Programlama konusunda karar verememek

Evilmonster

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Geliştiricisi
Merhaba, yaklaşık 5 yıldır yazılımla uğraşıyorum. (Son 2 yıldır yoğun bir şekilde)
İlk önce HTML ile başladım fakat Web'in beni çok sarmadığını gördüm, o yüzden PHP'ye başlamadım. Sonra C# öğrendim ve bayağı bir geliştirdim kendimi, hatta birkaç proje yapıp TUBITAK'a katıldım. Tabii almadılar :)

Sonra C# sadece Windows ile doğru çalıştığından biraz da evrensel yazılım dillerini öğrenmeye başladım. İlk öğrendiğim Java oldu, tam öğrenmedim tabii. Veri tabanı bağlantı kısmına kadar geldim, bir veri tabanı programı yaptım. Hatta Matematik'te yardımcı olması için kendime bir program yazdım, sınavlardaki birkaç soruyu da bu programla yapıyorum :p Biraz da Minecraft pluginleri falan derken uzayıp gitti. Android öğrenmek istiyorum ama şu anda öğrenmek için zamanım yok, eğitim seti bile var. Bu aralar biraz Python takılıyorum, orta düzeye kadar geldim. Asıl sıkıntı şu ki hangisinden devam edeceğimi kestiremiyorum.

Az önce freelance işlere baktım ama hepsi genelde web uzmanlığı istiyor, diğer kısım da mobil uygulamalar ile ilgileniyor. Acaba bu saatten sonra sadece Java (Android) ve C# ile mi devam etsem yoksa başka bir öneriniz de var mı?

Gerçekten çok kararsızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Programlama bilgim yok fakat web tasarım alanında çalışan bir arkadaşımla uzun süreler konuştum. Kendisi, işverenlerin hepsinin tek bir alanda yoğunlaşıp orada uzman olan eleman aradığını söylüyor. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla birçok dilde kendinizi geliştirmişsiniz. Ben de şuan karar verme aşamasındayım: Web tasarım mı yoksa yapay zeka/elektronik kodlama mı diye.. Elektronik kodlama kısmında daha çok ilgiliyim fakat burada işin içine zorlu matematiksel formüllerin girdiğini görünce gözüm korkuyor...

Programlama bilgim yok fakat web tasarım alanında çalışan bir arkadaşımla uzun süreler konuştum. Kendisi, işverenlerin hepsinin tek bir alanda yoğunlaşıp orada uzman olan eleman aradığını söylüyor. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla birçok dilde kendinizi geliştirmişsiniz. Ben de şu an karar verme aşamasındayım: Web tasarım mı yoksa yapay zeka/elektronik kodlama mı diye. Elektronik kodlama kısmında daha çok ilgiliyim fakat burada işin içine zorlu matematiksel formüllerin girdiğini görünce gözüm korkuyor...

Her alanda uzman olmak çok zordur. Yazılım işinin web kısmına yoğunlaşmanı öneririm. Gelecek web işlerinde.

Çok teşekkürler, şu anda Android üzerinde yoğunlaşıyorum. İndirilebilir ve masaüstü yazılım konusunda daha çok bilgim olduğu için buraya yoğunlaşmanın daha mantıklı olacağını düşündüm. Java ve C# ikilisinin muhteşem olduğunu düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı