Programlama için bilinmesi gereken Üniversite dersleri nelerdir?

ErrorCorrection

Decipat
Lise okuyorum. Algoritma, veri yapıları, algoritma analizi gibi çok konu var. İlk önce neleri bilmem lazım. Pythona hakimim. Yani şu an Python ile site yapmaya çalışıyorum. Neyse lafı fazla uzatmayayım. Başlıca bilmem gereken şeyler nedir? Hedefim büyük olduğu için benim işime azıcık da yarasa benim için çok iyi olur. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Programlama için okul okuman gerekmiyor, onu baştan söyleyeyim. Bunun dışında okulda sadece öğretilir ve hocanın dediği kalıp kodlamalar ve programlar yapılır. Yani iş yine sana kalıyor günün sonunda. Buna göre tercih yapmanı öneririm.

Saydığın şeyler üniversitelerde 3-4 hafta öğretiliyor, sonra direkt kodlamaya geçiş yapılıyor.

Yazılımcı olmak için üniversite okumana gerek yok.

Yine de açıklayayım, hedefin büyükse müfredattan önce gitmelisin, dersleri yakalamana gerek yok zaten teker teker "bu ders ne öğretiyorsa onu öğreneyim" diye bir mantık da saçma olur.

Algoritma temelin iyi olsun, mantığını iyi geliştir, en azından temel matematik bilgini geliştirmen de temelini sağlamlaştırır.

Burada kendi yazdığım başlangıç rehberi var. Yararlanabilirsin.

Yazılımcı olmak için üniversite okumana gerek yok.

Yine de açıklayayım, hedefin büyükse müfredattan önce gitmelisin, dersleri yakalamana gerek yok zaten teker teker "bu ders ne öğretiyorsa onu öğreneyim" diye bir mantık da saçma olur.

Algoritma temelin iyi olsun, mantığını iyi geliştir, en azından temel matematik bilgini geliştirmen de temelini sağlamlaştırır.

Burada kendi yazdığım başlangıç rehberi var. Yararlanabilirsin.

Hocam çok teşekkür ederim. Çok güzel kaynak ve galiba bana en çok faydası dokunacak olanlardan biri de bu. Documentation okuyuorum genelde hem daha iyi anlıyorum hem de daha iyi oluyor istediğimi daha hızlı buluyorum. Algoritma için PDF falan varsa atabilir misiniz?

Hocam çok teşekkür ederim. Çok güzel kaynak ve galiba bana en çok faydası dokunacak olanlardan biri de bu. Documentation okuyuorum genelde hem daha iyi anlıyorum hem de daha iyi oluyor istediğimi daha hızlı buluyorum. Algoritma için PDF falan varsa atabilir misiniz?
Rica ederim dostum, İngilizce seviyen iyiyse yabancı bir doküman atmak isterim. Türkçe de Hacettepe Üniversitesinin önerdiğim bir dokümanı var. Linki buraya bırakıyorum.

Rehberimde neden okul okuman/okumaman gerektiğinden tut İngilizcenin gerekliliğine kadar her şey yazıyor, yararlandıysan ne mutlu. 🙃

Rica ederim dostum, İngilizce seviyen iyiyse yabancı bir doküman atmak isterim. Türkçe de Hacettepe Üniversitesinin önerdiğim bir dokümanı var. Linki buraya bırakıyorum.

Rehberimde neden okul okuman/okumaman gerektiğinden tut İngilizcenin gerekliliğine kadar her şey yazıyor, yararlandıysan ne mutlu. 🙃

Okudum bitti. Kafamdaki soruların birkaçına yanıt buldum. Cidden güzel rehber olmuş. Hocam ayrıyeten İngilizcem iyi yani B1 işte ama mesela İngilizce bir kitap aldığımda elime mesela C kitabı aldığıda Full İngilizce anlamadığım yerler oluyor ve cidden canımı sıkıyor bu. Tavsiyeniz var mı?

Hedefin buyukse okula ihtiyacin var.
Yuksek reputasyonlu hicbir firma lead ve ustu pozisyonlara lise mezunu terfi ettirmez.
Ancak sektore girmek ve para kazanabilmek icin okul sart degil. Gayet alana hakim farkli branslardan gelen ya da hic okul okumamis insanlar var.

Okudum bitti. Kafamdaki soruların birkaçına yanıt buldum. Cidden güzel rehber olmuş. Hocam ayrıyeten İngilizcem iyi yani B1 işte ama mesela İngilizce bir kitap aldığımda elime mesela C kitabı aldığıda Full İngilizce anlamadığım yerler oluyor ve cidden canımı sıkıyor bu. Tavsiyeniz var mı?
En az C1 seviyesine çıkarmalısın İngilizce seviyeni, sektörün olmazsa olmazıdır İngilizce. Tek tavsiyem bu sorduğun konudaki.

Hedefin buyukse okula ihtiyacin var.
Yuksek reputasyonlu hicbir firma lead ve ustu pozisyonlara lise mezunu terfi ettirmez.
Ancak sektore girmek ve para kazanabilmek icin okul sart degil. Gayet alana hakim farkli branslardan gelen ya da hic okul okumamis insanlar var.
Yok okul okicam da. Önden gitmek istiyorum şuanlık. Eğer bulursanız Bilgisayar mühendisliği için müfredatı atarsanız çok iyi olur.

En az C1 seviyesine çıkarmalısın İngilizce seviyeni, sektörün olmazsa olmazıdır İngilizce. Tek tavsiyem bu sorduğun konudaki.

Hocam birkaç üniversitenin bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümünün müfredatını atar mısınız? Oradan önemli olanlarını belirleyip üstünden durucam. Çalışacağım.

Yok okul okicam da. Önden gitmek istiyorum şuanlık. Eğer bulursanız Bilgisayar mühendisliği için müfredatı atarsanız çok iyi olur.

Hocam birkaç üniversitenin bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümünün müfredatını atar mısınız? Oradan önemli olanlarını belirleyip üstünden durucam. Çalışacağım.
Diyorum ya dostum, çok gereksiz bir şey yaparsın. Gerek yok öyle bir şeye.

Üniversite sınavına hazırlanırken arkada azimli bir şekilde yazılım öğrenmeye devam et. Aynı anda İngilizceni de geliştir, emin ol okulunu kazandığında orada okuyan kişilerin %70'i zerre programlama bilmeden sadece sayısal neti yüksek diye giren bir çok kişiden daha iyi olacaksın zaten.

Takılma bu kadar, bizim mesleğimiz bilgisayarda doğdu, internetle hayat buldu. okul sadece büyük işlerde çalışman için gereken diploma zorunluluğunu karşılayacak.

Rehberimde dediğim şeyleri yaparsan, buraya yazan insanların dediklerine uyarsan herkesin bir adım önünde olacaksın. Sana müfredat değil;

Sana yüksek Disiplin, merak ve heves gerek.

Geri
Yukarı