Programlamaya Başlamak İçin Dil ve Kitap Önerisi

G3258

Kilopat
Makaleler
5
İyi sosyaller. Bu yazın programlama öğrenmek istiyorum. Özellikle mobil platforma (Android) oyun yapma merakım var, biraz da beyaz şapkalı hacker merakım var. Ben hangi programlama dili ile bu işe adım atmalıyım? Gelecek için en iyi dil hangisi olur? Benim gibi 0'dan başlayacaklara ne önerirsiniz?

Kısacası programlamaya hangi dilden başlamalıyım ve hangi kitabı almalıyım?

@THE_MILLER @Murat5038 @Mehmet Ali Bilgin

Bilgisayar Kavramları YouTube kanalını öneririm. Orada Şadi Evren Şeker Hocamızın bu konular hakkında bir sürü videosu var. Öncelikle programlama algoritmasını öğrenmen gerekir. Çokta detaya inmene gerek yok algoritma konusunda. Biraz mantığını kavra yeter. Sonra C dili öğrenir, hesap makinesi vs yapar asıl mantığı orada otutturursun.

Eğer acelen yoksa ve programlama mantığını iyice anlamak istiyorsan C dili ile başlayabilirsin.Ancak C ile elde tutulur pek bir şey ortaya koyamazsın.(Kısa zamanda -- Daha fazla gömülü sistemlerde kullanılır).
Yok ben hemen bir şeyler yapmak istiyorum dersen Python öğrenebilirsin. Android için ise JAVA öğrenmen lazım.

Ayrıca Hackerlık için Bash Scripting ve Linux öğrenmen gerekir.

Eğer acelen yoksa ve programlama mantığını iyice anlamak istiyorsan C dili ile başlayabilirsin.Ancak C ile elde tutulur pek bir şey ortaya koyamazsın.(Kısa zamanda -- Daha fazla gömülü sistemlerde kullanılır).
Yok ben hemen bir şeyler yapmak istiyorum dersen Python öğrenebilirsin. Android için ise JAVA öğrenmen lazım.

Ayrıca Hackerlık için Bash Scripting ve Linux öğrenmen gerekir.
Java ile mesela Android platformu için uygulama yapabiliyoruz. Python öğrenince hangi platformda ne gibi uygulamalar yapabilirim?

Java ile mesela Android platformu için uygulama yapabiliyoruz. Python öğrenince hangi platformda ne gibi uygulamalar yapabilirim?
Python ile aslında her şeyi yapabilirsin Web Programlama Masaüstü Programlama Script yazma hatta Python koduyla çalışan bir oyun motoru varsa Mobil Oyun veya Uygulama bile yapabilirsin ancak JAVA gibi verim alamazsın ama yaparsın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı