Prizin topraklı olduğu nasıl anlaşılır?

Hokkabaz Gibiyim

Hectopat
Elektrik bölümüne gidiyorum. Öğretmen liste verdi. Listede priz ve topraklı priz var. Evde bir priz buldum ama hangisi diye size soruyorum. İyi forumlar. Bir de nasıl anlaşılır?

IMG_20211021_191357.jpg
IMG_20211021_191351.jpg

Peki ikisinin arasındaki fark ne oluyor.
Topraklı prize mesela bir çamaşır makinesi takarsın, o çamaşır makinesinde kaçak olur toprak hattı direkt o elektrik kaçağını toprağa verir çamaşır makinesinde o elektrik kaçağından etkilenmezsin hayati tehliken olmaz.

Topraksız prize bir çamaşır makinesi bağlasan elektrik kaçağı olduğunda o akım senin üstünden geçer çarpılırsın ve ölme riski yüksek olur. İnşallah anlatabilmişimdir.

+ olarak senin fişe taktığın bir eşya, toprak hattını desteklemesi gerekiyor.

Priz de sadece kahverengi faz diye çekilmez, kahverengi olmaz siyah olur, kırmızı olur eski yapı da renk kodu yoktur, bina eski yapı ise renk kodları değişir. Kabloyu çeken kişi, o an ne renk varsa kafasına göre kabloyu tesisatta uygulamıştır ve yeni yapı ile aynı değildir. Yanılıp şaşmayın elektrik akımına kapılmayın. Şimdi ki sistem de renk kodları şöyledir ve bu zorunludur artık, mavi nötr, (nötron) sarı yeşil toprak, diğer kırmızı, siyah, kahverengi, gri gibi kablolar da fazdır (proton) fazları temsil eder. Mavi nötr, sarı yeşil topraktır, bunun dışında ki renkler kesinlikle fazdır. Bu kodlar monofaze tesisatlar için geçerlidir.
Pardon evet karıştırdım. 1 faz 1 nötr 1 topraklama kablosuydu hatta kahverengi topraklama diye hatırlıyorum umarım doğru hatırlıyorumdur.:)

Eski yapı, eski tesisat ise doğru hatırlıyor olabilirsin, eski binalar da renk kodu diye bir şey yoktur. Zaten toprak hattı varsa büyük bir başarıdır :) ya da iki siyah bir kahverengi veya iki mavi bir kahverengi kablo kullanmış olabilir, o tek renk olan da topraklamadır. Yani doğru hatırlıyor olabilirsin :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı