Program yazmak için hangi yazılım kullanılmalı?

King Of Legends

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba. İlk olarak istediğim sonucuna geçeceğim benim bilgisayarımda bulunan oyunları SQL tabanlı olmasını düşündüğüm bir yazılım ile kategori haline getirmeyi istiyorum. Bilenler bilir üçgen oyun arşivinin ara yüzü tarzında bir yazılım yapmak istiyorum Steam oyunları Origin vs hepsine tek bir yerden ulaşacağım ama bunu C dil ailesi ile nasıl yapabilirim bulamadım. Şimdi size soracağım şey ise de hangi kütüphaneleri hangi dili ve hangi yazılımı kullanmalıyım fakat bir de şöyle bir şey de var bana bu tarz programlara resim ekleme özelliği de lazım bunun içinde kaynak var mı? Yapacağım program üçgen oyun arşivi gibi bir ara yüze sahip olacak kısaca ve bitirdiğimde benim kadar çok bu tarz programa ihtiyacı olanların olduğunu bildiğimden buradan herkese paylaşmayı düşünüyorum. Fakat burada link vermek ceza sebebi hatırladığım kadarıyla bu konu hakkında bilginiz var mı? Kısaca toparlayacak olursak üçgen oyun arşivi ara yüzünde ama oyunları kütüphaneye kendimizin eklediği bir yazılım yapmak istiyorum hangi dil - kütüphane ve de yazılımları kullanmam gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
C# form ile halledilebilir.
Veya, Görsellik, animasyon vs bolca olacaksa benim tercihim electron.js olur. Bunun içinde Javascript bilmen gerekiyor.

Daha birçok dil ile yaparsın. Önemli olan, hangi teknoloji senin için daha uygun?
Zaman, maliyet, kalite.

C# form ile halledilebilir.
Veya, Görsellik, animasyon vs bolca olacaksa benim tercihim electron.js olur. Bunun içinde Javascript bilmen gerekiyor.

Daha birçok dil ile yaparsın. Önemli olan, hangi teknoloji senin için daha uygun?
Zaman, maliyet, kalite.
Bana sadece kalite lazım java yı giriş seviyesinde biliyorum C# form u kullandım lakin onlara da nasıl görsel efekt verilir bilmiyorum internette de Nuh tufanından başlıyorlar anlatmaya emin olamadım. Aslında 3-4 kişi grup kursak bu uygulama iş yapacak ama tek başıma en kolay ve en kalite nasıl halledebilirim. Bu arada teşekkür ederim ayrıntılı yazdığın için üstte ki arkadaşlar sadece programlama dili yazıp bırakmış. Bir de hangi kütüphaneler benim işimi kolaylaştırır biliyor musun? Genellikle github üzerinden kütüphane arardım ama kütüphaneler de gün geçtikçe karışık bir hal alıyor.

C# kullanacaksan ve kaliteli bir şey yapmak istiyorsan, wpf kullanabilirsin. Wpf öğrenmek basit, html tarzında yazılıyor. Ayrıca C# kullandığın için backend işlerini halletmek daha kolay ve düzenli olacağını düşünüyorum.

Electron JavaScript dili ile yazılmış desktop platformuna yönelik uygulama çıkartmayı hedefleyen bir framework.
Backend işler için JavaScript, görsellik(ui) için HTML ve CSS kullanılmakta.
Html ve Css olduğu için görsellikte sınır yok. İstediğin her şeyi implemente edebilirsin.

Açıkçası her İkiside kullanılabilir. Daha detaylı analiz etmek lazım.

Merhaba. İlk olarak istediğim sonucuna geçeceğim benim bilgisayarımda bulunan oyunları SQL tabanlı olmasını düşündüğüm bir yazılım ile kategori haline getirmeyi istiyorum. Bilenler bilir üçgen oyun arşivinin ara yüzü tarzında bir yazılım yapmak istiyorum Steam oyunları Origin vs hepsine tek bir yerden ulaşacağım ama bunu C dil ailesi ile nasıl yapabilirim bulamadım. Şimdi size soracağım şey ise de hangi kütüphaneleri hangi dili ve hangi yazılımı kullanmalıyım fakat bir de şöyle bir şey de var bana bu tarz programlara resim ekleme özelliği de lazım bunun içinde kaynak var mı? Yapacağım program üçgen oyun arşivi gibi bir ara yüze sahip olacak kısaca ve bitirdiğimde benim kadar çok bu tarz programa ihtiyacı olanların olduğunu bildiğimden buradan herkese paylaşmayı düşünüyorum. Fakat burada link vermek ceza sebebi hatırladığım kadarıyla bu konu hakkında bilginiz var mı? Kısaca toparlayacak olursak üçgen oyun arşivi ara yüzünde ama oyunları kütüphaneye kendimizin eklediği bir yazılım yapmak istiyorum hangi dil - kütüphane ve de yazılımları kullanmam gerekir?
Dil ve framework konusunda @RaSGooL'un dediklerine katılıyorum. WinForms kullanacaksan bence görünüş olarak en güzel framework Telerik UI. Eğer WPF kullanacaksan yine XAML ile arayüzü yazılan ve arka planı C# ile kodlanan .Net MAUI deneyebilirsin. Microsoft, MAUI ile tek kod tabanıyla çoğu platformda çalışmayı hedefliyor. Eğer sunucuya bağlanarak veri tabanı kullanacaksan bu şekilde diğer cihazlardan da aynı kütüphaneye erişim sağlayabilirsin. Mesela telefon üzerinden kütüphanedeki oyunları görüntüleme gibi. Eğer macOS, Linux gibi diğer platformları hedeflemiyorsan, sadece Android ve Windows'u düşünüyorsan Xamarin de kullanabilirsin.

Veri tabanı konusunda önerim eğer sadece lokal çalışan bir uygulama olacaksa boşuna SQL ile uğraşmadan csv gibi dosya türleri ile veri tutman. Eğer uygulama uzak sunucu yardımıyla çalışacaksa Firebase ve MongoDB kullanabilirsin. Sunucu sisteminde kullanıcı kaydı tarzı işlemler gerekecek ve bu yüzden güvenlik açığı olabileceğini de unutma.

Dil ve Framework konusunda @RaSGooL'un dediklerine katılıyorum. Winforms kullanacaksan bence görünüş olarak en güzel Framework Telerik UI. Eğer WPF kullanacaksan yine xaml ile arayüzü yazılan ve arka planı C# ile kodlanan .Net mauı deneyebilirsin. Microsoft, mauı ile tek kod tabanıyla çoğu platformda çalışmayı hedefliyor. Eğer sunucuya bağlanarak veri tabanı kullanacaksan bu şekilde diğer cihazlardan da aynı kütüphaneye erişim sağlayabilirsin. Mesela telefon üzerinden kütüphanedeki oyunları görüntüleme gibi. Eğer macOS, Linux gibi diğer platformları hedeflemiyorsan, sadece Android ve Windows'u düşünüyorsan Xamarin de kullanabilirsin.

Veri tabanı konusunda önerim eğer sadece lokal çalışan bir uygulama olacaksa boşuna SQL ile uğraşmadan csv gibi dosya türleri ile veri tutman. Eğer uygulama uzak sunucu yardımıyla çalışacaksa firebase ve MongoDB kullanabilirsin. Sunucu sisteminde kullanıcı kaydı tarzı işlemler gerekecek ve bu yüzden güvenlik açığı olabileceğini de unutma.

Sağ ol bir de şunu soracağım normal bilgisayarda uygulama olarak kurulacak kurulum dosyasını ISO şekline nasıl sokabilirim? Dosyanın içeriğine erişilemeyecek bir şekil vermek istiyorum sadece kurulum olsun ISO dosyasının için girilmek istendiğinde silinsin vs.

Sağ ol bir de şunu soracağım normal bilgisayarda uygulama olarak kurulacak kurulum dosyasını ISO şekline nasıl sokabilirim? Dosyanın içeriğine erişilemeyecek bir şekil vermek istiyorum sadece kurulum olsun ISO dosyasının için girilmek istendiğinde silinsin vs.
ISO ile bu mümkün değil ama amacınız decompile gibi şeylerin önüne geçmek ise Enigma Protector kullanabilirsin. Ayrıca bununla derleme çıktısını tek exe dosyası haline getirebilirsin. Yani dll, resim ve diğer dosyaları tek exe'ye toplar. En azından ILSpy gibi yazılımların önüne geçebiliyor. Yine de tam güvenli olmaz. Sen koduna şifre gibi şeyleri değişken olarak koymadığın sürece veri tabanı bağlantılarında de güven sorunu olmaz.

ISO ile bu mümkün değil ama amacınız decompile gibi şeylerin önüne geçmek ise Enigma Protector kullanabilirsin. Ayrıca bununla derleme çıktısını tek exe dosyası haline getirebilirsin. Yani DLL, resim ve diğer dosyaları tek Exe'ye toplar. En azından ılspy gibi yazılımların önüne geçebiliyor. Yine de tam güvenli olmaz. Sen koduna şifre gibi şeyleri değişken olarak koymadığın sürece veri tabanı bağlantılarında de güven sorunu olmaz.

Çok teşekkür ederim aklıma takılan bir şey olursa tekrar sana sormaktan çekinmem.

Yeni konular

Geri
Yukarı