Prizde 2 tane kahverengi kablo var

theholyx

Hectopat
Merhabalar, bugün prizi değiştim fakat gelen kablo 1 tane mavi 2 tane kahve rengi vardı. Eski prizde maviyi prizin soluna, bir kahve rengi kabloyu prizin sağına ve diğer kahve rengi de prizin altına takılmıştı.

Şimdi bu prizde topraklama var mı? Ben yeni prizde maviyi sola, bir kahve rengi ortaya diğerini de sağa taktım şu an sorunsuz çalışıyor. Bir sorun olur mu? Bir fikriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bugün prizi değiştim fakat gelen kablo 1 tane mavi 2 tane kahve rengi vardı. Eski prizde maviyi prizin soluna, bir kahve rengi kabloyu prizin sağına ve diğer kahve rengi de prizin altına takılmıştı.

Şimdi bu prizde topraklama var mı? Ben yeni prizde maviyi sola, bir kahve rengi ortaya diğerini de sağa taktım şu an sorunsuz çalışıyor. Bir sorun olur mu? Bir fikriniz var mı?

O priz ne zamandır öyle kullanılıyor ve genel olarak ne kullanıldı yani toprak mavi olabilir ki eski tesisatlarda genelde öyle yaparlar + ve - fark etmez prizin sağ veya soluna takılır ama toprak belli olsun diye muhakkak farklı renkte olur.

Mavi faz kahveringiler nötr muhtemelen. Evde gerçek toprak olmadığını varsaydım.
Ama eski priz de kahverenginin teki toprağa bağlıydı, ben de o prizdeki gibi harfiyen yaptım.
Faz ile topraklama kablosunu aynı renk yapan elektrikçiye selam olsun buradan.

Olma ihtimali var ve risklidir. Bir elektrikçi çağırmanızda yarar var.
Maalesef öyle evet. Şöyle söyleyeyim 3 senedir kullanılıyor bu priz bilgisayar vb takılı, ben de eski prizdeki gibi harfiyen yaptım bir sorun olmadı yine. Ne gibi bir şey olabilir ki toprağı yanlış taksam bir tepkime vb olmaz mıydı? toprağı doğru taktıktan sonra diğerlerinin yeri fark etmiyor diye biliyorum ama bilemedim.
Kontrol kalemi İle topraklamaya bakar mısın?
tam olarak neyine bakacağım anlamıyorum da pek
O priz ne zamandır öyle kullanılıyor ve genel olarak ne kullanıldı yani toprak mavi olabilir ki eski tesisatlarda genelde öyle yaparlar + ve - fark etmez prizin sağ veya soluna takılır ama toprak belli olsun diye muhakkak farklı renkte olur.
eski prizde toprağa yani prizin alt ortasına takılı olan kahverengiydi, ben bunu aldım yeni prizde ortaya taktım, toprak yerine diğer kahverengi nötrü taksaydım bir sıkıntı çıkmaz mıydı? çıkmadığına göre doğru diye varsayım yapıyorum ama tabii ki sizler daha iyi bilirsiniz

Son düzenleme:
Ama eski priz de kahverenginin teki toprağa bağlıydı, ben de o prizdeki gibi harfiyen yaptım.

Maalesef öyle evet. Şöyle söyleyeyim 3 senedir kullanılıyor bu priz bilgisayar vb takılı, ben de eski prizdeki gibi harfiyen yaptım bir sorun olmadı yine. Ne gibi bir şey olabilir ki toprağı yanlış taksam bir tepkime vb olmaz mıydı? Toprağı doğru taktıktan sonra diğerlerinin yeri fark etmiyor diye biliyorum ama bilemedim.

Tam olarak neyine bakacağım anlamıyorum da pek.

Eski prizde toprağa yani prizin alt ortasına takılı olan kahverengiydi, ben bunu aldım yeni prizde ortaya taktım, toprak yerine diğer kahverengi nötrü taksaydım bir sıkıntı çıkmaz mıydı? Çıkmadığına göre doğru diye varsayım yapıyorum ama tabii ki sizler daha iyi bilirsiniz.

Hocam toprak da bir nevi nötr görevi görür eğer ki sağlam kaliteli yapıldıysa yani ufak tefek çok güç çekmeyen şeyleri çalıştırır ama ağır bir şey takıldı mı sorun yapabilir inş. O şekilde doğrudur çünkü dediğim gibi genelde toprak yeşil kullanılmadıysa + ve - fark etmediği içi prizin sağına soluna takılıyor ama toprak belli olsun diye genelde farklı renk yaparlar inş bir sorunla karşılaşmazsanız.

Geri
Yukarı