Programlamaya hangi dilden başlamalıyım?

• Konuyu başlatan M3GTR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 727
Biliyorum bu konulardan yüzlerce açıldı, ama kendi açtığım konuya da cevap verirseniz çok sevinirim. Yeni yeni başlıyorum, oyun yapmak istiyorum, hangi programlama dilini öğreneyim?

Eğer benim gibi karışmasın istiyorsan Python veya C ile başla. Python öneririm.
Ama ben Python, C++, C# ve HTML/ CSS/ JS aynı anda öğrenmeye çalışıyordum. C# dışında şimdilik sorun yok.
Yani siz siz olun bir dili tam anlayın sonra diğer dile geçin.

Microsoft'un Small Basic'i ile 2 boyulu oyun geliştirebilirsin. 3 Boyutlu da geliştirebilirsin ama bilgisayarı zorlar ve akıcı olmaz. Diğer dillerden daha kolay çünkü Türkçe açıklamaları da var. Bir yerden sonra Small Basic te zorlamaya başlar. Oyun için oyun motorları en uygunu. Mesela Kodu da bir Microsoft projesi. Ama Small Basic ile (Nesne yönelimli) programlamanın da temelini öğrenmiş olursun.

Arkadaşlar, seçilen dilin önemi yok. Siz araba sürmeyi öğrenirken:
"Ay bu araba Renault ama ben Mercedes istiyorum mu dediniz?"

Ha aklınızda bir fikir vardır ve ne yapacağınız bellidir o zaman o alana daha uygun olan dili seçersiniz.

Bizler sizlere öneririz önermesine de önce araştırın. Çünkü mesela fark etmişsinizdir. Konu açılıyor ve adam mesajı okumadan "Python öğren" yazıp gidiyor. Sice ne kadar mantıklı? Bu yüzden siz araştırın, biz ise kararsız kaldıklarınızdan size yardımcı oluruz.

İyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı