Programlamaya nasıl başlayabilirim?

Önce kafanı bi temizle kendine inan sonra c ve assembly dillerine bak bunlar işini görür. Olumsuz yorumlara aldırma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yine konu bilip bilmeden sallayanlarla dolmus.

Gercekler:

Bilgisayar muhendisligi egitimi almadan isletim sistemi yapamazsin.
Tek basina isletim sistemi yapamazsin.

Heves edip gozunu yukseklere dikmen guzel ama gercekci olmazsan hayal kirikligi yasarsin. Hayat "hayal edin kazanirsin" zirvalariyla dolu, alakasi yok. At binenin, kilic kusananindir. Ata binmek isteyenin, kilici kusanmak isteyenin degil.

Bu Konudaki yanlislar:

- Kodlama yazilim muhendisliginin bir parcasi yalnizca. Yazilim muhendisligi mufredatlarina bakarsan "kodlama" uzerine ders olmadigini gorursun. Cunku kod amac degil aractir. Hayatinin 6 ayini Udemy den X dilini ogrenerek harcayinca yazilim muhendisligi hakkinda bir sey bilmis olmuyorsun.
- Microsoft mulakatlarinda aldigin dersleri soruyor. ( kendimden biliyorum ). Google'a basvururken transkript gonderiyorsun. Okul onemli degil diyenler basvursunlar bakarim HR on elemesini gecebiliyorlar mi diplomasiz. Lisans'i birak, MSc ya da PHD derecesi isteyen pozisyonlar var. Saatligi 15$ a burada atip tutan cogu kisiden iyi kod yazan onlarca Hintli var yoksa. Mesele kodlamak degil, programlamak, dizayn edebilmek. Cozum uretmek.
- Hangi dil ile basladiginin uzun vadede hic bir etkisi yok. Programlamayi ve C-like syntax'i ogrendikten sonra ihtiyaclarina ve calistigin endustriye gore zaten yeni seyleri cabucak ogreneceksin.
10 sene sonra "Keske zamaninda C++ ile baslasaymisim" diyen kimseye denk gelmezsin. Yeni baslayanlar ilk basladiklari dili cok onemli zannediyorlar. Alakasi yok.
- Her seyi yapan bir dil yok. Dil secimi yapilacak ise ve ekibin uzmanligina gore secilir. C++ ile Android uygulama da yaziliyor diyen teknik olarak dogru, fizibilite olarak yanlis konusuyor. Dil bir aractir ve tek bir tornavida ile tum vidalari acamazsin.

Mekatronik programlamadan bagimsiz bir dal degil. Kendi alanin ile ilgili olacak sekilde bir seyler ogrenip meslegini yapman en makulu bence. Hayir ben tamamen yazilima kayacagim diyorsan, cogu kapiyi kapatiyorsun kendine.

Yurt disi ya da yurt ici ilanlarin herhangi birine bak

"Universitelerin Bilgisayar Muhendisligi/Bilimi bolumlerinden mezun" diye basladigini gorursun.

Merhaba, 15 yaşındayım. Ben bayağı bir araştırdıktan sonra Syntaxlarının daha basit olduğu gerekçesi ile Python'a başladım. Bundan sonra hedefimde C# var. Gerçi 3-4 gündür çalışmıyorum. Mevsim değişiminden midir nedir aşırı bir bunalım var 😄

Merhaba, 15 yaşındayım. Ben bayağı bir araştırdıktan sonra Syntaxlarının daha basit olduğu gerekçesi ile Python'a başladım. Bundan sonra hedefimde C# var. Gerçi 3-4 gündür çalışmıyorum. Mevsim değişiminden midir nedir aşırı bir bunalım var [emoji1]
Aynen benim de öyle şu an

Yine konu bilip bilmeden sallayanlarla dolmus.

Gercekler:

Bilgisayar muhendisligi egitimi almadan isletim sistemi yapamazsin.
Tek basina isletim sistemi yapamazsin.

Heves edip gozunu yukseklere dikmen guzel ama gercekci olmazsan hayal kirikligi yasarsin. Hayat "hayal edin kazanirsin" zirvalariyla dolu, alakasi yok. At binenin, kilic kusananindir. Ata binmek isteyenin, kilici kusanmak isteyenin degil.

Bu Konudaki yanlislar:

- Kodlama yazilim muhendisliginin bir parcasi yalnizca. Yazilim muhendisligi mufredatlarina bakarsan "kodlama" uzerine ders olmadigini gorursun. Cunku kod amac degil aractir. Hayatinin 6 ayini Udemy den X dilini ogrenerek harcayinca yazilim muhendisligi hakkinda bir sey bilmis olmuyorsun.
- Microsoft mulakatlarinda aldigin dersleri soruyor. ( kendimden biliyorum ). Google'a basvururken transkript gonderiyorsun. Okul onemli degil diyenler basvursunlar bakarim HR on elemesini gecebiliyorlar mi diplomasiz. Lisans'i birak, MSc ya da PHD derecesi isteyen pozisyonlar var. Saatligi 15$ a burada atip tutan cogu kisiden iyi kod yazan onlarca Hintli var yoksa. Mesele kodlamak degil, programlamak, dizayn edebilmek. Cozum uretmek.
- Hangi dil ile basladiginin uzun vadede hic bir etkisi yok. Programlamayi ve C-like syntax'i ogrendikten sonra ihtiyaclarina ve calistigin endustriye gore zaten yeni seyleri cabucak ogreneceksin.
10 sene sonra "Keske zamaninda C++ ile baslasaymisim" diyen kimseye denk gelmezsin. Yeni baslayanlar ilk basladiklari dili cok onemli zannediyorlar. Alakasi yok.
- Her seyi yapan bir dil yok. Dil secimi yapilacak ise ve ekibin uzmanligina gore secilir. C++ ile Android uygulama da yaziliyor diyen teknik olarak dogru, fizibilite olarak yanlis konusuyor. Dil bir aractir ve tek bir tornavida ile tum vidalari acamazsin.

Mekatronik programlamadan bagimsiz bir dal degil. Kendi alanin ile ilgili olacak sekilde bir seyler ogrenip meslegini yapman en makulu bence. Hayir ben tamamen yazilima kayacagim diyorsan, cogu kapiyi kapatiyorsun kendine.

Yurt disi ya da yurt ici ilanlarin herhangi birine bak

"Universitelerin Bilgisayar Muhendisligi/Bilimi bolumlerinden mezun" diye basladigini gorursun.
Çok doğru yazmışsınız hocam.

Nereden başlamalıyım sorusu bence bu alanın doğasına aykırı. Yazılımcı insan sürekli araştıran ve bilgiye aç dolaşan, problem çözebilme yetisine sahip kişidir zannımca. İnsan bu alanda hazır bilgiden çok tecrübeyle gelişebiliyor.

İşletim sistemi diyorsan ve elektronik ile alakan varsa assembly dilini tercih edin derim.
En az 2 üst düzey dil öğrendikten ve basit kodlama, algoritma mantığını iyice anladıktan sonra...

Kötü bir bakış açısı değil, sonuçta dünyanın en iyi inşaat mühendisi de olsanız veya en iyi doktoru da olsanız diplomasız iş yapamazsınız ancak yazılım da diploma büyük bir dert değil. Ancak işin bir de uzmanlık kısmı var o yüzden %100 karşı olmak birazcık saçma bana göre...
Yazılım ve Programlamanın Mühendisi olmak için Diplomaya ihtiyaç yoktur, İş veren senin neler yapabileceğine bakar. Yoksa Diploması olup yaygara yapan birçok mühendis var.(Oyun için geçerlidir.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı