Programlama nasıl öğrenilmeli?

TH6

Decipat
Merhaba arkadaşlar. Yukarıda belirttiğim gibi. Sizce eğitimle(videoyla mı) mi, örneklere bakarak mı öğrenilmeli? Bazı kişiler ilk başta algoritmayı öğrenin diyor. Ben C ile başladım ama hangisiyle devam edeceğimi bilemedim. Temelini de anladım.

Ben tarayıcıda bir kaç şey halletmem gerekti Selenium + python öğrendim. Oyun yapasım geldi C# Unity3d öğrendim. Amacın olsun o amacı dille yap.

Herkesin öğrenme yöntemi farklıdır. Ben videoyla çok fazla öğrenemiyorum mesela ama kitaplar ve örnekler daha rahat oluyor benim için. Yani buna siz karar vereceksiniz. Bir video izleyi, bir kitapa bakın, bir örneklere bakın. Hangisi sizin için uygunsa o yoldan öğrenin. Bu öğrenim açısından en sağlıklı olan yöntem.

İlk başta C dilleri zor olabilir ama C öğrendiyseniz Pyhton öğrenmenizi tavsiye ederim. C öğrenen birisi Python'u kısa sürede halleder. Python günümüzde çok popüler ve kullanım alanı gerçekten çok büyük. Daha da yükselmeye devam ediyor. Dolayısıyla Python öğrenip kendinizi bu dilde bir süre geliştirmenizin faydalı olacağını düşünüyorum.

Diller araçtır ve amaçlara göre öğrenilmelidir. C ile başladım ve temeli anladım diyorsan buradan sonrası analitik düşünme becerini güçlendirmek için algoritma bakmak ve hedefine göre bir dilde uzmanlaşmak. Algoritma öğrenmek gerçekten kısa süren bir işlem.

Yapacağınız işi detaylı adımlara bölmek algoritma. Böylece her adımı koda dönüştürebilir ve mantık hatası sebebiyle bir hata alırsanız düzeltmeniz kolaylaşır.

Kendine bir yol haritası seç başta, hangi alanda ilerlemek istiyorsan o çok önemli. Daha sonra yazılım dilinden önce yoksa B2 seviyesine kadar İngilizce minimum öğrenmen gerekiyor. İngilizce biliyorsan ilk başta algoritma öğren, algoritmadan sonra da belirlediğin yol haritasına göre aç video kursunu hoca sana veri tipleri ve değişken tanımlamayı mı öğretti örnek veriyorum aç İDE'yi sen de veri tipleri ve değişkenlerle alakalı kodlar yaz, diğer insanların kodlarını oku ve onlara benzer bir şeyler yaz ya da onların çalışma mantığını neden böyle yazdığını anlamaya çalış. Böyle böyle aynı normal konuşma dili öğrenir gibi öğreniyorsun. İngilizce dilinde nasıl bir kelime ve pronouns öğrenip bunları cümleler içinde kullanıyorsan yazılım da böyle.

Merhaba arkadaşlar. Yukarıda belirttiğim gibi. Sizce eğitimle(videoyla mı) mi, örneklere bakarak mı öğrenilmeli? Bazı kişiler ilk başta algoritmayı öğrenin diyor. Ben C ile başladım ama hangisiyle devam edeceğimi bilemedim. Temelini de anladım.
Önce ingilizceyi bilmeniz lazım. Seviyeniz nedir bilmiyorum ama en az B1-B2 olmalı bence. Sonra da Python ile temelini, mantığını öğrenirsiniz. Ondan sonra da ne yapmak istiyorsanız ona göre bir dil.

Yeni konular

Geri
Yukarı