Priz şalterini açınca elektrik şalteri attı

Qualty

Hectopat
Makaleler
1
Bilgisayarım ve monitörüm prize bağlıydı kullanmadığım için kapatıyorum normalde. Bugün yine açtım ve evin elektrik şalteri attı. Bu neden olur?
Monitör ve prize bağlı bilgisayar zarar görmüş müdür? Bir şey yapmam gerekir mi?

Benim de başıma geldi bir iki kere. Anlık voltaj oynamalarında olabiliyor, özellikle şalter eski ya da amperi düşükse. PSU'nun şalterini kapatıp öyle açın prizin şalterini bundan sonra, sanırım bir daha böyle birşey yaşamazsınız.

Benim de başıma geldi bir iki kere. Anlık voltaj oynamalarında olabiliyor, özellikle şalter eski ya da amperi düşükse. PSU'nun şalterini kapatıp öyle açın prizin şalterini bundan sonra, sanırım bir daha böyle bir şey yaşamazsınız.

Arkadaşın dediği gibi PSU'nun Switch'ini kapatın öyle takın fişe sonra PSU'nun Switch'ini açın.

Merhaba.
1- Geçmş olsun. PC'nize içten bir zarar gelmemiştir, çünkü PC'niz çalışırken elektrik aniden kesilerek kapatılmamıştır. Oluşan bu istenmeyen olay PC'nin elektrik devresinin dışında, ondan çok önce veya ev şebeke hattında olup PC'nin elektrik devresinden bağımsız şekliyle olabilmiştir.
2- Bu tür istenmeyen olaylar bazen anahtarlanmalar sırasında (Bazen flamanlı ampuller bile flamanından patlıyor örneğin, anlık anahtarlanmayla gelen çok ani ve istenmeyen yüklerle) olabiliyor, kesin bir nedeni de bulunmuyor. En büyük nedeni anahtarlanmalar sırasında oluşan istenmeyen büyüklükte gelen yüklerle oluşan durumlar şeklindedir. Anahtarlanmalarda bu tür olaylar bazen sıradışı olabiliyor, otomatı kaldırıp normal çalıştırmaya yine kalınan yerden devam ediyorsunuz.
3- PC'nin kasadaki ve monitördeki ON/OFF anahtarı her zaman kapalı konumda iken (mekanik anahtarlı iseler) anahtarlı prizi PC sadece o konumda iken açıp kapatın, bunun olmaması için alınabilecek en önemli bir ek önlem olarak. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bilgisayarım ve monitörüm prize bağlıydı kullanmadığım için kapatıyorum normalde. Bugün yine açtım ve evin elektrik şalteri attı. Bu neden olur?
Monitör ve prize bağlı bilgisayar zarar görmüş müdür? Bir şey yapmam gerekir mi?
Akım korumalı priz alın. Cihaza bir anda altyapı sorunlarından fazla voltaj gelirse zarar görebilir. Bizim TV'nin devre kartı bu yüzden yandı.

Akım korumalı priz alın. Cihaza bir anda altyapı sorunlarından fazla voltaj gelirse zarar görebilir. Bizim TV'nin devre kartı bu yüzden yandı.
Hocam, sizin belirtiğiniz durum çok daha farklıdır, şebeke dalgalanması (şebeke dışı istenmeyen gerilim yükselip alçalması) sorununda pik yüklerde akım korumalı priz çok faydalı olur, bu çok doğrudur. Buradaki durum ise ani anahtarlanmalarda evdeki otomatın nedensiz olarak düşmesidir, bu durum daha farklı bir durumdur.

Çünkü ayni durum akım korumalı prizlere herhangi bir cihazı (çamaşır kurutma makinesi gibi) takarken de oluşabiliyor, otomat yene atıyor, kendi evimde kullandığım akım korumalı prize çamaşır kurutma makinesinin fişini ON/OFF anahtarı açıkken takarken onu panodan besleyen ev otomatının düşmesinde de olduğu gibi. Burada da istenmeyen bir anahtarlanma oluşmuş ve otomat bu yüzden düşebilmişti, forumda bundan ayrıca bahsetmiştim.

Tüm PC PSU'larının içinde zaten varistor elemanı (akım korumalı prizlerdeki) bulunuyor, PC'den önce 2. olarak ayni elemanı içeren akım korumalı prizleri kullanıyor da olabiliriz, bunun kullanılmaması için (aşırı emniyet olarak) bir sakınca bulunmuyor, evet yine PC'lerden önce kullanılabilir. Ama kullanılmasına pek gerek yoktur, PSU içinde ayni koruma zaten mevcut olduğundan çok gerekli değildir PC'lerden önce kullanım şekli.

Akım korumalı prizleri sadece PC'lerden önce değil evdeki tüm değerli elektroniklerin (TV, çamaşır makinesi, buzdolabı, vb.) öncesinde bağlı olarak onları şebekeden gelebilecek olan aşırı voltajlara karşı güvenlik amaçlı olarak kullanabiliriz. Bu nedenle evde birçok yerde akım korumalı prizleri bu konuda sakınılacak olan elektronik kartlı makina ve elektronik cihazlardan önce mutlaka kullanıyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı