Program Files ve Program Ekle Kaldır Hakkında

Gilderoy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Program Ekle-Kaldır listesinde görünmeyen bir programı veya oyunu Program Files'tan manuel bir şekilde silmemiz sistemde herhangi bir hasara yol açar mı? Benzer şekilde Ekle-Kaldır'dan kaldırılan bir programın kalıntıları Program Files'tan silinirse bir sıkıntı oluşur mu?

Çoğu zaman gereksiz dosyalar yer kapladığından sıkıntı yaratabiliyor. Windows'un Disk Temizleme aracını ayrıca CCleaner kullanıyorum. İnternette araştırma yaptım bu konuyla ilgili fakat aradığım cevabı bulamadım. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Hayır, yani sildiğiniz dosyaya bağlı aslında. Oyun silerseniz sorun yok ama gereksiz diye sistem dosyalarını silerseniz zarar verir. Mesela bir oyun sildiğiniz zaman o oyunun görev kayıt belgeleri belgelerim de kalabiliyor.

Hayır sistem dosyalarına tabii ki dokunmam. Bana dert olan sonradan yüklenip otomatik kaldırılamayan yazılımlar. Evet haklısınız, o kayıt bilgileri "Belgerim" klasöründe var.

Örneğin Far Cry 3'ü denetim masasından kaldırdınız. Ancak çöp dosyalar vs. kaldı. Bilgisayarımda sağ üst köşede "Far Cry 3" yazıp aratın. Bu da alternatif bir seçenek.

Programı kaldırmak yerine dizininden silerseniz, sadece programı silmiş olursunuz. Regedit vb. yerlerde bütün çöpleri kalır.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı