Prizde elektrik var ama çalışmıyor

karul

Decapat
Odamda 2 tane priz var. Yıllardır 1 tanesi çalışmıyor. Artık tek priz yetmemeye başladı. O kadar fazla şey takıyorum ki. Vantilatörü kapatınca monitör gidiyor. Karar verdim. O priz düzelecek. Elektrik var. Telefon'u şarja taktığım zaman gitgel yapıyor. Sebebi nedir? Nasıl çözerim? Eğer kolay bir şey ise elektriği kesip kendim yapacağım. Elektrikçi ile uğraşmak istemiyorum.

Temassızlık olabilir. Sigortayı kapatıp, kontrol kalemi ile kapandığına emin olduktan sonra prizi sökerek kabloların durumuna bakabilirsiniz ama daha önce bu işlemi yapmadıysanız kendiniz yapmayın.
Elektriği kapattım sanıp, kötü sonuçlara sebep olabilirsiniz.

Temassızlık olabilir. Sigortayı kapatıp, kontrol kalemi ile kapandığına emin olduktan sonra prizi sökerek kabloların durumuna bakabilirsiniz ama daha önce bu işlemi yapmadıysanız kendiniz yapmayın.
Elektriği kapattım sanıp, kötü sonuçlara sebep olabilirsiniz.

Kontrol kalemim yok. Daha önce yapmadım. Elektrikçi çağırmadan yapma şansım yok mu?

Üçlü priz alabilirsin yapamazsan.

Zaten bu sorundan muzdarip olduğum için tamir etmeye çalışıyorum. Tek prize çok fazla yükleniyorum. 2 tane 3'lü priz 1 tane 4'lü priz kullanıyorum.

Altı üstü bir priz ya, yaz internete bak videolara elektrikçiye gerek yok.

En fazla çarpılırsın 13 sn çarpılırsan ölürsün, ki bu da yetenek ister.

Kontrol kalemim yok. Daha önce yapmadım. Elektrikçi çağırmadan yapma şansım yok mu?

Zaten bu sorundan muzdarip olduğum için tamir etmeye çalışıyorum. Tek prize çok fazla yükleniyorum. 2 tane 3'lü priz 1 tane 4'lü priz kullanıyorum.
Yapma şansın var ama deneyimi olmayan biri için tehlikeli. Çok zor bir işlem değil ama ihmal dahilinde can kaybına kadar yolu olabilir. Bu yüzden bir bilene ya da elektrikçiye baktırırsanız daha iyi olur.

Altı üstü bir priz ya, yaz internete bak videolara elektrikçiye gerek yok.

En fazla çarpılırsın 13 sn çarpılırsan ölürsün, ki bu da yetenek ister.

Araştırdım. Bunun hakkında bir video yok. Olsa zaten konu açmam. 250v bütün vücutta gezer sonra.

Yapma şansın var ama deneyimi olmayan biri için tehlikeli. Çok zor bir işlem değil ama ihmal dahilinde can kaybına kadar yolu olabilir. Bu yüzden bir bilene ya da elektrikçiye baktırırsanız daha iyi olur.

3 tane vida var. Bunları söküp bakmammı gerekiyor? Elektriği kapattığıma emin olurum. Onda sıkıntı olmaz.

Araştırdım. Bunun hakkında bir video yok. Olsa zaten konu açmam. 250v bütün vücutta gezer sonra.

3 tane vida var. Bunları söküp bakmammı gerekiyor? Elektriği kapattığıma emin olurum. Onda sıkıntı olmaz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir priz neden temassızlık yapar 1 sebebi var. Prizin içinde 2 tane halka var sen bu halkanın içine fişi sokuyorsun eğer halka genişlemiş ise fiş temassızlık yapar, halkayı penseyle biraz daralt ve nasıl söktüysen aynı şekilde geri tak.

Benim yerime video attığın için müteşekkirim, ama dikkat et insanın canına mal olabilir.

Videoyu önce kendim izledim. "Altı üstü bir priz ya" gibi bir anlatımda bulunmadığı için arkadaşa attım. Ne demek :)

Son düzenleme:
Bir priz neden temassızlık yapar 1 sebebi var. Prizin içinde 2 tane halka var sen bu halkanın içine fişi sokuyorsun eğer halka genişlemiş ise fiş temassızlık yapar, halkayı penseyle biraz daralt ve nasıl söktüysen aynı şekilde geri tak. Bir diğer ihtimal ise halkaya takılan kablo gevşemiştir, onun da vidası var sık.

Bu düşünceyi tasvip etmiyorum. Burada alt tarafı diye yazdığınız bir yorum bir insanın canına mal olabilir.
Benim yerime video attığın için müteşekkirim, ama dikkat et insanın canına mal olabilir.

Geri
Yukarı