Prize laptop adaptörü takarken kıvılcım çıkıyor

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Ben laptopumu şarja takarken neredeyse 3-5 kere taksam en az bir kere illaki çat diye ses çıkarıp fişin uçlarını biraz karartıyor. Bu durum normal midir? Adaptöre veya laptopa zarar verir mi?

Merhaba. Ben laptopumu şarja takarken neredeyse 3-5 kere taksam en az bir kere illaki çat diye ses çıkarıp fişin uçlarını biraz karartıyor. Bu durum normal midir? Adaptöre veya laptopa zarar verir mi?
Zamanında bana da olmuştu hocam hatta o kıvılcım beyaz renkliydi elektrik çarpması desek daha doğru olur renk açısından.Neyse bana oluyordu adaptörde sıkıntı yoktu ama bir zaman sonra tekrar takmaya çalıştığımda adaptör en ufak hareket etse direk gücü kesiyordu.

Hocam kıvılcıma dokunduğunuzda aniden elinizi toprağa sürün ve adaptörden kaynaklı olabilir sorun.

Arkadaşım bi elektrik dağıtım şirketinde elektrik elektronik mühendisi aynısı bana da oluyordu ve sorduğumda olması normal zararsız dedi ama yine de emin değilim(?)

Aynı şey masaüstündeki Power'ın kablosunda oluyordu. Temassızlık olduğunu ve düzelttiğini söylemişti 2 ay sonra tekrardan aynı şey olmaya başladı. Sana tavsiyem girişe bir baksınlar servise falan götür.

Zamanında bana da olmuştu hocam hatta o kıvılcım beyaz renkliydi elektrik çarpması desek daha doğru olur renk açısından. Neyse bana oluyordu adaptörde sıkıntı yoktu ama bir zaman sonra tekrar takmaya çalıştığımda adaptör en ufak hareket etse direk gücü kesiyordu.

Evet hocam lafın gelişi küçük kıvılcım gibi olduğundan demiştim yoksa dediginiz gibi beyaz elektrik çıkıyor anlık.

Hocam kıvılcıma dokunduğunuzda aniden elinizi toprağa sürün ve adaptörden kaynaklı olabilir sorun.

Kıvılcım priz ile adaptörün ucunda oluyor hocam bana temas etmiyor.

Takarken bir anlık atlama yapması normal. Adaptörde kapasitesi yüksek kondansatörler bulunur. Bu kondansatörler yüksek akım çektiği için Ark güçlü görünür ve normaldir.

Evet hocam diğer laptopunun adaptöründede oluyordu ben acaba evimdeki prizlerdemi bir sorun var diye düşündüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı