Prizde CAT6 girişi ne işe yarar?

Nicodoz

Hectopat
Arkadaşlar müstakil evde oturuyoruz. Alttaki CAT6 girişi bütün odalarda var. Bu tam olarak ne işe yarıyor? Modem bilgisayarımdan çok uzakta olsa bile CAT6 kablonun bir ucunu buraya bir ucunu kasaya takarak internete bağlanabilirim anlamına mı geliyor? Bu prizdeki CAT6 girişi nasıl aktif hale getiriliyor interneti nasıl algılıyor bu konu hakkında bilgisi olanlar var mı?
Ekstra olarak 500Mbps internet kullanacağım bu prizden bağlanmamla direk modemden kasaya Ethernet kablosu çekmem arasında hız farkı olur mu acaba modem uzakta olursa.

Dosya Ekleri

• s.jpeg
    s.jpeg
    95,8 KB · Görüntüleme: 74
Eğer prizler birbirine bağlı ise modemin LAN portuna ethernet kablosu takıp diğer ucunu bu prize takarak diğer odalara dağıtabiliyorsunuz. Sizin dediğinizle arasında fark olmaz, amaç kablo kirliliğini engellemek.

İnternetin geldiği soket bunlardan ayrı mı?

Eğer prizler birbirine bağlı ise modemin lan portuna Ethernet kablosu takıp diğer ucunu bu prize takarak diğer odalara dağıtabiliyorsunuz. Sizin dediğinizle arasında fark olmaz, amaç kablo kirliliğini engellemek.

İnternetin geldiği soket bunlardan ayrı mı?

Hocam pek anlamıyorum bu işlerden babamın dediğine göre modem buraya koyulacakmış. Her katada şöyle bir modem tarzı bir şey koymuş. O modemin koyulacağı yerdeki şey dağıtıcıymış galiba üstünde 10-100Mbps yazıyor benim aldığım paket 500Mbps. Bu sorun çıkartır mı? Ben dediğim gibi bu routerlarla işim yok galiba ben kablolu bağlantı istiyorum. Bu TP-Link'in üzerinde 10-100Mbps yazması 500Mbps'ye engel midir acaba?
Yani kısaca anlatmak gerekirse bu siyah modem gibi şeyin üzerinde 10-100MBPS yazması WİFİ'leri mi etkiliyor yoksa Prizlerdeki CAT6'lara gidebilecek Maximum hızı falan mı gösteriyor acaba ?
@Dejuf Hocam varsa bi bilgin yardımcı olursan çok sevinirim önceki konumda baya yardımcı olmuştunuz :)

Dosya Ekleri

• 33.jpeg
    33.jpeg
    136,3 KB · Görüntüleme: 68
  • 4444.jpeg
    4444.jpeg
    59,6 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Bu prizler bakır altyapılarda kullanılır. Önceki konuda altyapınızın fiber olacağını konuşmuştuk. Altyapınız aktifleştirildiğinde odanıza daha önceden çekilmiş olan fiber kablo üzerinden hizmet alacaksınız. Yani bu prizler aslında sizin işinize yaramayacak. Kabloyu bu prizlere sokmayacaksınız.

Fotoğraflarını attığınız cihazların ne olduğunu ben de tam bilmiyorum. Üzerinde modeli vs. yazıyorsa internetten o modelin ne işe yaradığını araştırabilirsiniz. Bu arada kafanız rahat olsun altyapınız fiber olacağı için 500'lük paketi de 1000'lik paketi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu prizler bakır altyapılarda kullanılır. Önceki konuda altyapınızın fiber olacağını konuşmuştuk. Altyapınız aktifleştirildiğinde odanıza daha önceden çekilmiş olan fiber kablo üzerinden hizmet alacaksınız. Yani bu prizler aslında sizin işinize yaramayacak. Kabloyu bu prizlere sokmayacaksınız.

Fotoğraflarını attığınız cihazların ne olduğunu ben de tam bilmiyorum. Üzerinde modeli vs. yazıyorsa internetten o modelin ne işe yaradığını araştırabilirsiniz. Bu arada kafanız rahat olsun altyapınız fiber olacağı için 500'lük paketi de 1000'lik paketi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ama babam dediki modem buraya koyulacak. Modem buraya koyulursa benim odamla bu odanın arasında 2 kat var. Ben modemden kasama interneti nasıl çekeceğim?

Hocam pek anlamıyorum bu işlerden babamın dediğine göre modem buraya koyulacakmış. Her katada şöyle bir modem tarzı bir şey koymuş. O modemin koyulacağı yerdeki şey dağıtıcıymış galiba üstünde 10-100Mbps yazıyor benim aldığım paket 500Mbps. Bu sorun çıkartır mı? Ben dediğim gibi bu routerlarla işim yok galiba ben kablolu bağlantı istiyorum. Bu TP-Link'in üzerinde 10-100Mbps yazması 500Mbps'ye engel midir acaba?
Yani kısaca anlatmak gerekirse bu siyah modem gibi şeyin üzerinde 10-100MBPS yazması WİFİ'leri mi etkiliyor yoksa Prizlerdeki CAT6'lara gidebilecek Maximum hızı falan mı gösteriyor acaba ?
@Dejuf Hocam varsa bi bilgin yardımcı olursan çok sevinirim önceki konumda baya yardımcı olmuştunuz :)
Siyah olan modem, internetin ilk geldiği ve interneti eve dağıtacak olan cihaz.

Bu cihaza bağlayacağı kabloların diğer uçları beyaz cihazlara, routerlara gidecek. Yani mesh sistem yapılacak, evin her yerinde Wi-Fi ağı erişilebilir olacak.

Bayağı bir kablo var, bu demek oluyor ki her odaya ve her cihaza ayrı bir kablo çekilmiş. Gayet güzel.

Ancak şöyle bir sorun var, Modemin kendisinde mi 10-100 yazıyor yoksa portlarda mı?

Modem portları 100 Mbps ile sınırlıysa 100 Mbps üstünü alamazsın. Ancak 500 hızla 5 cihaza aynı anda, stabil bir şekilde 100 hız verebilirsin gibi düşün. Ama modemin kendisi 100 ile sınırlıysa 500 alamazsın, 100 hızı cihazlara dağıtman gerekecek.

Siyah olan modem, internetin ilk geldiği ve interneti eve dağıtacak olan cihaz.

Bu cihaza bağlayacağı kabloların diğer uçları beyaz cihazlara, routerlara gidecek. Yani mesh sistem yapılacak, evin her yerinde Wi-Fi ağı erişilebilir olacak.

Bayağı bir kablo var, bu demek oluyor ki her odaya ve her cihaza ayrı bir kablo çekilmiş. Gayet güzel.

Ancak şöyle bir sorun var, modemin kendisinde mi 10-100 yazıyor yoksa portlarda mı?

Modem portları 100 Mbps ile sınırlıysa 100 Mbps üstünü alamazsın. Ancak 500 hızla 5 cihaza aynı anda, stabil bir şekilde 100 hız verebilirsin gibi düşün. Ama modemin kendisi 100 ile sınırlıysa 500 alamazsın, 100 hızı cihazlara dağıtman gerekecek.

Hocam 16 port 10/100 Mbps desktop Switch böyle yazıyor. Ama şimdi benim anlamadığım. Ben masaüstü bilgisayarımda internete bağlanmak için bu routerları mesh sistemmiş wifiymiş istemiyorum zaten. Ben direk kablolu bir şekilde bağlanmak istiyorum. O siyah modemin yanındaki bir sürü kablo CAT6 girişlerinden çıkan kablo mu acaba? Bir de üstteki arkadaş yazmış o CAT6 girişi bakır içindir fibere uyumsuz vs o ne oluyor tam olarak?

Bir de üstteki arkadaş yazmış o CAT6 girişi bakır içindir fibere uyumsuz vs o ne oluyor tam olarak?
Konuyu tam anlayamamış o, dediği şeyi boş ver.
Hocam 16 port 10/100 Mbps desktop Switch böyle yazıyor.
Model numarasını atar mısın?
Ben masaüstü bilgisayarımda internete bağlanmak için bu routerları mesh sistemmiş wifiymiş istemiyorum zaten. Ben direk kablolu bir şekilde bağlanmak istiyorum.
Odana gelen CAT6 prize bağlayacaksın bilgisayarını, internetini alacaksın.
O siyah modemin yanındaki bir sürü kablo CAT6 girişlerinden çıkan kablo mu acaba?
Onlar işte modeme bağlanacak ve interneti evdeki tüm prizlere ve routerlara taşıyacak olan kablolar.

Geri
Yukarı