Çözüldü Prizde boş duran cihaz elektrik tüketir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Bugün garip bir tavsiyeyle karşılaştım.

Kullanılmayan cihazların prizden çekilmesi elektrik faturasını azaltır mı? Telefona bağlanmayan şarj cihazları prizden çekilse elektrik faturası azalır mı?

Mesela benim şarj aleti 7/24 prize takılı duruyor. Bunu telefonu şarj etmediğim zamanlarda prizden çeksem elektrik faturasında azalma olur mu?

Çözüm
Şarj aleti, telefon takılı olmasa bile elektrik harcar. Ancak bu miktar oldukça küçüktür. Sizin için etkisi önemsiz derecesinde küçüktür. Ama bunu bütün bir ülke ile çarptığımızda zaman oldukça önemli miktarda elektrik enerjisi boşa gidiyor diyebiliriz.
Herkese selamlar.

Bugün garip bir tavsiyeyle karşılaştım.

Kullanılmayan cihazların prizden çekilmesi elektrik faturasını azaltır mı? Telefona bağlanmayan şarj cihazları prizden çekilse elektrik faturası azalır mı?

Mesela benim şarj aleti 7/24 prize takılı duruyor. Bunu telefonu şarj etmediğim zamanlarda prizden çeksem elektrik faturasında azalma olur mu?
Boşta duran şarj cihazı örneğinden yürüyeyim.

Boşta bile olsa takılı kaldığında çok az da olsa bile tüketim olur. Ancak bu tüketim çok az birşeydir. Senelik belki 1-2 lira anca tasarruf edilir. Burada düşünülmesi gereken şey şarj cihazının ömrüdür. Her ne kadar çoğu bileşeni vazife görmese de kondansatörler (kapasitörler) hala elektrik yükü ile dolu olup hiçbir zaman kendiliğinden boşalmasına fırsat tanınmayacağından dolayı zamanla yıpranır. Kalitesi de düşük ise bu kondansatörler patlayabilir. O sebeple kullanılmayan cihazları prizden çekin veya elektriği tamamen kesen bir düğme, switch vs. varsa kapatın.

Yeni konular

Geri
Yukarı