Programlama dillerinin seviyeleri

threadsares

Kilopat
Daha fazla  
Python öğreniyorum. İşim yazılım olduğu için ya da yazılım olacağı için değil sadece heves için öğreniyorum. En ince ayrıntısına kadar araştırma yaptım ancak aklıma takılan bir şey oldu. Araştırmamı makine dili üzerinden yaptım ve alt, orta, üst seviye olmak üzere üç çeşit seviye olduğunu öğrendim. Anladığım kadarıyla makine dilini anlamak çok zor ve bizim kullandığımız tüm programlama dilleri makine dilinden türetilerek üretildi. Yani tüm programlama dilleri işlemcide 1 ve 0 olarak anlaşılıyor. Yani buna dayanarak da en çok ayrıntıya inebileceğimiz dil makine dili yani Assembly'dir. Anlamadığım kısım ise, madem en ayrıntıya inebileceğimiz dil Assembly, neden bu dilin kullanımı yaygın değil ve alt seviye dil olarak nitelendiriliyor? Aynı işi Python gibi üst seviye diller ile daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğimiz bir gerçek ancak bir işi en ince ayrıntısına kadar kusursuza yakın yapmak istiyorsak neden bu dili tercih etmiyoruz ve neden alt seviye diyoruz? Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba @threadsares

String ve Char değişkenini biliyorsun dimi? Aslında RAM üzerinde String diye bir şey yok Char arrayları var(Aslında onlarda yok ama biz kabul edelim) . Bir programında String yerine Char arraylarını kullanmayı düşünsene?Bunun işini nasıl zorlaştırabileceğini anlayabiliyor musun?Replace,indexOf,substring gibi komutların yok.Ama bir artın var teorik olarak String kullandığın kod kümesine göre charlar ile daha hızlısın.Peki 0.00001 ns ile hızlı olmak yeterli mi?Bunu gerçekte hissedebilir miyiz?

Bu verebileceğim en basit örnekti.İşi daha karmaşık hale getirelim.Char kullanmadığını da düşün.Makine diliyle program yazan 3 insanda ölmediyse onlara katıl ve basitinden bir Html sayfasını Web'te görüntüle.Aylarca, şuanda kullandığın kütüphaneleri metotları yeniden makine dilinde tanımlama yapman gerekecek.6 ayın sonunda çalışmalarını tamamladığını düşün.Normal HTML sayfasından hızlısın.Hızında öyle böyle değil 0.002 ns.Test aşamasındasın ilk kullanıcı siteye girdi o aylarca çalışman kullanıcının ping'inde eridi gitti. :)

Sonuç :
Hızlı ve kusursuz olsun diye basit bir dili tercih etmemelisin. Kullandığın kütüphaneler 90lardan beri bir çok gözlemden ve gözden süzülüp geliştirilmiş şeyler. En hızlı ve en optimum seviyelerindeler. Onlar bunu nasıl yapmış diye kütüphaneleri açıp inceleyebilirsin. Yenilerini yazmaya çalışabilirsin fakat hızlı diye bir alt seviyeye inme.Çıkacak sorunları yukarıda özetledim.Kısaca gereksiz, fakat bugünkü kullandığın yazılım dilinin teknolojisini ve diğerlerini bu "kılı ağaran" ağır abilere borçluyuz. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı