Programlama için hangi Linux sürümü?

kasilis01

Hectopat
Merhaba beyler. Bilgisayar mühendisliği okuyorum, kime gitsem Linux öğren, piyasa oraya akıyor diyor. Ücretsiz olması büyük avantajmış sanırım. Ben de Linux kullanmaya karar verdim. Windows'u nasıl bırakacağım bilmiyorum. Yan yana kurmak isterdim fakat performans hastası bir yapım var. Kodlamayı, Linux'u iyice öğrenebileceğim Linux versiyonu sizce hangisi? Ben birkaç tanesini denedim, genellikle arayüz ve üstünde yüklü gelen programlardan başka bir fark göremedim. Muhtemelen yeni olduğumdan. Bir de, Linux'ta program yükleme olayı alıştığımız next-next gibi olmuyor sanırım, kod mu yazmak gerekiyor? Bana program yüklemeyi öğretebilir misiniz? Teşekkürler.

Öncelikle kimsenin Linux'a kaydığı yok. Android geldiğinden bu yana Linux biraz daha popüler, o kadar. Sana tavsiye edeceğim Linux sürümü Ubuntu'dur. Windows'un yanına kurabilirsin. Program kurmak ise bazen kod yazarak bazen ise Next demekten bile basit. Ubuntu'nun yazılım merkezi var. İhtiyaç duyduğun programları orada bulabiliyorsun...

Merhaba. Bilgisayar mühendisliği okuyorum, kime gitsem Linux öğren, piyasa oraya akıyor diyor. Ücretsiz olması büyük avantajmış sanırım. Ben de Linux kullanmaya karar verdim. Windows'u nasıl bırakacağım bilmiyorum. Yan yana kurmak isterdim fakat performans hastası bir yapım var. Kodlamayı, Linux'u iyice öğrenebileceğim Linux versiyonu sizce hangisi? Ben birkaç tanesini denedim, genellikle arayüz ve üstünde yüklü gelen programlardan başka bir fark göremedim. Muhtemelen yeni olduğumdan. Bir de, Linux'ta program yükleme olayı alıştığımız Next-Next gibi olmuyor sanırım, kod mu yazmak gerekiyor? Bana program yüklemeyi öğretebilir misiniz? Teşekkürler.

GNU/Linux´ta program kurmak zor değil. Çoğu dağıtımda Play Store gibi uygulama mağazaları var. Oraya giderek tek tıklamayla kurulum yapmak mümkün. Ayrıca APT paket yöneticisini kullanan dağıtımlarda Terminal´e:

Bash:
sudo apt install program_adi

yazarak kurulumu gerçekleştirmek mümkün.

Ben şahsen programlama için Manjaro tavsiye ediyorum. İhtiyacınız olacak bazı programları hazır olarak AUR üzerinden bulabilirsiniz. Uygulama yüklemek içinse grafik arayüzlü bir şey isterseniz "pamac" uygulaması mevcuttur. Eğer mezun olduktan sonra server işleri ile uğraşmak istiyorsanız Debian öğrenmenizi de tavsiye ederim.

Geri
Yukarı