkıntım olmaksızın yeni bir işlemci almak istiyorum. Daha önce açılan konulara göz attım ancak bahsedilen işlemcilerden ve işlemcilerin nesillerinin teknik özelliklerinden anlamadığım için yeni bir konu açma ihtiyacı hissettim. Sizden ricam, sistemim için bana bir işlemci önermeniz. Ayrıca ileride ekran kartını güncellemek istersem, önereceğiniz işlemci ile en üst hangi ekran kartını kullanabilirim?

Bu anakarta uyacak olan işlemci modellerinin sıfır fiyatlarına daha güçlü ve yeni nesil CPU modelleri alınabileceğinden dolayı ikinci ele yönelmek daha mantıklı olur.

1.seçenek: i3-8100/i3-9100F, 4C/4T yapısındaki giriş seviye işlemciler, RX590/GTX 1660 6GB modellerine kadar 1080p Ultra kalitede oyunların %90'nında sorunsuz besler, yalnız tek problemi barındırdığı salt Hyper-Threading'siz 4 çekirdeği RX580+ seviyesindeki kartların performansını bazı istisna CPU odaklı online ve triple A tarzındaki ağır oyunlarda biraz da olsa geriye çekebilmesi. Ahım şahım bir oyun performansı beklemiyorum, günü kurtarsın, oyun oynarken genelde arka planda herhangi bir şey açık bırakmam dersen alternatiflerden biri. 1440p kalitede RTX 2060/2060 Super gibi kartlar uyumlu bir biçimde kullanılabilir.

2.seçenek: i5-8400/i5-8500/i5-8600/i5-9400F: i3-8100 & 9100F modellerinin aksine 6 çekirdek + 6 izlekli olan modeller, her ne kadar yapılarında Hyper-Threading ekstra sanal izlek teknolojileri barındırmasalar da 1080p Ultra kalite ayarlarında genel anlamda RX5600 XT/RTX 2060 Super seviyesine kadar %100'e yakın verim alınabilir. Tabii yine belli seviyedeki istisna olarak da adlandırabileceğimiz işlemci odaklı senaryolarda bu 2060 Super seviyesindeki kartların performansı 2060 düzeyine kadar yetersiz çekirdek sayısı sebebiyle gerileyebiliyor. 1440p'de RTX 3060/RX 6600XT gibi modellerle uzun bir süre sorunsuz kullanılabilir.

3.seçenekte normal şartlarda i7-8700 ve i7-9700(F) olan modellerden bahsedecektim fakat elindeki anakart giriş seviyesi bir H310 anakart olduğu için ağır çalışma koşulları altında VRM'lerde aşırı ısınma ve yetersiz güç aktarımı gibi olumsuzluklar yaşanabileceği ihtimalinden dolayı bu seviyedeki işlemcilerin H310 anakartta çok sağlıklı bir çalışma performansı göstereceklerini düşünmüyorum, bu yüzden i7 ve i9 olan modeller atlanabilir gibi.

Bütçe ne kadar bilmiyorum fakat yukarıdaki iki seçenekten 6 çekirdekli olan i5 modelleri anakart değişikliğine gitmeden tercih edebileceğin optimum sağlıklı seçeneklerden. Uzun bir süre 1080p'de RX580 ile beraber sorunsuz bir deneyim yaşatacağından da emin olabilirsin. i3 olan modeller de aslında yeterli gibi ama dediğim gibi 4C/4T yapısı öyle bir hal almış durumda ki artık, bazı durumlarda artık çok zorlanmaya, kullanıcısını memnun etmemeye başladı. Ben de mesela hemen hemen i3-8100 ayarında i5-7500 + RX 580 ayarında GTX 1060 6GB kullanıyordum, işlemciyi uzun vadede hem ekran kartını rahat upgrade edebileyim hem de çoklu çekirdek performansına ihtiyaç duyulan noktalarda gereken işlem hesaplama gücünü iş yaparken elde edebileyim diye 'benim için' uzun ömürlü olarak da adlandırabileceğim i7-8700 yükseltmesine gittim. Tabii özellikle oyun oynama noktasında her ne kadar bu i5-7500 şu ana kadar beni şahane taşımış olsa da ihtiyaçlarım için gerekli olan sistem iyileştirmesi yolunda ilk adımımı atmış oldum.

Son düzenleme:
@Jonathan North Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Daha önce kullandığım işlemci i3-9100F idi. Sanırım 4 yılın ardından fazla yorulmuş olacak ki artık eski verimi alamıyorum. Düzenli olarak bilgisayarımın bakım ve temizliğini yapıyorum, ancak zaman dediğimiz şey yenemediğimiz bir düşman.

O halde i5-9400F tercih etmem durumunda RX 580 ve mevcut anakartım ile uyumlu bir şekilde çalışacaktır sanırım. İlerleyen zamanlarda ise buna ilave olarak 5600 / 6600 XT ekran kartlarından birini tercih ederek sistemimi güncelleyebilirim.

Peki mevcut anakartım, bahsetmiş olduğumuz ekran kartlarını destekliyor mu?

@Jonathan North Yardımınız için çok teşekkür ederim. :)
@Jonathan North Tekrardan merhaba, kusura bakmayın sizi etiketledim. i5 9400 işlemciyi sipariş ettim ve elime ulaşmasını bekliyorum. Ne yazık ki dolar kuru nedeniyle sürekli ertelemem gerekti. Anakartın BIOS sürümü şuan için güncel. Bu işlemci elime ulaştıktan sonra takıp kullanabilir miyim yoksa BIOS güncellemesi yapmam gerekiyor mu?

Son düzenleme:
Anakartın BIOS sürümü şu an itibariyle en son sürümde güncel bir durumdaysa 9.nesil bütün işlemciler direkt olarak tak-çalıştır yapılabilir. i5-9400F seçeneği de mevcut anakartı değiştirmeden RX580 ile güzel bir tercih olmuş, hayırlı olsun şimdiden 👍🏻

H310M için güncel sürüm 2208 olarak görünüyor ve kontrol ettiğimde aynı BIOS sürümüne güncellemiş olduğumu görüyorum. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. 9400F aramama rağmen bulamadım ne yazık ki. O nedenle i5 9400 tercih ettim. Bilgisayar üzerinden çalıştığım için daha fazla erteleme şansım yoktu ne yazık ki. @Jonathan North
Merhaba, işlemci nihayet elime ulaştı ve işlemciyi taktım. Performans ayarı %100'de iken 4,1 MHZ değerlerine kadar yükseliyor, %99'a indirdiğimde ise 2,80'e iniyor. Acaba BIOS'ta yapmam gereken bir şey mi var? @Jonathan North Sanırım Turbo Boost özelliği varmış. Bu özellik kendi kendine mi aktif oluyor? Kapatmak veya çalışır konumda bırakmanın bir zararı var mıdır?
WhatsApp Image 2022-01-20 at 15.18.53.jpeg
BIOS'ta böyle görünüyor. Bilmiyorum, yanlış yerin görselini de almış olabilirim. Acaba voltaj değerlerini mi değiştirmem gerekiyor?
Son olarak, bir de BIOS ana ekranında 0.944 V yazıyor CPU kısmında. Umarım çok yormamışımdır sizi..

Son düzenleme:
Yok hocam ne kusuru estağfurullah 👍🏻 işlerim vardı dönmeyi unutmuşum.

Voltaj değerleriyle vs oynamayın hatta oynadıysanız bütün ayarları varsayılan default ayarlara döndürün. Turbo boost konusunda ise sizin yapmanız gereken herhangi ekstra bir işlem yok, o ayarın açık kalması temelde yeterlidir, i5-9400 çalışırken termal bir darboğaza uğramadığı sürece hiçbir şekilde temel
2.9 GHz hızında çalışmayacaktır zaten, tekli çekirdekte 4.1, 4 çekirdekte 4 GHz, 6 çekirdek aktif ve kullanımdayken çekirdeklerinin çalışma saat hızları 3.9 GHz'a sabitlenip otomatik olarak yüke bağlı olarak değişerek çalışabiliyor. Bu arada sistemdeki RAM'ler 2666 MHz hızında çalışmıyorsa XMP de ayrıca deneyebilirsiniz.

Voltaj değerleriyle vs oynamayın hatta oynadıysanız bütün ayarları varsayılan default ayarlara döndürün. Turbo boost konusunda ise sizin yapmanız gereken herhangi ekstra bir işlem yok, o ayarın açık kalması temelde yeterlidir, i5-9400F çalışırken termal bir darboğaza uğramadığı sürece hiçbir şekilde temel
Yok hocam ne kusuru estağfurullah 👍🏻 işlerim vardı dönmeyi unutmuşum.

i5-9400 temelde sistem açıkken hiçbir şekilde 2.9 GHz hızında çalışmayacaktır zaten, tekli çekirdekte 4.1, 4 çekirdekte 4 GHz, 6 çekirdek aktif ve kullanımdayken çekirdeklerinin çalışma saat hızları 3.9 GHz'a sabitlenip otomatik olarak yüke bağlı olarak değişerek çalışabiliyor. Bu arada sistemdeki RAM'ler 2666 MHz hızında çalışmıyorsa XMP de ayrıca deneyebilirsiniz.

Voltaj ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmamıştım. Sadece güç seçeneklerinden %99-100 arası değişim yaptım hepsi bu. O halde %100'de bırakıyorum. 4,1GHz hızında sabit kalıyor boştayken bile.

Yanıtınız ve zamanınız için çok teşekkür ederim. Bu konuda bana çok ama çok yardımcı oldunuz. Minnettarım.. :)

Güç seçeneklerine bile ellemeye gerek yoktu aslında, Windows optimum ve en dengeli performansı sağlayacak şekilde en iyi ayarları hazır olarak sunuyor zaten. Yardımım dokunduysa bundan mutluluk duydum. Rica ederim, kolay gelsin 👍🏻

Geri
Yukarı