Priz, monitörde ölü piksele sebep verebilir mi?

kramurat87

Femtopat
Hepinize iyi günler dilerim. Forumda açtığım ilk konu, yeniyim. Arkadaşlar, konu başlığında belirttiğim gibi yaklaşık 11-12 sene önce almış olduğum ve uzun süreler kullanıp, birkaç yıl ara verip son 10 aydır falan da aktif kullandığım LCD ekran monitörümde birkaç gün önce bir siyahlık farkettim. Aynı gün içerisinde 1 adet siyah nokta daha çıktı ve git gide çoğalıyor. Benim merak ettiğim asıl konu birkaç gün önce anahtarlı topraklı 6'lı priz aldım ve monitör, bilgisayar ve hoparlörü ona taktım. Günde 5-6 saat bilgisayar kullanan birisi olarak bilgisayarı kapatıp işim bittikten sonra anahtarlı prizin anahtarını kapatıyorum (Prizi alalı 3-4 gün falan oluyor.). Daha öncesinde normal anahtarsız priz kullanıyordum lakin anahtarlı prizi alıp kullanmaya başlayıp, bilgisayarı işim bittikten sonra kapatıp prizideki anahtarı kapatmamdan dolayı mı ölü pikseller oluşmaya başladı acaba? Bilgisayar kapalıyken ve monitör çalışmıyorken prizdeki elektrik anahtarını kapatmamdan ötürü mü böyle bir problemle karşı karşıyayım? Yeni monitör almayı düşünüyorum. Ya onda da aynı problem olursa? Yoksa ölü pikselin anahtarlı prizi kapatıp açmamla bir alakası yok mu? Lütfen yardımcı olun. Biliyorum, çok uzun oldu. Forumda yeniyim. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Ölü pikselin prizle bir alakası yok. Kendi kendine oluşan bir sorun. Bir rivayete göre de artıyormuş.

Forumda yeni iseniz bir tavsiye; yazılarınızda satır başlarına yer verin. Bu, okunabilirliği arttıracaktır.

Ölü pikselin elektrik priziyle alakası olduğunu hiç sanmıyorum. Yaşlılıktandır artık.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Ölü pikselin prizle bir alakası yok. Kendi kendine oluşan bir sorun. Bir rivayete göre de artıyormuş.

Forumda yeni iseniz bir tavsiye; yazılarınızda satır başlarına yer verin. Bu, okunabilirliği arttıracaktır.

Ben de öyle düşünüyorum lakin elektrik kesintisinin LCD ekranda ölü piksele sebep verdiğine dair. Elektrik prizindeki anahtarı monitör ve PC kapalıyken kapatmak elektrik kesintisi etkisi mi yapıyor aslında onu merak etmiştim. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Önerinizi de uygulamaya çalışacağım :)

Prizle alakası yok, yaptığınız en sağlıklı olanı zaten.
10 seneden fazla olmuş zaten, ömrünü doldurduğunun işaretleri kısaca.

Ben de öyle düşünüyorum. Baya yaşlandı artık. Tuhafıma giden anahtarlı prize geçtiğim gün ölü piksellerin oluşmasıydı. Cevabınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör ömrünü doldurmuş anladığım kadarıyla. Ama şöyle garip bir şey var, benim 18 senelik tüplü monitörüm sorunsuz çalışıyor şaşırtıcı bir şekilde. Ve o malum geniş ekran monitörlerden daha çok keyif alıyorum ona bakarken :D. Ama şu Hz olayı yüzünden tercih edilesi değil. 144 Hz tüplü monitör yapsalar güle oynaya kullanırdım Windows XP yaması eşliğinde. Çünkü tüm çocukluk anılarım orada saklı.

Hepinize iyi günler dilerim. Forumda açtığım ilk konu, yeniyim. Arkadaşlar, konu başlığında belirttiğim gibi yaklaşık 11-12 sene önce almış olduğum ve uzun süreler kullanıp, birkaç yıl ara verip son 10 aydır falan da aktif kullandığım LCD ekran monitörümde birkaç gün önce bir siyahlık farkettim. Aynı gün içerisinde 1 adet siyah nokta daha çıktı ve git gide çoğalıyor. Benim merak ettiğim asıl konu birkaç gün önce anahtarlı topraklı 6'lı priz aldım ve monitör, bilgisayar ve hoparlörü ona taktım. Günde 5-6 saat bilgisayar kullanan birisi olarak bilgisayarı kapatıp işim bittikten sonra anahtarlı prizin anahtarını kapatıyorum (Prizi alalı 3-4 gün falan oluyor.). Daha öncesinde normal anahtarsız priz kullanıyordum lakin anahtarlı prizi alıp kullanmaya başlayıp, bilgisayarı işim bittikten sonra kapatıp prizideki anahtarı kapatmamdan dolayı mı ölü pikseller oluşmaya başladı acaba? Bilgisayar kapalıyken ve monitör çalışmıyorken prizdeki elektrik anahtarını kapatmamdan ötürü mü böyle bir problemle karşı karşıyayım? Yeni monitör almayı düşünüyorum. Ya onda da aynı problem olursa? Yoksa ölü pikselin anahtarlı prizi kapatıp açmamla bir alakası yok mu? Lütfen yardımcı olun. Biliyorum, çok uzun oldu. Forumda yeniyim. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.
Priz ile alakası yoktur

Monitör ömrünü doldurmuş anladığım kadarıyla. Ama şöyle garip bir şey var, benim 18 senelik tüplü monitörüm sorunsuz çalışıyor şaşırtıcı bir şekilde. Ve o malum geniş ekran monitörlerden daha çok keyif alıyorum ona bakarken :D. Ama şu HZ olayı yüzünden tercih edilesi değil. 144 Hz tüplü monitör yapsalar güle oynaya kullanırdım Windows XP yaması eşliğinde. Çünkü tüm çocukluk anılarım orada saklı.

Ben de bu aralar tüplü monitöre geçmeyi düşünmüyor değilim :) duyduğuma göre ölü piksel tüplü monitörlerde olmuyormuş. Bir de size bir sorum olacak kullandığınız tüplü monitörle yeni nesil oyunların çözünürlüğü falan nasıl rahat oynatabiliyor mu?

Priz ile alakası yoktur.

Prizin sebep olduğunu düşünmenin nedeni aslında nedeni PC'yi kapatıp prizin anahtarını kapattıktan sonra acaba elektrik kesintisi gibi mi oluyor enerji dalgalanması? Duyduğuma göre ölü piksellerin bir diğer nedeni de elektrik kesintileriymiş. Cevabınız için teşekkür ederim bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asıl hesabımda yazma kısıtlaması var. Buradan yazayım. Bende bu aralar tüplü monitöre geçmeyi düşünmüyor değilim :) duyduğuma göre ölü piksel tüplü monitörlerde olmuyormuş. Bir de size bir sorum olacak kullandığınız tüplü monitörle yeni nesil oyunların çözünürlüğü falan nasıl rahat oynatabiliyor mu?

Asıl hesabımdan yazamıyorum. Buradan yazayım. Prizin sebep olduğunu düşünmenin nedeni aslında nedeni PC'yi kapatıp prizin anahtarını kapattıktan sonra acaba elektrik kesintisi gibi mi oluyor enerji dalgalanması? Duyduğuma göre ölü piksellerin bir diğer nedeni de elektrik kesintileriymiş. Cevabınız için teşekkür ederim bu arada.
LoL'de bir problem yaşamıyorum ama farklı ve yeni oyunlarda denemedim, denemek lazım aslında :D.

Geri
Yukarı