Programlamaya başlamak için dil önerisi

Hocalarım merhaba. Kodlama öğrenmek istiyorum fakat hangi dilden başlasam bilemiyorum. Şu anlık Python dersleri ile başladım fakat bundan sonra önemli, işlevli bir şey ile devam etmek istiyorum. Programlamaya yeni başlayanlar için hangi dilden başlanmalı ve nasıl gidilmeli anlatabilir misiniz?

Çok seçenek var. Hangisini seviyorsan onu yap. Fazla takılma. Ben full-stack web geliştiricisiyim ve Asp.Net, Angular teknolojilerini diğerlerine tercih etmemin tek sebebi bunları seviyor olmam. Spring ve React kullanarak da yapabilirsin aynısını ama ben bunları seviyorum.

Çok seçenek var. Hangisini seviyorsan onu yap. Fazla takılma. Ben Full-stack web geliştiricisiyim ve Asp.Net, Angular teknolojilerini diğerlerine tercih etmemin tek sebebi bunları seviyor olmam. Spring ve React kullanarak da yapabilirsin aynısını ama ben bunları seviyorum.

Hocam peki hangisinin ne için kullanımlası gerektiğini söyleyebilir misiniz? Ya da hangisinden başlarsam diğerlerini daha kolay kavrarım?

C# için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Asp.Net
  2. Mobil uygulama geliştirmek için Xamarin
  3. Masaüstü uygulama geliştirmek için WPF
Java için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Spring
  2. Mobil uygulama geliştirmek için (Android SDK)
  3. Masaüstü için Swing
Python için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Django, Flask
  2. Mobil uygulama geliştirmek için (Bilmiyorum fakat diğer opsiyonlardaki kadar iyi değiller. Bu iş için tavsiye etmem.)
  3. Masaüstü uygulama geliştirmek için (Bilmiyorum fakat diğer opsiyonlardaki kadar iyi değiller. Bu iş için tavsiye etmem.)
JavaScript/ TypeScript için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Express.Js, Next.Js...
  2. Mobil uygulama geliştirmek için React Native, Ionic
  3. Masaüstü için Electron.Js
Dart (Bu diğerlerine göre çok yeni bi' teknoloji. Yaygınlaşıyor. Oldukça güzel.) için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Flutter
  2. Mobil uygulama geliştirmek için Flutter
  3. Masaüstü için Flutter
Dediğim gibi bunların hepsiyle bu işi yapabilirsin. Senin kişisel tercihine veya piyasada arananlara bakabilirsin.

Hangisinden başladığın farketmez birisini öğrendiğinde diğerlerini kavraman çok kolaylaşıyor. Ben Spring öğrendim sonra Asp.Net öğrendim. Hızlı bi' şekilde adapte oldum.

C# için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Asp.Net
  2. Mobil uygulama geliştirmek için Xamarin.
  3. Masaüstü uygulama geliştirmek için WPF.
Java için;

1. Web uygulaması geliştirmek için spring.
  2. Mobil uygulama geliştirmek için (Android SDK)
  3. Masaüstü için swing.
Python için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Django, flask.
  2. Mobil uygulama geliştirmek için (bilmiyorum fakat diğer opsiyonlardaki kadar iyi değiller. Bu iş için tavsiye etmem.)
  3. Masaüstü uygulama geliştirmek için (bilmiyorum fakat diğer opsiyonlardaki kadar iyi değiller. Bu iş için tavsiye etmem.)
Javascript/ typescript için;

1. Web uygulaması geliştirmek için Express.Js, Next.Js...
  2. Mobil uygulama geliştirmek için React Native, ıonic.
  3. Masaüstü için Electron.Js
Dart (bu diğerlerine göre çok yeni bi' teknoloji. Yaygınlaşıyor. Oldukça güzel.) İçin;

1. Web uygulaması geliştirmek için Flutter.
  2. Mobil uygulama geliştirmek için Flutter.
  3. Masaüstü için Flutter.
Dediğim gibi bunların hepsiyle bu işi yapabilirsin. Senin kişisel tercihine veya piyasada arananlara bakabilirsin.

Hangisinden başladığın fark etmez birisini öğrendiğinde diğerlerini kavraman çok kolaylaşıyor. Ben spring öğrendim sonra Asp.Net öğrendim. Hızlı bi' şekilde adapte oldum.

Merak ettim de hepsinin sonuna isimler yazmışsınız. Bunlar nedir? Asp.net, flutter, Swing vs.

Merak ettim de hepsinin sonuna isimler yazmışsınız. Bunlar nedir? Asp.net, flutter, Swing vs.
Sen sıfırdan kendi başına bir mobil uygulama ya da web uygulama yazmaya kalksan her proje için yazman gereken kodlar var ve bunlar hem zaman kaybı hem de zor bi' iş. Onun yerine yazılım geliştiricileri bu örneğin Web ya da mobil uygulama geliştirmek için gereken temel şeyleri yazıyorlar ve bir paket haline getiriyorlar. Buna framework diyoruz. Asp.Net bir Web frameworküdür. Flutter da bir Frameworktür. Ve diğerleri de.

Buyur ben sana Web uygulama geliştirmen için her şeyi veriyorum. Al benim frameworkümü kullan diyor. Taksici olmak istesen kendi arabanı kendin yapmak mı istersin yoksa taksi alıp taksiyi kullanmak mı istersin? Kendi taksini yapmak zor olur değil mi? O yüzde taksiyi framework, şoförü de geliştirici olarak düşün. :D

downloadfile-1.png

Sen sıfırdan kendi başına bir mobil uygulama ya da web uygulama yazmaya kalksan her proje için yazman gereken kodlar var ve bunlar hem zaman kaybı hem de zor bi' iş. Onun yerine yazılım geliştiricileri bu örneğin web ya da mobil uygulama geliştirmek için gereken temel şeyleri yazıyorlar ve bir paket haline getiriyorlar. Buna Framework diyoruz. Asp.Net bir web frameworküdür. Flutter da bir frameworktür. Ve diğerleri de.

Teşekkür ederim hocam. Dili YouTube'dan öğrenmeye başlayacağım. YouTube'da 1 saatte “”” dilini öğren tarzı içerikler ne kadar öğretir?

Teşekkür ederim hocam. Dili YouTube’dan öğrenmeye başlayacağım. YouTube’da 1 saatte “”” dilini öğren tarzı içerikler gerçek mi?
Bir saatte zor. Her öğrendiğini basit projeler yaparak tekrar et, anlamaya çalış. If, Else öğrendiysen aç hemen if else kullanarak bi' şeyler yapmaya çalış. Dili öğrenmekle de bitmiyor dediğim frameworkleri o dille kullanmayı öğrenmesi de var. 1 saatte şu dil yerine spesifik bi' alanda bi eğitim alın. Birçok ücretsiz eğitim var. Sen ne yapmak istiyorsun? Niye öğreniyorsun programlama?

Geri
Yukarı